Rostou vaše ratolesti jako z vody a za chvíli je čekají první školní krůčky? Začněte je vzdělávat dříve, než usednou do školních lavic. Základům finanční gramotnosti je zvládnete naučit sama – pomohou vám poznatky z praxe nebo šikovný účet pro děti. 

Průzkumy hovoří jasně: české děti nejsou dobrými hospodáři

S mincemi a papírovými bankovkami přicházejí naši potomci do styku již v útlém věku: občas dostanou nějakou tu korunu od babičky, mnozí dostávají pravidelné kapesné od rodičů.

Výsledky šetření uveřejněné na sklonku roku 2018 ovšem ukázaly, že si při hospodaření s financemi nevedou naše děti zrovna nejlépe: 68 % nezletilých má zkušenost s půjčováním peněz od kamarádů, a čtvrtina se dokonce zadlužila opakovaně. Můžete podobným situacím předcházet?

Jak naučit děti základům finanční gramotnosti?

V dnešní konzumní době jsou děti vystaveny neustálému pokušení. Reklamy na internetu je lákají na poslední modely herních konzolí, výlohy v nákupním centru zase svádí k prohlídce nových hraček.

Aby vaši potomci bezmyšlenkovitě neutratili většinu úspor, vysvětlete jim hodnotu peněz již v předškolním věku. S předáváním poznatků je možné začít už ve 4–5 letech dítěte. Jak? Například jim můžete pořídit kasičku, do které pravidelně přihodíte pár drobných mincí.

Později můžete dětem nabídnout, že jim na kratochvíle přispějete vyšší částku, pokud si vezmou na starost například úklid spadaného listí nebo vypomůžou s jinými méně náročnými pracemi.

Některé maminky možná namítnou, že pomoc v domácnosti je přece samozřejmost, ale pokud se dítko na úklidu ochotně podílí, proč jej nemotivovat k další činnosti? Časem pochopí, že i na nové kolo nebo tričko s postavou oblíbeného hrdiny je potřeba si nejdříve vydělat.

Nechte děti nahlédnout do světa finančnictví

Moderním řešením, jak dětem usnadnit vstup do peněžního světa, je zřídit jim „internetovou kasičku“ – účet pro děti.  Tuto možnost dnes poskytuje celá řada společností. Účet je možné založit dětem ve věku 6–17 let. 

Záleží na vás, zda svým ratolestem věříte, že správu financí dokážou ukočírovat vlastními silami. Na dětské konto je možné zasílat i menší finanční částky. Mladí klienti obdrží od banky kartu pro bezplatný výběr z bankomatů a poté již mohou s uloženými financemi nakládat dle libosti.

Zároveň se nemusíte obávat, že byste o jejich útratách ztratila přehled – jakožto zákonnému zástupci vám banka umožní přístup na účet pomocí internetového bankovnictví. Finance svých potomků tak budete mít i nadále pod dohledem.

Nejdůležitější rada? Prostě začněte

 Ať už se rozhodnete pro virtuální kasičku, nebo raději pořídíte svému dítku do pokojíčku osvědčené porcelánové prasátko s otvorem pro mince, začněte s výukou finanční gramotnosti co nejdříve. Vaši potomci rychleji pochopí význam a úlohu peněz. V pozdějších letech tuto dovednost určitě ocení.

Foto: Mikes-Photography/ Unsplash

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account