Živnost nebo společnost s ručením omezeným: Co je pro vás lepší?

Když se rozhodnete podnikat, jistě budete řešit, zda si zřídit živnost nebo rovnou společnost s ručením omezeným. Nejjednodušší na založení je určitě živnost, společnost s ručením omezením má ale také své výhody – třeba to, že za své podnikání neručíte svým majetkem. Sepsaly jsme pro vás stručný přehled tak, abyste se v této problematice mohly snadno orientovat.

Živnost
Založení živnosti je ohromně jednoduché. Stačí zajít na živnostenský úřad s dokladem totožnosti a rozhodnutím vzít pracovní život do vlastních rukou. Zaplatíte poplatek ve výši 1 000,- Kč a vyplníte jednotný registrační formulář. Toť k živnosti volné. Na některé další je potřeba doklad o vzdělání a praxi v oboru. Po získání živnostenského oprávnění  (dále jen „ŽO“) je nutno do 15 dnů ode dne započetí výkonu činnosti podat přihlášku k registraci k dani z příjmu fyzických osob a to u správce daně, pokud jste tak neučinili již na živnostenském úřadě spolu se zřízením živnostenského oprávnění.
Velkou výhodou živnosti je jednoduché účetnictví, které zvládnete i bez účetní. Jako fyzická osoba ale ručíte doslova vším, co máte.

Společnost s ručením omezením
Založení společnosti je obtížnější a je potřeba dodržet velké množství kroků počínaje společenskou smlouvou nebo zakladatelskou listinou u notáře a přihlášením na finanční úřad konče. Na druhou stranu si můžete všechny tyto věci zařídit přes firmy, které se zakládáním společností živí. Cena za „oběhání“ všeho potřebného se v současné době pohybuje okolo 7.000,- Kč.
Základní nutný kapitál pro vznik s.r.o. je relativně nově stanoven od 1. 1. 2014 na 1,- Kč (oproti předchozím 200 000,- Kč). Nezbytně nutná je pak dobrá účetní, která vám povede tzv. podvojné účetnictví. Největší výhoda oproti živnosti spočívá v tom, že ručíte jen do výše základního vkladu a na váš osobní majetek, jako je dům nebo auto, vám nikdo nesáhne.

Co si vybrat?
Obecně lze říci, že  živnostenské oprávnění  si podnikatelé zřizují  jako fyzické osoby pro menší podnikání či vedlejší činnost, kde nejsou tak velká rizika, protože jako fyzická osoba ručí za závazky celým majetkem. Živnostník nepotřebuje účetní a paušál, který může uplatnit, je často výhodnější. Ovšem malou nevýhodou živnostenské podnikání je, že působí na některé klienty méně seriózně než obchodní společnost.
Společnost s ručením omezeným ručí jen do výše svého kapitálu, který může být pouze 1,- Kč. Administrativa na začátku je náročnější, než u ŽO a bez účetní se neobejdete – je třeba vést podvojné účetnictví. Není zde možnost uplatnit paušál a kromě 19 procentní daně z příjmu právnických osob se daní ještě 15 procentní sazbou daně podíly společníků na rozděleném zisku.

Za spolupráci na článku děkujeme SDA Legal, advokátní kancelář, s.r.o.
 

Zdroj foto: Kristýna Malina

1 Komentář
  1. Tereza Poláková 9 měsíců ago

    těch možností na podnikání je podle mě až zbytečně moc. Alespoň do začátku. Když jsem začínala podnikat, tak jsem vůbec nevěděla, jestli bude lepší založení OSVČ , sr.o. nebo ničeho 😀 . Kdybych na to byla sama, tak bych firmu nikdy nerozjela. Jen se ukázalo, že měli všichni pravdu a do začátku je potřeba strašně moc peněz. Zadarmo vám nikdo nepomůže a když nemá člověk s podnikáním zkušenosti, tak to sám nezvládne.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account