Nosit nebo nenosit? Dnes velice diskutované téma mezi maminkami.

Miminko v šátku: Pohled na výhody a nevýhody

Po přečtení knihy od Jean Liedloffové – Koncept kontinua (70. léta) jsem byla nadšena. Je pravda, co autorka píše o způsobu výchovy dětí a sociálním chování lidí žijících kdesi v pralese v Jižní Americe? Jestli ano, je reálně možné aplikovat tento „koncept“ do dnešní doby, dnešního způsobu života? Rozebírat myšlenky celé knihy by bylo na dlouho a není to mým cílem. V tomto článku bych chtěla poukázat na výhody a nevýhody nošení novorozence a kojence. Existuje způsob, jak miminko emočně i sociálně uspokojit a zároveň podpořit jeho zdravý vývoj?

Co zažívá miminko před narozením a po něm?
Přes stěnu dělohy miminko cítí houpavé pohyby v plodové vodě. Díky omezenému prostoru v děloze cítí hranice svého těla, svoji polohu i velikost. Cítí matčino teplo, ochutnává plodovou vodu, může si cucat palec, dotýkat se vlastního těla a dělohy. Po celou dobu těhotenství se přizpůsobuje rytmu maminky, získává tak vlastní zkušenost. Prostřednictvím společných pohybů se rozvíjí jeho vzájemný vztah s maminkou. Dalo by se tedy předpokládat, že takové čerstvé miminko by bylo nejraději v podmínkách co nejvíce podobných.

Nabízí se tedy možnost dát dítě do šátku a stále ho takto u sebe nosit. Z hlediska emočního a sociálního vývoje by to byl zajisté velmi dobrý nápad. Nicméně je to ta jediná správná možnost?

Moje zkušenost s šátkem
Můj syn byl hodně uplakané miminko, stále ho bolelo bříško. Masáže nepomáhaly, častější odříhávání  během kojení, čaje a kapičky proti nadýmání, polohování na bříško a spousta dalších babských rad, to vše bylo k ničemu. A tak došlo i na šátek. Byl pak můj syn u mě v mé bezprostřední blízkosti spokojenější? Cítila jsem se i já dobře, když jsem stále vnímala každý nádech a pohyb svého dítěte?
Jistě se najdou tací, kteří se mnou nebudou souhlasit. Jen podotýkám, že každé miminko i maminka jsou jiné a vyhovuje jim něco jiného.

Má odpověď je ne.
Vzpomínám si, že nám oběma bylo hrozné horko. Když se chtěl pohybovat, nešlo to. Nic neviděl. Dovedete si představit, jak se asi dá takto vařit, zametat nebo si dojít na toaletu? Těžko, jestliže nechcete miminko přehřát nebo probudit splachováním záchodové mísy. Ven jsem ho ani nezkoušela brát, neb tou dobou byly venku metrové závěje sněhu a spadnout s miminkem na zem bych tedy opravdu nechtěla. Vyzkoušela jsem dvě polohy podle výrobce vhodné k nošení miminka daného věku. V tzv. klubíčku, což bylo ještě přijatelné a ve svislé poloze bříškem ke mě, kdy se mu svázané nožky po čase začaly odkrvovat a kdy mě neustále zneklidňovala nedostatečně zajištěná hlavička kývající se do stran.

Krásný drahý šátek tedy také letěl do kouta.
Co jsem však ještě tehdy nevěděla a nedokázala docenit bylo, že když miminku vezmete možnost se volně pohybovat, nemůže se ani správně vyvíjet.

Výhody a nevýhody nošení v šátku

Výhodou by mohly být podobné podmínky jako před narozením. S tím rozdílem, že nyní na dítě působí gravitace, každý váš krok tedy cítí s větší intenzitou, okolní zvuky již nejsou tlumené, světlo je ostré a teplota prostředí je také jiná.
Máte miminko stále u sebe, nemusíte se o něj bát. Máte ho stále pod kontrolou. Nepotřebujete tedy monitor dechu.

Co na to říkají vaše záda?
Co na to říkají záda vašeho dítěte? Při nošení novorozence po většinu dne v poloze tzv. klubíčka nemá dítě možnost posilovat svaly důležité ke svému vývoji. Co teprve, když se jeho nepřipravená páteř přetěžuje tlakem těžké hlavičky ve svislé poloze? Nezajištěná hlavička přepadává do záklonu, dochází k dráždění nervové soustavy, není výjimkou, že i k blokádám páteře v krční oblasti.

Alternativa místo šátku
Nabídnout dítěti láskyplnou náruč ve chvíli, když nespí, pomazlit se s ním v polohách, které mu budou připomínat nitroděložní život. Stimulovat ho k jeho vlastní aktivitě při společné hře v náruči rodiče, kdy se miminko nejenom zabaví, uspokojí svoje emoční potřeby, ale i posiluje posturální svaly (svaly, které udržují naše tělo vzpřímeně ve správném postavení ve všech kloubech) důležité k správnému vývoji a fyzicky se unaví.

Nechci tímto článkem nikterak pobouřit proti sobě maminky, které nedají dopustit na nošení dětí v šátku. Spíše bych chtěla upozornit na to, že každá mince má dvě strany. Péče o dítě je plně v rukou rodičů. Proto je mým přáním, aby se k nim tyto důležité informace dostaly.
Veronika Študlarová
Psáno pro www.bejbykurz.cz

Zdroj foto: Pixabay.com

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account