„Až do svých třiceti let jsem pracovala, abych měla výsledky. Dnes pracuji pro radost,“ říká o sobě Lucka, maminka 7letého chlapečka. Díky svému osobnímu příběhu objevila sebe samu, dokázala se vyrovnat s minulostí a našla „klíč ke šťastnému životu“, který pomáhá hledat i dalším ženám. „Vytvořila jsem program pro ženy SAMA SEBOU., díky kterému mohou změnit samy sebe, být krásné, zdravé a dělat práci, která je baví,“ dodává. Nejen o tomto programu, ale především o Lucčině dlouhé cestě jsme si povídaly v následujícím rozhovoru.
Lucko, máte za sebou traumata, se kterými jste se musela vypořádat. O co se přesně jednalo?
Dospívání pro mě byla doslova noční můra. Necítila jsem se milovaná a v bezpečí. Doma byly hádky na denním pořádku a bohužel nechybělo také násilí. Škola mě nebavila, protože místo studia módní návrhářky mi maminka vybrala ekonomku s tím, že nemám talent. Nejhorší však byl otcův infarkt, který se odehrál u nás doma. Táta upadl v koupelně a zablokoval dveře, nemohli jsme se k němu dostat, a když se tak stalo, už mu nešlo pomoci. Byl to otřesný zážitek, který jsem zpracovávala několik let.
Připadalo mi, že traumata doslova přivolávám. O pár let později se mnou tehdejší přítel vysklil skleněné dveře. V zaměstnání mě vydíral majitel tím, že mě zamkl v kanceláři a požadoval nekřivé svědectví vůči mému bývalému manželovi. Když si projdete takovými nepříjemnými zážitky a máte špatné myšlenkové schéma, opakují se vám podobné situace pořád dokola dokud nepřeprogramujete svou mysl.
Jaká byla vaše cesta k sebeuzdravení? Kdy přišel ten zlom?
Cesta k plnému uzdravení trvala tři roky. Bude to možná znít bláhově, ale impulsem bylo kolo a smích. Pamatuji si, jak jsem po smrti maminky byla na zahradě a cítila se jak na Pandoře. Vše bylo vzdálené a cizí. Přes zahradu jsem slyšela štěbetání sousedek a jejich smích. Zatoužila jsem být zase šťastná, jezdit na kole, které miluju.
Jak se vám tedy povedlo najít ztracené štěstí a uzdravit svou duši?
Musela jsem najít sebe samu a věděla jsem, že pro to musím něco udělat. Pokud si přejete uzdravit se nebo být více spokojená, musíte se nejprve skálopevně rozhodnout. Představte si, co vám změna přinese a proč je pro vás tak důležitá. Začněte naslouchat a pracovat sama na sobě. Jedině tak vydržíte a dosáhnete tak všeho, po čem toužíte. Obklopujte se pozitivními lidmi, se kterými se máte rádi a podpoří vás. Zatočte se strachy, s negativitou a šedí všedních dní. Pozitivní přístup a oživení vám přinesou radost ze života. Jsou to jednoduché věci, které fungují všem bez rozdílu a jsou zadarmo. Jen se je musíme naučit vnímat.
Vaši cestu k uzdravení ohrozila nemoc, se kterou jste se musela poprat, je to tak?
Jednalo se o naprostou banalitu – ofouknutí, které mi převrátilo život vzhůru nohama. Se zablokovanými esíčky jsem chodila na rehabilitaci, kde na mě sestra nalehla celou svou vahou a protahovala mě tak, že jsem bolestí brečela. Po jejím protažení jsem téměř přestala chodit, měla šílené bolesti a brnění v noze. Doktor se mi celou dobu snažil namluvit, že mám pouze zkrácený sval a vše je v pořádku. Po roce jsem se naštěstí dostala k neurologovi, který mě hned zařídil operaci a lázně. Po dalším roce jsem potkala skvělého fyzioterapeuta, který mi pomohl vrátit se zpět do normálního života, a tak jsem byla zase schopná postarat o sebe a svého syna. Ale až díky mentální práci na sobě jsem se uzdravila úplně a dnes cítím se lépe než kdykoliv předtím.
Poté jste založila program Sama Sebou, o co se přesně jedná?
Smyslem programu SAMA SEBOU je objevit svou jedinečnost, mít se víc ráda a žít život svých snů bez omezení. Ženám pomáhám především vyřešit danou situaci a být jejich vrbou, na kterou se mohou kdykoliv obrátit a spolehnout. Během povídání pochopí, jak si s nesprávnými životními postoji sami kazí život a jak sami mohou sami, někdy doslova mávnutím kouzelného proutku, zcela změnit svůj život a být opravdu spokojené.
Po jaké době se objevily první pozitivní výsledky?
Pocit štěstí a pokroku jsem pocítila asi po roce sebeléčení. Dnes všichni chceme všechno hned. Buďte k sobě, prosím, trpěliví a laskaví. Mějte také na paměti, že délka léčení je přímo úměrná délce nemoci a intenzitě léčení. Neudělejte tu největší chybu, že po uzdravení se na sebe zase vykašlete. Zdraví není samozřejmost. O zdraví je potřeba pečovat se sejnou intenzitou jako o svou krásu.
Do jaké míry souvisí zdraví s psychickou pohodou?
Zcela zásadně, psychika a tělo jsou jako Laurel a Hardy. Nejlépe fungují v pohodě a pospolu. Nikdy nemůžete být dlouhodobě zdraví a fit, když jste psychicky v nepohodě. Největším problémem dnešní doby je neúměrná psychická zátěž, se kterou neumíme pracovat, konzum a pasivita. Všem klientům doporučuji občas udělat Paretovo pravidlo, 20 % z celkových aktivit vyškrtnout. Pro ty, kteří jsou vyhořelí a potřebuji restart, naopak udělat 80 % delete. Dobíjejte se každý den jako mobil a pravidelně se hýbejte. Zaměřte se na zdravou stravu, které jde ruku v ruce nejen s tím, jak vypadáte, ale zejména s tím, jak se cítíte. Místo večerní elektroniky si naordinujte zklidnění, povídání nebo milování s partnerem. V neposlední řadě si vylaďte svoje vztahy a vaše zdraví a psychická pohoda budou vzkvétat každým dnem.
Jaké je vaše životní motto, kterého se držíte?
Buď sama tou změnou, kterou chceš vidět ve světě.
Co byste vzkázala všem ženám, které neprožívají zrovna šťastné období?
I vy můžete mít příběh se šťastným koncem. Stačí jen chtít a něco pro to udělat.
Lucie se rozhodla čelit nepřízni osudu a najít ztracený klíč ke štěstí
-
Osudové setkání se svou životní láskou Janě změnilo život o sto osmdesát stupňů
Michala Jendruchova||Rozhovory
V dětství si Jana LeBlanc vzala do hlavy, že z ní bude novinářka. Chtěla cestovat a tvořit. To vše...
-
V životě je tolik drobností, kterých si stojí za to všimnout. Říká Tereza, která vyhrála boj s rakovinou a stala se úspěšnou blogerkou
MartinaRichterová||Rozhovory
Tereze Schillerové je 37 let, narodila se stejně jako já ve znamení ryb a pochází z Prahy. Přes den pracuje...
-
David Huf s Olgou Šípkovou se rozhodli spolupracovat , věnují se projektu Tělo a Mysl
KristýnaMalina||Rozhovory
David Huf a Olga Šípková: Synergie Těla a Mysli David Huf vystoupí spolu s Olgou Šípkovou na akci Den,...
-
Procházka peklem při boji s leukémií. Proč zrovna mé dítě?
VeronikaFojtíková||Rozhovory
Síla rodiny v těžkých chvílích: Příběh matky, jejího syna a jejich boje s leukémií Když jsem pracovala na tomto...
-
Menstruace není nic, za co bychom se měly stydět. Nemusíme o ní veřejně mluvit, ale měly bychom za ni být vděčné, protože nám ukazuje, zda je naše tělo v pořádku, říká Ilona Bittnerová, která do Čech přivezla první menstruační kalíšky
Lucie Janotová||Rozhovory
Zakladatelka blogu Kalíšek.cz a žena, která do České republiky přivezla jako první v roce 2006 menstruační kalíšky. Hned po...
-
Michaela Chovancová: Největší pomoc nemusí být vždycky peníze
JanaLeBlanc||Rozhovory
Michaela opustila svět byznysu, aby mohla pomáhat českým dětem. Jak se jí to daří? Dejme dětem šanci Několik let...
-
Život s umělcem byl náročný, říká Veronika Vieweghová, která podporuje domácí vzdělávání
MartinaRichterová||Rozhovory
Na první pohled idylická rodina, charismatický a slavný muž, krásná manželka, dvě děti a luxusní domov. Veronika Vieweghová dnes...
-
I vdaná žena může mít milence, vibrátor a sny
JitkaHemolová||Rozhovory
Čtenář musí něco cítit – lásku, soucit, štěstí, radost, smutek, anebo se pořádně naštvat. Jen tak dokáže něco ve svém...