Ačkoliv to venku stále připomíná spíše zimu, podle kalendáře už panuje snad nejkrásnější roční období v roce – jaro. Příroda se pomalu probouzí z dlouhého spánku, tráva se zelená, ptáci zpívají a sluníčko má stále větší sílu. Již tento týden se můžeme těšit na Velikonoce. Pro mnohé z nás symbolizují oslavu příchodu jara. Věřící si připomínají ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista. Velikonoce jsou neodmyslitelně spojeny s mnoha zvyky a tradicemi, kterými jsou například malování vajíček, pečení beránka nebo pletení pomlázek.
Pokud vás však nebaví trávit Velikonoce tak nějak „tradičně“ a chcete si je ozvláštnit něčím zajímavým, tak směle do toho. Máme pro vás pár tipů, jak na to.

Udělejte si velikonoční dekorace, které nemá každý
Také vám přijde běžná velikonoční výzdoba už trochu okoukaná? Plastová vajíčka, žlutá chlupatá kuřátka a pomlázky. Ano, rok co rok vytáhneme to stejné. Proč to však letos neudělat trochu jinak a zapojit do příprav také děti, které to bude zcela určitě bavit. Tak předně zkuste nahradit chemické barvy na vajíčka těmi přírodními.
Naši předkové nedali dopustit na barviva rostlinného původu. A vy si takovou přírodní barvu můžete vyrobit jednoduše vylouhováním, případně jako odvar, a to následujícím způsobem:

    Krásně červenou získáte z cibulových slupek nebo řepy.
    Šafrán je ideální bylinka, po jejímž vylouhování získáte žlutou či oranžovou.
    Zelená barva k Velikonocům zkrátka patří. Zkuste si udělat odvar z listů jasanu či petržele.
    Hnědá vznikne z olšové a březové kůry.

                     
Dekorace z přírodních doplňků jsou vždy nejhezčí. Využít můžete březové větvičky, které jsou krásně pružné a lze je upravovat do různých tvarů. A nezapomeňte na první jarní květiny, které vnesou do domu či bytu kousek jara a navodí tu správnou atmosféru. Když si dáte do vázy třeba tulipány, ihned na vás dýchne ta pravá jarní nálada.
Inspirujte se velikonočními pokrmy ze zahraničí
Oblíbenými velikonočními pokrmy jsou tradičně nádivka z mladých kopřiv, jehněčí maso, beránek či mazanec. Nemáte na nic podobného letos chuť a chcete své blízké překvapit něčím jiným? Pojďme nahlédnout pod pokličku našich zahraničních sousedů. V Německu si o Velikonocích pochutnávají na tvarohové štóle s marcipánem, která není zdaleka tak pracná jako beránek, a navíc je moc dobrá. Jako hlavní chod můžete uvařit britské jehněčí kotlety s bylinkovou krustou, po kterých se doma jen zapráší nebo řecký postní koláč Spanakopita. Ale pozor, nejedná se o sladký zákusek, nýbrž velmi vydatný špenátový pokrm s jarní cibulkou.

Řecký koláč Spanakopita

                       
Velikonoční zábava pro celou rodinu
K Velikonocům se pojí celá řada tradic. Na Velikonoční pondělí chodí chlapci vyšlehat dívky, aby byly krásné a zdravé po celý další rok. Ano, bez toho by zkrátka nebyly Velikonoce úplné. Abychom tento den ještě trochu vylepšili, můžeme se inspirovat například ve Francii, kde děti po celý velikonoční den hledají různé sladkosti v domě či na zahradě. Věří, že je tam choval bílý zajíček a je to pro ně skvělá zábava i dobrodružství. Ostatně tuto tradici už převzala řada rodin také u nás.

Překvapte koledníky stylovou výslužkou
Bonbony, lízátka, čokoládová vajíčka nebo něco ostřejšího? To je klasická výslužka pro koledníky, která neurazí, ale ani nepřekvapí. Buďte trochu kreativní a dejte průchod své fantazii. Nakupte různé formičky a vytvarujte velikonočně laděné postavičky, které můžete ještě dozdobit bílou polevou. Lze připravit také velikonočně laděné perníčky nebo třeba sušenky.

Foto: Fotobanka, Pinterest
Zdroj informací vychází z TZ agentury paketo.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account