S rostoucími teplotami stoupá také touha vyrazit do přírody. A protože v letošním létě hrozí, že možnosti cestování budou omezené, třeba vám probleskla hlavou myšlenka vyrazit za dobrodružstvím v podobě kempování. Dáme vám rady, jak se vybavit, a co by vám nemělo chybět…
 
Pokud jste v kempování nováček, volte pro začátek kemp se zázemím, kde budete mít komfort v podobě sprchy, obchůdku či restaurace, což vám zaručí nejen pohodlí, ale ušetří i věci, které budete muset brát s sebou. Možná jste ale dobrodružná povaha a raději se vydáte na putování anebo do méně frekventovaných míst. Tomu všemu je potřeba přizpůsobit výbavu. Jestliže si budete pořizovat nějaké nové věci, vyzkoušejte je ještě předtím, než vyrazíte – postavte si zkusmo stan, zjistěte, jak funguje vařič a také vybalte spacák či karimatku, abyste se ujistili, že jsou bez vad. Ale ještě než se vypravíte do obchodu za nákupy, dáme vám párchytrých rad, na co se zaměřit…
Tip 1: Jako v peřince…
Při výběru spacáku se zamyslete, kde, jak a v jakém prostředí jej bude používat. „V základu můžeme spacáky rozdělit na péřové a syntetické. Péřové mají vyšší hřejivost a lepší sbalitelnost, ale jsou náchylnější na poškození a údržbu. V případě, že zmoknou,přestávají izolovat a ztrácí se jejich funkčnost. Bývají i dražší než syntetické, které jsou naopak schopné izolovat, i když navlhnou, a snesou méně šetrné zacházení,“ radí Tomáš Uglaj, odborník ze společnosti Norská móda. Jestliže tedy budete se spacákem putovat, musíte počítat s tím, že ten syntetický vám při stejném tepelném komfortu zabere v batohu více místa než péřový – a ponesete tedy větší váhu. „Vyrábějí se i mixové spacáky, které spojují výhody, ale i nevýhody obou typů,“ dodává Uglaj.
Tip 2: Karimatka místo postele
Při nákupu karimatky je to podobné jako u spacáků – i zde rozhoduje účel použití. Vybírat můžete z karimatek nafukovacích, samonafukovacích a pěnových. „Pěnová karimatka snese tvrdé zacházení, poměrně dobře izoluje, ale je špatně skladná. Samonafukovací je pohodlná, bude dobře izolovat, ale musíme dávat pozor na mechanické poškození. Nafukovací zabere nejméně místa, ale je nejnáchylnější na poškození. Jestliže ji poškodíte a nemáte možnost opravy, budete spát rovnou na zemi,“ vysvětluje Tomáš Uglaj. Pokud se tedy chystáte kempovat v blízkosti auta, sbalitelnost a váha nebudou hrát při výběru roli a převládne spíšekomfort. Při několikadenních přechodech naopak uvítáte ušetření každého gramu. A při výpravách do odlehlých koutů hraje zase prim spolehlivost.
Tip 3: Budiž oheň!
Pokud se chystáte pod stanem vařit a nechcete se spoléhat jen na táborák, nezbytným pomocníkem pro vás bude přenosný vařič. Na trhu jich je celá řada, přičemž nejvíce využitelné a uživatelsky přívětivé jsou ty plynové. „Jsou bezpečné, jednoduché na obsluhu i údržbu. Nejzajímavější a asi nejlépe využitelné vařiče pro širokou škálu uživatelů a účelů využití nabízí značka Jetboil. Každý v nich najde, co potřebuje: od vaření kávy u auta, na zahrádce nebo ve stanu až po expediční využití v extrémních podmínkách,“ radí Tomáš Uglaj. Výhodou je, že vařiče jsou multifunkční varné systémy, takže vám na všechny aktivity stačí jen jeden a investice se tak rychle vrátí. Vždy však myslete na bezpečnost, nemanipulujte s ohněm v období sucha a už vůbec ne v lese, kde byste mohli zažehnout požár. Kromě vařiče si také nezapomeňte zabalit nádobí, včetně kapesního nože, ale také houbičku, prostředek na mytí a utěrku.
Tip 4: Oblečení i do nepohody
Správné oblečení je nedílnou součástí kempovací výbavy. Je třeba myslet i na rozmary počasí, proto nezapomeňte na kvalitní nepromokavé kalhoty a bundu (vyrábí například značka Bergans). Pokud se chystáte putovat, bezkonkurenčním materiálem je merino, z něhož se vyrábějí nejen tílka a trička, ale také mikiny (např. Devold, Kari Traa). „Merino vlna je od přírody antibakteriální. Přirozeně odvádí vlhkost a bakterie se nemají kde zachytit, tedy ani nevzniká zápach, způsobený bakteriemi, které se běžně usazují v látce. Oblečení stačí prát jednou za týden až 14 dní, záleží na intenzitě a způsobu používání oděvu. Při běžném nošení stačí triko osvěžit vyvětráním, případně jen opráním ve vodě. Jediné, co může vznikat, jsou solné mapy při nadměrném pocení v létě, ale i přes to bude triko bez zápachu,“ uvádí Tomáš Uglaj a dodává i osobní zkušenost: „S jedním trikem jsem šel tři týdny bez klasického praní v Mexiku v horách, kde se teplotní výkyvy pohybovaly od +35 °C do -30 °C ve vyšších polohách. Polárník Borge Ousland ale v jednom triku bez praní na podzim 2019 šel tři měsíce. Je to obrovský rozdíl oproti syntetice, kde vám triko začne zapáchat už po prvním propocení, kdežto vlna i po každodenní aktivitě po dobu více dnů zůstane stejná.“ Merino oblečení využijete ale i v případě, že budete „kotvit“ v kempu – a to přes den i v noci: například dámské legíny a pánské podvlíkačky z merina, které v zimě slouží jako spodní vrstva funkčního oblečení, poslouží jako ideální hřejivý oděv na spaní. Malý tip: 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account