Představte si, že se ráno probouzíte na hraně své postele, s otiskem dětské nožičky v obličeji a celí prokřehlí zimou. Váš potomek obývá největší část vaší postele v poloze naznak. Jste utahaní, budík zvoní jak o život a vy si říkáte – no, to zas byla noc! Takhle už to dál nejde. Mám tě ráda, ale dnes už budeš spát ve své posteli. Rozhodnutí je to správné, ale jak na to?
1.     Najděte pravý důvod!
Přemýšlejte, kdy se vám dítko usídlilo v posteli. Bylo-li v minulosti nemocné, je pochopitelné, že vás na jednu, dvě noci potřebovalo. Teď už je ale zase zdravé, tak proč spí dál s vámi? Kde je ten skutečný důvod? Myslíte, že mu hrozí nějaké nebezpečí? Obáváte se dramatických scén, když dítě pošlete do vlastní postýlky? Bojíte se, že by vás za to přestalo mít rádo?  Nebo se díky němu necítíte tak sama v jinak prázdné posteli? Změňte to! Kvalita spánku a jeho množství má vliv na naše zdraví a délku života.
 2.     Rozhodněte se pro změnu hned teď!
Psychologické výzkumy potvrzují, že děti, které v noci sdílejí se svými rodiči jednu postel, mají větší predispozice k přibírání na váze a jsou oproti svým vrstevníkům obéznější. Uznávaná léčitelka Dr. Moučková tvrdí, že pokud dítě necháte dlouhodobě spát v jedné posteli s vámi, odebírá vám velké množství energii. Zkuste to změnit! Výsledky se dostaví velmi brzy.
 3.     Zakroužkujte si v kalendáři den D.
Vše si naplánujte v klidu, promyslete krok za krokem, s vědomím, že děláte dobrou věc. Je zbytečné dělat nějaké radikální zásahy ze dne na den. Napište si do kalendáře konkrétní datum, kdy začne vaše dítě spát ve své postýlce a připravujte se na to. Psychicky i fakticky:)
 4.     Najděte vhodnou příležitost.
Ideální je spojit přestěhování dítěte do jeho pokojíku s nějakou milou a radostnou příležitostí.  Například oslavou jeho narozenin, vymalováním dětského pokojíčku, zakoupením větší dětské postele. Užitečné může být, navázat přesun dítěte z ložnice na nějaký viditelný úspěch, životní mezník, například na nově osvojenou dovednost (jízda na kole, bruslích). Méně vhodná je doba spojená s narozením mladšího sourozence nebo čerstvým nástupem dítěte do mateřské školy.
5.     Nebojte se barev.
Zeptejte se svého dítěte, jaká barva by se mu v dětském pokojíčku nejvíc líbila (modrá, zelená, žlutá, fialová, růžová). Pak společně vyberte nové povlečení, pyžamko, stínítko v oblíbené barvě nebo vymalujte. Ke klidnému spánku je vhodná modrá barva. Pomáhá uvolnit se a odpočívat. Zelená zase rychle zklidní rozzlobenost, podrážděnost a velmi dobře pomáhá v případě bolesti.
 6.     Důvěřujte dítěti, ale buďte důslední.
Jedna věc je dítě povzbuzovat a druhá věc je věřit, že to zvládne. Důvěřujte svému potomkovi, že přelet do vlastního hnízda dobře zvládne. Měl by od vás slyšet povzbuzení.  Například:
,,Když  ses naučil/a jezdit na kole, tak taky zvládneš spát ve své postýlce. Věřím ti.“  Dodržte vše, co jste si domluvili a buďte důslední.
 7.     Chvilka před spaním
Věnujte dítěti chvíli času před spaním. Každý den v určitý čas (15-20 minut).  Povídejte si s ním, o čem bude chtít. Zjistěte, jakou kladnou pohádkovou postavu, osobnost má rádo, které zvířátko je mu nejmilejší, co obdivuje a po čem tajně touží. Pokud se dítě večer bojí, vymýšlejte s nimi příběhy o postavičkách, které mají magické schopnosti a v noci je hlídají.
Světově uznávaný a zkušený psycholog Kevin Leman ve svých knihách uvádí, že děti do manželské postele vůbec nepatří. Tvrdí, že účinným lékem na neustálé noční cestování a přelézání dětí do ložnice svých rodičů je- zamknout ji. Pan doktor má se svou ženou 5 dětí, asi ví o čem mluví:) 
Kvalita spánku a jeho množství má vliv na naše zdraví a délku života!
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account