Mnoho rodin kvůli koronavirové krizi zrušilo letní pobyty v zahraničí a chystají se strávit dny volna v tuzemsku. Pokud jste ještě nebyli s dětmi pod stanem, věřte, že je to pro ně úžasné dobrodružství! Navíc se jedná o finančně dostupnou dovolenou, obvykle ji nemusíte rezervovat dopředu, takže lze vyrazit dle aktuálního počasí – a řada kempů nabízí spousturodinných aktivit! Poradíme vám, jak se na stanování připravit, abyste si užili pohodové prázdninové dny…  
Stanování může mít různé podoby. Pokud máte už odrostlejší děti, klidně se s nimi vypravte na dobrodružné putování a při trase si vytyčte body, kde je možné přespat. Jestliže jsou vaši potomci ještě malí na to, aby každý den ušlapali kus cesty, anebo vy sami dáváte přednost pohodovému ležení u vody, vězte, že napříč celou republikou narazíte na řadu možností, kde zakempovat. Spousta kempů je navíc přizpůsobena rodinám a vedle možnosti rozložit stan nabízí široké zázemí i celou škálu zpestření a programů (v boxu vám poradíme, kam se s dětmi vydat). Někde dokonce najdete možnost pronajmout si teepee či jurtu – stačí si přinést vlastní karimatku a spacák a o rozkládání plátěného přístřešku se nemusíte starat. To je ideální v případě, že si chcete stanování jen vyzkoušet. Možné je také zapůjčení rodinného stanu v půjčovně, což se vyplatí těm, kdo kempují jen zřídka. 
 
Zachumláni ve spacáku
Spacák využijete nejen při kempování, hodí se i na tábory nebo přespávání ve škole či školce, takže se dříve či později jeho pořízení patrně nevyhnete. Jaký ale zvolit? V zásadě se výběr spacáku pro děti příliš neliší od toho „dospěláckého“. „V základu můžeme spacáky rozdělit na péřové a syntetické. Péřové mají vyšší hřejivost a lepší sbalitelnost, ale jsou náchylnější na poškození a údržbu. V případě, že zmoknou, přestávají izolovat a ztrácí se jejich funkčnost. Bývají i dražší než syntetické, které naopak jsou schopné izolovat, i když navlhnou, a snesou méně šetrné zacházení. Musíte ale počítat s tím, že při stejném tepelném komfortu jako u péřového vám zabere v batohu více místa a ponesete větší váhu. Vyrábějí se i mixové spacáky, spojující výhody, ale i nevýhody obou,“ vysvětluje Tomáš Uglaj, odborník ze společnosti Norská móda. Dětské spacáky se od těch pro dospělé odlišujízejména designem a barevným provedením a také zkrácenou délkou, aby v pytli nebylo příliš volného vnitřního prostoru, který ubírá na tepelném komfortu. Možné je pořídit takzvaný rostoucí spacák, který se dá upravit obvykle na dvě velikosti. 
Tip: Řešení představuje také nákup dospělého spacáku, který se v oblasti nohou sepne plochou gumičkou, čímž se upraví jeho velikost dle vzrůstu dítěte a může tak sloužit až do dospělosti.
 

2 Komentářů
  1. Kamila Novotná 1 rokem ago

    Náš první výlet s dětmi pod stan byl pro nás úplně novou zkušeností. S sebou jsem nám koupila nový automatický stan, který byl postavený během malé chvilky. Vešli jsme se do něj celá rodina a děti byli nadšení. Společné večery pod hvězdami jsou pro nás nezapomenutelné a stan nás spolehlivě ochránil před nočním chladem. Hned po návratu chtěly jet děti znovu.

  2. Tereza Poláková 1 rokem ago

    My vyrážíme s dětmi pod stan každý rok. Už je to taková naše letní klasika a těší se na to snad víc jak na týden u moře 😀 . Už jsme jim s manželem říkali, že k moři nepojedeme a pojedeme jen pod stan, ale to zase ne, chtějí oboje. Já jsem ráda, protože kdo ví, jak dlouho s námi ještě budou chtít jezdit na dovolenou 😀 .

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account