Děti se konečně vrátily do lavic a potřebují spousty školních pomůcek, bez kterých se neobejdou. Což takhle jim pořídit sešity, které zaujmou svým designem, a navíc jdou ruku v ruce s přírodou? Mirka Poráčová toužila spojit kreativitu, lásku k přírodě a znalost polygrafie. A to se jí dokonale podařilo založením ekologické značky Be Nice.
Mirko, jak vlastně vznikl nápad založit vlastní ekologické papírnictví?
Většinu své kariéry jsem pracovala v marketing, posledních 10 let pak v rodinné tiskárně se svým manželem. Protože mám ráda přírodu, rozhodla jsem se spojit to, co umím a znám – lásku k přírodě, marketing a polygrafii – tak přišla na svět značka Be Nice.
Proč jste se letos rozhodla sortiment obohatit o věci pro školáky, co vás k tomu vedlo?
Bylo to především kvůli lidem, které mám ve svém okolí. Sama mám doma školáky, který sešity potřebují. A lidé, kteří se o Be Nice zajímají jsou často maminky s dětmi. Cílem bylo vytvořit hezké sešity, které se budou líbit jak dětem, tak dospělým, a zároveň šetřit přírodu.
Povězte, kde sbíráte inspiraci na originální design všech vašich věciček, které nabízíte?
Všude kolem sebe. Be Nice je založeno na lásce k přírodě a lásce k designu. Navíc člověk často používá některé věci a najednou si uvědomí, že by je mohl udělat také, ale v šetrné a ekologické formě.
Co přesně tedy nyní nabízíte pro školáky a v čem jsou věci výjimečné?
Momentálně vyrábíme sešity a bloky. Sešity jsou tedy spíše pro školáky, zejména díky svému originálnímu barevnému designu. Ten nám nakreslila česká ilustrátorka Bára z Nikolajky. Bloky jsou naopak určeny pro studenty a dospělé.
Be Nice produkty jsou speciální tím, že jsou z recyklovaných materiálů, u bloků máme dokonce desky, které jsou z luční trávy nebo obilné slámy.
Mohou si u vás rodiče vybírat z více vzorů – pro kluky i holky?
Vycházeli jsme z toho, že každému se líbí něco trochu jiného, a naším cílem bylo vytvořit hezké barevné sešity. Samozřejmě některé sešity jsou určeny pro holčičky, například sešit Z Lásky se srdíčky. Věřím, že klukům se budou líbit Plameňáci nebo Vesmír, který je více barevný. Zatím nejprodávanější kolekcí je Bon Voyage.
Sama jste maminkou, jsou děti vašimi kritiky i múzou?
Nejstarší dcera Tereza je již dospělá a je součástí projektu Be Nice, takže se na tvorbě značně podílí svými názory, které jsou často odlišné od těch mých. Sešity a bloky budou využity spíše mými syny, kteří ovšem design moc neřeší, takže od těch zpětnou vazbu nedostáváme. Nicméně nejmladší syn mě od loňských Vánoc neustále žádá, abychom na Be Nice vytvořili sekci pro děti. Všechny moje děti jsou navíc velice vnímavé k přírodě a tím jsou pro mě vlastně neustálou inspirací.
Kam se váš obchůdek od svého vzniku posunul a na co jste pyšná?
Letos na podzim je to rok, co jsme s Be Nice začali. Po úspěšné vánoční kolekci jsme se přesunuli ke kolekci Z Lásky, později na plakáty a nyní zavádíme bloky a sešity.
Všechno zabere čas a věřím, že postupně z Be Nice uděláme úspěšné papírnictví s ekologickými papírovými produkty. Podařilo se mi vybudovat kolem sebe tým spolehlivých lidí se stejnými hodnotami a jsem pyšná na to, že se lidem Be Nice produkty líbí a vidí v tom smysl, stejně jako my.
Podle čeho vybíráte materiál, na co kladete důraz?
Najít firmu, která dodává takový papír, který my chceme, tedy recyklovaný a nově i papír ze slámy a trávy, trvalo několik měsíců. Stalo se nám dokonce to, že dodavatel vydával papír za recyklovaný, ale recyklovaný nakonec vůbec nebyl. Důraz tedy klademe hlavně na to, aby materiál nebyl chemický a opravdu šlo o recyklovaný papír.
Povězte, v čem přesně spočívá ekologická výroba?
Za prvé se jedná o recyklovaný papír, tj. papír, který už byl použitý a používá se upravený znovu. Nemusí se tedy kvůli němu kácet další stromy. Těch možností je ale více. Lze využít také jednoleté rostliny – tráva nebo obilí. Tyto rostliny totiž rostou mnohem rychleji než stromy a výroba je méně zatěžující pro životní prostředí. Další možný způsob ekologické výroby je používání papíru s certifikací FSC. To znamená, že papír pochází z kontrolovaného lesního hospodaření, kde se k těžbě přistupuje zodpovědně. A pak je tu také způsob výroby – jak se chová továrna, která papír vyrábí. Například papír z trávy a slámy se vyrábí v továrně, kde na ekologii myslí na každém kroku. Recyklují nejenom suroviny, ale i ostatní materiál a vodu a šetří energii. Jde tedy o celkový, komplexní přístup a zorientovat se v této problematice není úplně jednoduché.
Ovlivnila vás nějak koronakrize a pokud ano, tak jak?
Koronakrize ovlivnila snad všechny. Je to koloběh a vše je provázáno. Já se musela v té době soustředit zejména na rodinu a tiskárnu, a rozvoj Be Nice se v tu chvíli pozastavil. O to více času jsme ale pak věnovali výrobě krásných sešitů a bloků.
Jaké máte plány do konce roku?
Každý, kdo vedl nějakou firmu či značku určitě ví, jak časově náročné je zařadit nové produkty. My se teď už budeme zaměřovat na Vánoce, chystáme několik menších produktových novinek, spíš takových hezkých maličkostí, které by lidem měli zpříjemnit toto krásné období roku.
Foto: Miroslava Poráčová