Rozbil se vám vztah? Začněte hledat chyby u sebe

Všichni bychom rádi vycházeli se svým okolím, mnohdy se to ani při nejlepší vůli nedaří. Pak si klademe otázku: Kde je chyba? A jak ji můžeme vlastními silami napravit? Srozumitelné odpovědi a praktické návody, jak zlepšit vztahy doma, v práci i se širokým okolím, dává Rastislav Zachar na svých seminářích.

Neuvádí pouze teoretické poučky, ale veškeré rady a zákonitosti ve vztazích dokreslí i konkrétním popisem situace, příběhem, ze kterého si každý může snadno převést tu kterou poučku i do své vlastní zkušenosti, svého vlastního problému, který třeba právě prožívá a řeší.

“Být dobrý a milý, neznamená být zároveň naivní a hloupý,“ říká Rastislav Zachar. Pokud tedy máte pocit, že doplácíte na svou dobrotu, neznamená to, že musíte začít být drsní a bojovní. Zůstaňte milí a vstřícní, jen je třeba vždy včas nastavit pravidla a ta dodržovat. „Když nenastavíte pevné body do svého života, žijete ve zmatku,“ vysvětluje Rastislav. A poradí, jak právě tyto pevné body, díky kterým můžete svou komunikaci s okolím výrazně zlepšit, aplikovat v praxi. Velmi zjednodušeně řečeno: Dávat a dostávat musí být v rovnováze. Jaké nejčastější chyby ve vztazích lidé dělají a s čím se potýkají? Ptáme se Rastislava Zachara:

Když dlouhodobě dáváte a nic nežádáte, dříve, nebo později se vám to nejspíš nevyplatí. Pak se mnozí ptají, kde je chyba? Neměli bychom ji hledat nejdříve u sebe a neobviňovat ze všech nezdarů pouze okolí?
Obviňování druhých nikdy nic nevyřešilo. Proto má velký smysl začít u sebe, rozvíjet se a vzdělávat. Získám tím schopnost život opravdu zvládat, ne hledat viníky za stavy, v nichž se nacházím. Na druhou stranu, pokud mám u sebe někoho, kdo se rozhodl stát na místě, brzdit ostatní a nedokážu s ním přes všechnu snahu pohnout, je možná čas podat si ruce…

S čím se lidé nejčastěji v otázce vztahů potýkají, jaké problémy nejčastěji řeší? Kde dělají tu zásadní chybu?
Když vynechám téma etiky, jejíž porušování je víc než dost na to, aby se vztahy rozpadly, osobně si myslím, že je to problém komunikace a nekomunikace. Jedna věc je říkat slova, ale druhá věc je opravdová schopnost skutečně komunikovat. A to je velké téma samo o sobě.
Podle vašich zkušeností – řeší lidé častěji problémy v rodině, nebo v pracovním prostředí?
Myslím si, že v rodině. A pokud nemají na řešení problémů recept, přímo úměrně k tomu se tyto stavy postupně přenášejí i do pracovní oblasti. Nekomunikace, uzavřenost, slabší nasazení či zbytečné konflikty v práci mají nejednou kořeny právě v nezvládnutých situacích v soukromí.

Odcházejí  lidé po vašich seminářích viditelně jiní? Můžete tu změnu pozorovat? Odnášejí si schopnost lépe vycházet se svým okolím? Jaké máte ohlasy?
Co lidé na seminářích oceňují nejvíce, je jejich jednoduchost, srozumitelnost a okamžitá použitelnost. Vezmou si konkrétní principy, ty použijí, a mnozí, když se po čase potkáme, mi radostně sdělují, že „na toto a toto si velmi dobře pamatují a otevřelo jim to tehdy oči“. Pokud by semináře nezpůsobovaly podobné fenomény, ve skutečnosti by ztrácely smysl.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že semináře Rastislava Zachara smysl mají. A každý si z nich odnese jednoduché a funkční principy fungování vztahů. I zde platí: v jednoduchosti je síla. A základní pravidlo vždy zní – vše musí být vyvážené a v harmonii. To, co dáváme, i to, co přijímáme. Pokud je něčeho výrazně více, či méně, dochází k třecím plochám, které se prohlubují, pokud nenajdeme opět rovnováhu.
A Rastislav Zachar přináší všem srozumitelný recept, jak třecí plochy zmírnit, odstranit a najít cestu k vzájemné rozumné komunikaci, kdy si obě strany naslouchají.
Semináře Rastislava Zachara o mezilidských vztazích a komunikaci rozšiřují povědomí o zákonitostech spolužití s ostatními, odpovídají na otázky, co je porozumění a dobrá komunikace a dávají jasný návod, jak zlepšovat vztahy se svým okolím.
Více se dozvíte ZDE.

Zdroj foto:Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account