Těhotenství je krásným, ale také velmi náročným obdobím, které mění ženské tělo a celý náš svět převrátí naruby. Tato cesta plná očekávání je dlážděna mnoha otázkami, jež rozhodně nekončí ani ve chvíli, kdy sevřete děťátko poprvé v náručí, naopak. Jak se na tuto jízdu připravit? Pojďme se podívat na několik tipů, které jistě ocení nejen maminky, pro něž je tohle všechno nové, ale i ty zkušené, protože je dobré si některé věci připomenout.

Zdraví a péče o tělo

Toto je extrémně důležité, neboť už se nejedná pouze o vás samotné, ale také o toho nového človíčka, který ve vás roste. Proto rozhodně nezanedbávejte komplexní péči, která začíná pravidelnými návštěvami lékaře.

Pravidelné kontroly

Návštěvy gynekologa a absolvování doporučených vyšetření vám poskytnou jistotu, že vaše miminko prosperuje a vše jde podle plánu. Lékař vám také vystaví těhotenský průkaz, který se stane vaším průvodcem během celého těhotenství. Tento dokument mějte stále u sebe pro případ, že byste potřebovali lékařskou pomoc.

Návštěva zubaře

Překvapuje vás, proč navštívit právě tohoto odborníka? Ústní hygiena je totiž v těhotenství obzvláště důležitá a pravidelná kontrola zubů pomáhá předcházet problémům, které by mohly ovlivnit vás i miminko.

Zdravá strava, výživové doplňky a pohyb

Pestrá strava a dostatečný pitný režim jsou alfou a omegou pro každého a u těhotných žen to platí dvojnásob. Jste-li v očekávání, určitě byste neměla zapomínat na doplňování kyseliny listové, která je velmi důležitá pro vývoj plodu a zdraví miminka. Kyselina listová patří mezi vitamíny skupiny B a klíčovou je také v době, kdy se o miminko snažíte a následně, když jej kojíte. Co se týče pohybu, tak s rostoucím bříškem bude zřejmě stále náročnější, ale v kondici vás udrží i procházky. Pokud se cítíte dobře, pak je velmi vhodná těhotenská jóga nebo plavání. Dopřejte pozornost svému tělu také ve smyslu pěstící péče, kdy pokožka dostává zabrat a nejrůznější olejíčky či hydratační krémy jí pomohou jako prevence vzniku strií, případně jejich zmírnění.

Co je důležité vědět o porodu a jak se na něj připravit

Zdá se to snadné a přirozené, ale s těhotenstvím a porodem je spojena i spousta věcí, které byste jednoduše měli vyřešit, a to většinou s předstihem.

Výběr porodnice

Pro někoho se může zdát jako jasná věc, že zamíří automaticky do porodnice, kterou má nejblíž. Může to tak být, ale minimálně si zajděte na její prohlídku, pokud ji umožňuje. Dnes však máte možností daleko více. Pokud vám například nevyhovuje přístup a prostředí, můžete se rozhodnout pro porodnici s více rodinnou atmosférou, která se stále nachází ve vaší dojezdové vzdálenosti. Hlavně se zavčasu informujte o podmínkách a registrujte se.

S výběrem porodnice úzce souvisí také rozhodnutí o tom, zda využijete služeb porodní asistentky či duly a rovněž máte možnost zvolit si porodníka. V takto intimní chvíli kolem sebe jistě budete chtít lidi, kterým důvěřujete.

Předporodní kurz

Porod je naprosto přirozeným procesem, ale přesto je dobré být připravena, nikoliv zaskočena. Díky předporodním kurzům získáte mnoho důležitých informací, cenných rad a ve výsledku také větší sebedůvěru. Připravíte se nejen na porod, ale rovněž na péči o své novorozené miminko, a to ideálně i s partnerem.

Porodní plán

Tento dokument informuje personál porodnice o tom, jak si svůj porod představujete. Předem tak můžete například zodpovědět i otázky týkající se vaší zdravotní historie a další potřebné záležitosti, protože až to přijde, budete mít úplně jiné starosti.

Těhotenská taška

Zavazadlo, které si s sebou vezmete do porodnice, si nachystejte ideálně do 35. týdne těhotenství, abyste jej v den D pouze vzali a vyrazili směr porodnice. Mělo by obsahovat několik nezbytností pro vás i miminko a jeho doporučený obsah naleznete například na webových stránkách porodnice.

Co připravit pro miminko?

Nový člen rodiny bude potřebovat svůj prostor a taktéž spoustu věcí, které je dobré pořídit zavčasu. Zároveň se připravte na úkony, jež je nutné v souvislosti s narozením miminka provést.

Výbavička

Výčet by mohl být dlouhý, ovšem ve stručnosti si řekněme, že byste měli mít nachystanou postýlku, plenky, oblečení (vyprané v přípravku vhodném pro děti a vyžehlené) a hygienické potřeby. Nesmíme zapomenout ani na kočárek a autosedačku, oceníte chůvičku a například také monitor dechu.

Výběr pediatra a vyřízení formalit

Nepodceňujte výběr dětského lékaře a domluvte si jej již před porodem. Mohlo by se totiž stát, že ten, kterého jste si zvolili, vás nebude moci přijmout. Existují však i další záležitosti, které je lepší vyřešit předem, než posléze vše obíhat s miminkem. Jedná se třeba o situaci, kdy nejste s partnerem sezdaní. V takovém případě navštivte před porodem matriku, kde si zařídíte prohlášení o otcovství, jež jasně stanoví, kdo je otcem dítěte. Toto je nezbytné pro následný zápis otce do rodného listu dítěte. Přítomni musí být oba rodiče s platnými doklady totožnosti.

Zdraví a pohoda pro vás i miminko

Nejrůznější rozhodnutí mohou ovlivnit průběh samotného porodu, ale i budoucnost.

Odběr perinatálních tkání

Zvažte možnost odběru pupečníkové krve či tkáně pupečníku a placenty, které mohou být v budoucnu užitečné při léčbě různých onemocnění. Odběr je bezpečný jak pro maminku, tak pro miminko a je možný aj při dotepání pupečníku. Rozhodnutí je však dobré konzultovat s vybranou bankou pupečníkové krve a předem si zjistit podrobnosti o procesu a možnostech uskladnění, například ne všechny umožňují uskladnit i placentu.

Tišení porodních bolestí

Pro tišení porodních bolestí jsou dostupné farmakologické metody, jako je epidurální analgezie, léky proti bolesti např. i rajský plyn, který se používá k uvolnění v rámci první doby porodní a představuje jednu z možností analgetické podpory. Dále jsou k dispozici nefarmakologické techniky, například teplé obklady, masáže, hypnóza, dýchací techniky či využití porodní vany. Volba metody závisí na vašich přáních, zdravotním stavu a možnostech porodnice, proto je dobré vše předem konzultovat s lékařem nebo porodní asistentkou.

I zdánlivé drobnosti hrají svou roli

Chcete si uchovat pěkné vzpomínky nebo mít partnera u porodu? Toto je jen pár zdánlivých detailů, které byste si měla promyslet. Kouzlo těhotenství zachytí profesionální těhotenské fotografie a snímky ze 4D ultrazvuku, které se mohou stát prvními příspěvky do deníčku děťátka. Víte, co je to těhotenská rolnička (bola neboli andělský zvonek)? Když ji umístíte na bříško, vydává jemné zvuky, které miminko vnímá od 20. týdne, a podporuje tak jedinečné propojení mezi maminkou a miminkem.

Co se týče partnera, rozhodně je dobré se předem domluvit, zda bude přítomen porodu. V Česku je přítomnost partnera u porodu běžná, pro ženu představuje zpravidla emocionální i praktickou podporu. Jestliže se rozhodnete tuto možnost využít, předporodní kurz pro páry vám pomůže se lépe připravit. Partnerova účast by však měla být dobrovolná. Jakmile je miminko na světě, existuje možnost otcovské dovolené, aby i tatínek mohl strávit dostatek času s dítětem a byl vám oporou.

Narození dítěte je začátkem zcela nové životní etapy – plné radosti, výzev a neopakovatelných chvil. Důležité je nejen důkladné plánování, ale také schopnost užívat si každý moment s klidem a radostí. Ať se vám po této cestě kráčí co nejlehčím krokem.

Zdroj: Wikipedia Commons, Cord Blood Center CZ

Foto: Shutterstock

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account