Bolest dušepsyché, stejně jako bolest tělasóma, nám mohou v různé intenzitě a frekvenci nežádoucím způsobem zasahovat do života, ať už zvlášť nebo společně. Pokud se rozhodneme vyhledat odborníka z oblasti duševního zdraví, můžeme se obrátit na psychologa, psychiatra nebo také psychoterapeuta. Stále dostávám ve své praxi dotazy, jak vlastně funguje ta psychoterapie? Jaký má přínos pro člověka? Při jakých potížích nám pomůže? Jak celé sezení probíhá? A mnohé další.
Pojďme se společně pozastavit a povídat si o psychoterapii, o jejím přínosu hlavně pro nás samotné a potažmo pro společnost. Jaké jsou její možnosti a jak nám tento typ péče o člověka může pomoci. Je zcela přirozené a logické, že většina z nás chce najít rovnováhu ve vztahu k sobě samému a k druhým a zažívat ve vztazích pozitivní změny a růst a disharmonie nastává, pokud tomu tak není. Změna u člověka přichází, pokud terapeut dokáže zprostředkovat druhému mnohé kvality, o kterých si budeme povídat, a pokud věříme, že léčba formou terapie bude pro nás úspěšná.
„Nedáváme lidem rybu, ale učíme je, jakým způsobem ji chytat“.
Příběh z mé praxe:
Maruška 13 let a její maminka Kamila 38 let: nátlak ze strany manžela na změnu zevnějšku své manželky, vyústilo až v závažné psychické problémy nejen matky, ale i jejich dcery, s dopadem na celou rodinu.
Kamila, na první pohled velmi atraktivní a inteligentní žena za mnou přišla do poradny, s velkou starostí a obavou o svou dceru Marii. Její dcera se „velmi zhoršila ve škole, zamyká se v pokoji, nechce s ní komunikovat, vyhýbá se jí i otci, divně se chová a doslova se ztrácí před očima“.
Ve spolupráci s dětským psychologem jsme odhalili závažný problém, kromě úzkosti Marušky, i počínající mentální anorexii, kterou trpěla. Maruška, byla velmi uzavřená a citlivá dívka, se kterou jsem postupně navázala psychoterapeutický vztah, založený na velké důvěře. Tehdejším problémem její “nelásky” k sobě, byla od jejího táty přílišná pečlivost, a razantní kritika vzhledu, nejen k ní, ale i směrem k její mamince.
Maminka se postupně na terapeutickém sezení svěřila, že podstoupila již několik plastických operací týkající se nosu, rtů, poprsí, a jak uvedla „další operace, související s vylepšením jejího vzhledu“, prý chystá. Operace Kamila podstupuje, jelikož se bojí, že přijde o lásku velmi úspěšného muže, který ji neustále kritizuje za její vzhled a prakticky jí do operací i sám nutí. Vyhrožuje jí, že se s ní rozejde, nedá jí ani korunu a že jí odvede i Marušku. Taktéž dcera je terčem kritiky, a i jí otec osočuje, že je tlustá, ošklivá a že si nenajde žádného kluka.
To vše vyústilo až v problémy s příjmem potravy u dcery a velmi poškozeného sebevědomí její maminky Kamily. Maminka s dcerou mne stále navštěvují a dochází nyní na rodinnou psychoterapii a úspěšně se nám daří pro obě nastartovat lepší životní cestu. Skvělou zprávou je, že se nám postupně povedlo zapojit i tátu.
“Za neméně důležité v psychoterapeutickém procesu považuji propojení celkové duševní rovnováhy s tělesnou schránkou člověka”.
S čím by měl být klient v úvodu seznámen?
Co nás provází po celou dobu psychoterapeutického vztahu?
Předně je třeba zmínit, že psychoterapie je léčba tzv. psychologickými prostředky, tu má v rukou kvalifikovaný psychoterapeut, který je zodpovědný za formování terapeutického vztahu s klientem.
Nejdůležitějšími nástroji účinné psychoterapie je rozhovor a tím, co léčí, je již zmíněný a nepostradatelný vztah. Psychoterapie klade taktéž na klienta i jisté nároky ve smyslu, jeho vlastní aktivity, motivace a zodpovědnosti za své jednání. V neposlední řadě taktéž odpovědnost za svůj životní styl a prevenci svého zdraví, a to jak psychického, tak fyzického.
“Zlomenou nohu Vám dají do sádry, bolavý zub Vám vytrhnou nebo si vezmete prášek, v psychoterapii to chodí jinak”.
Na co se zaměřit, pokud se rozhodnete vyhledat pomoc psychoterapeuta
Nejdůležitější prvky psychoterapie
VZTAH, je jedna z nejdůležitějších potřeb v životě člověka. Během něj se setkáváme s různými typy mezilidských vztahů v rodině, na pracovišti, mezi mužem a ženou, aj. Proto je velmi podstatné navázání oboustranného terapeutického vztahu mezi terapeutem a klientem. Je to nejdůležitější vstupenka pro úspěšné psychoterapeutické sezení. Všímejte si také neméně důležitých faktorů, kterými jsou:
AKTIVNÍ NASLOUCHÁNÍ, TRPĚLIVOST, ETIKA V TERAPII, DŮVĚRA, ODBORNOST, EMPATIE, ROZHOVOR, PROSTŘEDÍ A ČAS, SPOLUPRÁCE NA VYMEZENÝCH CÍLECH A POTŘEBÁCH
“Pamatujme, že základní prvky dobře vedené a úspěšné terapie jsou stejné, bez ohledu na směr, konkrétní přístup nebo školu”.
Pokud se rozhodnete pro psychoterapeutické sezení, je cílem celého procesu primárně zdraví člověka a také posun, změna nebo růst k plně fungující osobnosti.
Z praktického hlediska a také současným trendem je v dnešní době propojování jednotlivých psychoterapeutických přístupů. Psychoterapeut se snaží integrovat postupy různých směrů a praktické zkušenosti s užitím ve prospěch klienta. O těchto přístupech, jejich vhodnosti aplikace nebo např. kde a jak najít vhodného psychoterapeuta, si můžeme povídat příště.
Nestyďte se vyjádřit své pocity a vyhledat odbornou pomoc!
Autorka psychoterapeutka Bc. Renata Siranová, DiS.
Zdroj: Osobní archiv, Pixabay, Unsplash, Rogersovský psychoterapeutický výcvik