V rámci dovolené jsme již podruhé zavítali do Luhačovic a vyšetřili si i více času, abychom si prohlédli několik zdejších minerálních pramenů.

Vzhledem k parkování jsme jako první stanuli u

Minerálního pramene Svatého Josefa

Tento minerální pramen vyvěrá v blízkosti kostela Svaté Rodiny. V roce 1994 byl původně zamýšlen jako zkušební vrt do hloubky 500 m, kvůli komplikacím byl vrt dobudován až v roce 2000 a přeměněn na čerpací objekt. Pro veřejnost je pak určena kašna tohoto pramenu (na obrázku). Pro svou nízkou mineralizaci je voda velmi vhodná k pitné léčbě při onemocnění trávicího ústrojí, dýchacích cest a k uhličitým koupelím. Vydatnost pramene je 30 l/min.

Dalším námi navštíveným pramenem pak byla

Ottovka

Minerální pramen Ottovka vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy na úpatí svahu Malé Kamenné – o 10 metrů výše než ostatní luhačovické prameny. V roce 1929 vznikl nedaleko jeho vývěru kruhový pavilon, který navrhl architekt Skřivánek.

Jedná se o nejlidovější luhačovický pramen, díky kruhovému pavilonu symbol města. Původně vytékal volně, teprve v roce 1905 byl zachycený v kamenném sklepení. Své jméno získal po hraběti Ottovi Serényiovi. Vydatnost Ottovky je pouze tři litry za minutu.

Ottovka má zvýšený obsah jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků. Luhačovické minerální vody platí za jedny z nejúčinnějších v Evropě. Pomáhají při lázeňské léčbě dýchacího ústrojí, pohybového ústrojí, trávicího ústrojí, oběhového ústrojí, cukrovky i rekondici po onkologické léčbě. Ottovka je tradiční vynikající minerálka k pitným kúrám.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account