Možná jste se už setkali s názorem, že v létě není dobře nechat se operovat. Podle doktora Michaela Entnera, který se v oboru estetické chirurgie specializuje již od roku 1988, však jde jen o mýtus.
„Stále se setkávám s názorem, že v létě není dobře se nechat operovat. Důvod mi ještě nikdo nedokázal sdělit, proto jsem se rozhodl projít naši i zahraniční odbornou literaturu a najít příčinu tohoto bonmotu. To se mi ale dosud nepodařilo. Přesto se tento mýtus stále udržuje, aniž bychom byli schopni najít jeho objektivní důvod,“ říká MUDr. Michael Entner z Chirurgie Entner. Hovoří přitom hlavně o plánovaných operacích estetické a plastické chirurgie. Ve velké většině případů se jedná o řezy na kůži a podkoží, zatěžující pacienta jen minimálně.


„Je nutno si uvědomit, že v zemích na jihu Spojených států, v Austrálii či ve střední Americe, kde teploty dosahují často tropických hodnot, se operuje po celý rok a výsledky nejsou horší než u operovaných v Norsku, Švédsku či na Islandu,“ vysvětluje doktor Entner. Léto je podle něj právě naopak velmi vhodným časem k naplánování estetické operace, především pro ty, kteří mají ze své profese v této době volno – např. učitelé, herci, hudebníci a další. Po operaci očních víček, kdy je povinné nošení tmavých brýlí, či po faceliftu, kdy se nosí klobouk nebo šátek chránící před sluncem, jsou pacienti méně nápadní než v zimě. Je samozřejmě nutné jizvy po dobu hojení chránit, což je celkem snadné, používá-li pacient sluneční faktor SPF 30 a silnější.
Jak je to s hojením jizev?
Především je nutné říci, že je rozdíl mezi jizvou vzniklou působením tepla (např. popálenina, koagulace laserem či řez plazmou) a jizvou vznikající za studena (např. tržná rána, bodná rána, řez skalpelem atd.). Zatímco jizvy způsobené teplem se prakticky ve všech případech hojí zbytněním (hypertrofií), jizvy vzniklé studeným poraněním jsou po zhojení podstatně méně viditelné než jizvy způsobené teplem. Jsou však místa na těle, kde tyto zbytnělé jizvy mohou častěji vznikat i po studeném řezu. „To je pravděpodobně důvod, proč lékaři, kteří začínali svoje chirurgické vzdělání na oddělení popálenin, doporučují při hojení jizev jejich masáže či krouživým pohybem uvolňování proti podkoží,“ domnívá se Michael Entner.

Základním pravidlem u jizev vzniklých chladným poraněním je nechat jizvy bez větších zásahů. „Jizva nemá být fyzikálně namáhána, to znamená, že nemá být pod tahem, nemá být vystavena velkému chladu, velkému teplu či přímému slunečnímu záření,“ popisuje péči MUDr. Entner. Výjimkou je podle něj mírný protitlak – např. elastické náplasti, silikonové plátky atd. „Esteticky uspokojivá jizva vzniká nejčastěji tehdy, když chirurg zachází šetrně s kůží, nešije ránu příliš těsně ležícími stehy a i jinak kůži nezraňuje,“ uzavírá MUDr. Michael Entner.

A proto vzhůru na plánovanou i neplánovanou estetickou operaci – léto je tu!

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account