Přivést na svět dítě je asi nejkrásnější věc v životě, ovšem také velká zodpovědnost. Ta začíná vlastně už před samotným narozením děťátka, a to například tím, jak rodička dbá o životosprávu prospívající miminku nebo jakou zvolí formu či místo porodu. Někdo se přiklání k domácímu porodu, jiní raději volí bezpečnější variantu, tedy porodnici. Zádrhel však nastává mnohdy v tom, kterou porodnici zvolit, protože většině lidí nemocniční prostředí příliš dobře nedělá a také přístup nemusí být zrovna ideální. Naštěstí již mnoho porodnic přistoupilo k rekonstrukcím a úpravám prostředí tak, aby se zde nastávající maminka cítila příjemně a bezpečně. Patří mezi ně i Porodnice Mělník, která prošla velkou proměnou v zařízení hotelového typu s opravdu rodinným prostředím, kde na rodičky čeká nejen profesionální, ale také laskavý lidský přístup.

Leden roku 2024 se zapíše do historie Nemocnice Mělník jako měsíc, kdy započala zcela nová etapa porodní a poporodní péče v místní porodnici. Rozsáhlá rekonstrukce přinesla nejen přístavbu dalšího patra porodnice, kde se nyní nacházejí nadstandardní pokoje, ale také výstavbu moderních a komfortních porodních sálů apartmánového typu. Porodnice svými 19 nadstandardními pokoji reaguje na zvyšující se nároky žen, aby si tak zásadní životní okamžik prožili v klidu a pohodě i za přítomnosti partnera nebo třeba jiné blízké osoby. Také první chvíle s miminkem jsou v pokojích hotelového typu mnohem příjemnější. V Mělníku tak vznikl prostor kombinující útulné komorní a téměř domácí prostředí s bezpečným zázemím nemocnice a mnoha službami i nad rámec běžných.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.

Vysoký komfort v každém ohledu

Ženy samozřejmě rodily i v době, kdy probíhala rekonstrukce, proto bylo nezbytné, udržet porodnici po celou dobu alespoň částečně v chodu. Práce tedy probíhaly po etapách a dnes si již maminky užívají komfortu, maximálního pohodlí a příjemné atmosféry ve 14 jednolůžkových nadstandardních pokojích s přistýlkou pro partnera a 5 prostorných rodinných pokojích s manželským lůžkem. Všechny pokoje jsou klimatizované, mají vlastní sociální zázemí, přebalovací pult s vestavěnou vaničkou, váhou pro miminko, monitorem dechu a veškerou výbavou pro péči o novorozeně. Samozřejmostí je také lednice, rychlovarná konvice, televizor, internetové připojení, fén, župan, osuška, ručník, bylinný kojící čaj a nezbytné kosmetické produkty.

Foto: se souhlasem Porodnice Mělník
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník

Dáváte přednost spíše standardním pokojům? Ani ty v mělnické porodnici samozřejmě nechybějí, ale určitě vás překvapí. Připomínají spíše nadstandardní pokoje běžných porodnic a vždy jsou maximálně pro dvě maminky. Ať již se rozhodnete pro kterýkoliv z pokojů, můžete se těšit na piknikové snídaně, kdy opravdu dostanete košíček plný dobrot pro sebe i partnera. V košíku naleznete lahodný mošt, mléko, kávu či čaj, ovoce, zeleninu, jogurty a zkrátka vše, čím doplníte energii během celého dne.

Foto: se souhlasem Porodnice Mělník
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník

Všichni stále pohromadě

Jak už bylo naznačeno, tatínkové, někdo ženě blízký nebo případně i starší děti jsou vítáni. Na nadstandardních pokojích tak může celá rodina trávit čas pohromadě a sžívat se od prvních chvilek. Porodní asistentky tatínkům ochotně vysvětlí, jak být partnerce nápomocen nebo jak zvládnout přestřižení pupeční šňůry. Pokud by došlo na císařský řez a není možné provést bonding s maminkou, je miminko přiloženo k tatínkovi. Po porodu, kdy jsou všichni již společně na pokoji, učí se v poklidu oba rodiče správné péči o miminko, jako koupání, přebalování či klokánkování.

Foto: se souhlasem Porodnice Mělník
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník

Porodní sál připomínající wellness

Jakmile porod započne, přesouvá se rodička z pokoje na jeden ze 7 porodních sálů, které všechny disponují koupelnou se sprchovým koutem a toaletou a rovněž relaxační zónou s rozličným vybavením, například pomůckou multitrack nebo relaxační vanou. Nastávající maminky mohou využít pomůcek a technik podporujících analgesii a relaxaci pánevního dna, mezi něž patří gymnastické míče, napářka, porodní stoličky, žíněnky, závěsná lana, masážní sprchy apod. Využít lze i polohovatelné křeslo.

Porod samotný pak probíhá způsobem, který je mamince nejpříjemnější, miminko se tak klidně může narodit i v relaxační zóně. K dispozici jsou však i speciální porodní lůžka, která nakonec využije většina rodiček. Jejich unikátnost spočívá v možnosti polohování, takže maminka porodí v poloze jí nejpříjemnější.

Na porodním sále je možnost využít také účinků aromaterapie nebo si nechat udělat masáž olejíčkem připraveným na míru dané mamince. Porodní asistentky jsou vyškoleny, aby mohly připravit i individuální směsi olejíčků do inhalačních tyčinek. Veškeré požadavky rodiček lze sepsat do porodního plánu, ale porodní asistentky i lékaři reagují také na aktuální přání během porodu.

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník
Foto: se souhlasem Ženy s.r.o.
Foto: se souhlasem Porodnice Mělník

Moderní vybavení i pro miminka dříve narozená

Ačkoliv většina porodů proběhne zcela bez problémů, mohou nastat okamžiky, kdy je třeba miminku pomoci. Zvláště tehdy, narodí-li se předčasně. Porodnice a Neonatologie Mělník disponuje špičkovým vybavením a maminky zde mohou rodit od 34. týdne. Neonatologická jednotka intenzivní péče je ve spojení s mnoha specializovanými odděleními, včetně perinatologických center, takže miminku poskytne tu nejlepší péči, aby se dobře vyvíjelo. „Pro všechny budoucí maminky by mělo být důležité, aby si vybraly porodnici, kde funguje oddělení ARO a krevní banka. Pro potřeby miminka je zase podstatné oddělení neonatologické JIP, kterým mělnická nemocnice disponuje. Neméně významné je, aby se maminka v porodnici cítila příjemně a v bezpečí, proto se, maminky, nebojte ptát a vyslovovat své požadavky. Víme, že období těhotenství a porodu je jedinečné a že si péči zasloužíte. Je dobře, že dnes už je takové pracoviště, které splní všechny vaše přání, k dispozici,“ uvádí Pavla Jelínková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického a neonatologického oddělení Nemocnice Mělník, jež je provozována skupinou VAMED MEDITERRA.

Prohlídky a kurzy, abyste byli dokonale připraveni

V případě, že jste právě ve fázi, kdy hledáte nejvhodnější místo pro svůj porod, určitě využijte možnosti prohlídek, které se konají každou středu od 13:00. Ideální je domluvit se na telefonu 315 639 365, kde si lze případně zařídit i individuální prohlídku, pokud by vám termín nevyhovoval. „Už nějaký čas vnímáme zvýšený zájem o naši porodnici také od žen z Prahy a okolí, které pro porod svého miminka hledají místo s individuálním přístupem. Jsme zastánci otevřené komunikace a snažíme se rodičkám vyhovět s ohledem na maximální bezpečnost. Záleží nám na každém detailu v průběhu porodu. Unikátní komfortní prostory, které máme nyní v mělnické porodnici k dispozici, jsou ideálním doplňkem ke kvalitně a citlivě poskytované zdravotní péči. Tímto bych rád pozval všechny nastávající maminky z blízkého i dalekého okolí na prohlídku naší nové porodnice, která se koná každou středu. Těšíme se na vás,“ dodává MUDr. Radek Havlas, primář gynekologicko-porodnického oddělení a lékařský ředitel Porodnice Mělník.

Prohlídku je možné absolvovat také v rámci předporodních kurzů, které porodnice pořádá. Jedná se o čtyři setkání či víkendové kurzy – sobotní, které oba rodiče připraví nejen na porod, ale také šestinedělí. Kromě předporodních kurzů nabízí porodnice rovněž kurzy přípravy na kojení a poskytuje služby laktační poradkyně či nutriční terapeutky. Jestliže jste se rozhodli, že pro vás bude mělnická porodnice tím pravým místem, kde přivést na svět své miminko, registrujte se prostřednictvím on-line formuláře.

 

Autor: Redakce

Zdroj: Porodnice Mělník

Foto: se souhlasem Ženy s.r.o. a Porodnice Mělník

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account