Je pravdou, že nám “létají motýli v břiše” nebo nás tlačí “kámen v žaludku”? Všichni víme, že ne, ale přesně dokážeme tento pocit popsat. Nervozita, zamilovanost, rozechvění, stres, strach, dlouho potlačovaný hněv a další. Provázanost našich emocí, mozku a oblastí břicha je velmi silná. Problémy v oblasti duševního zdraví jsou velmi často spojené s žaludečními a jinými “břišními” problémy. Naučte se je vnímat společně a i je tak řešit.
Když jste ve stresu, stáhne se vám žaludek a bolesti břicha na sebe nedají dlouho čekat. Nebo naopak vlivem emočního přejídání, kdy zápolíte se svou sebehodnotou, do sebe tláskáte hromadu jídla a špatné zažívání, plynatost, těžký žaludek jsou výsledkem. A když vás prostě jen bolí břicho, celý den jste nerudní, nesví, bez nálady. Jako malá miminka, když bolí bříško přichází pláč, spokojené dítko s konečně plnou plenkou. Naše střeva a mozek jsou úzce propojeny a toto spojení jde oběma směry, a proto může žaludek ovlivnit naši náladu a naše emoce mohou ovlivnit zdraví žaludku.
Břicho a emoce
Představte si střeva jako druhý mozek, který nejen pomáhá trávit jídlo, ale také hraje velkou roli v tom, jak se cítíme. Zajímat se o svůj mikrobiom, když vás cokoliv, ať psychického či fyzického, trápí, je základ. Pokud jdete při léčbě jakýchkoliv obtíží cestou tradiční čínské medicíny, odborníky v této oblasti vždy zajímá vaše vyprazdňování- barva, intenzita, průběh, bolesti v žaludku a začínají rovnáním vaší střevní mikroflóry a následují otázky na stres a emoce ve vašem životě. Stejně tak propojení emocí a střev vidí i celostní medicína, v jejíž filozofii léčí i lékařka specializující se na funkční diagnostiku a léčbu hormonálních poruch Alica Anna Szabó: ,,Naše trávicí soustava, která zpracovává to, co do ní vkládáme, je pro každého zdravého jedince stejná. A kromě potravy jí prochází i již zmíněná sebeláska. My ženy máme na somatizaci emočních projevů, zejména v oblasti zažívacích orgánů, speciální talent! Proto v případech podezření na gastritidu, vředové onemocnění žaludku, reflux, helicobactera, hiátovou hernii (kýlu) nebo jinou objektivní nemoc žaludku je nutné vzít v úvahu i momentální emoční stav a životní psychosociální situaci, ve které se „podezřelá“ pacientka aktuálně nachází, a podle toho přistoupit k léčbě. Není totiž výjimkou, že pokud se spolehnete pouze na řešení somatické, tzn. tělesné (orgánové) části problému, stane se tento chronickým a budete střídat různé léky, diety, doplňky stravy, lékaře a terapeuty a přitom se váš stav bude střídavě zlepšovat a zhoršovat.” popisuje Alica Anna Szabó, v nové knize Menopauzou s lehkostí v kapitole o změnách na těle, kde se tématu mikrobiomu a provázanosti s psychikou věnuje šířeji.
Žádnou dietou se nedají vyřešit nevyřešené emoce.
Než začnete polykat pilulky, zastavte se a upřímně si odpovězte na to, s čím vaše bolesti břicha mohou souviset. Je to pracovní tlak? Neshody v práci? Blížící se důležitá událost? Nepříjemná setkání? Rodinné neshody? Strach? Nedostatek odpočinku? Přeplněnost úkoly? Noční práce? Zášť vůči jiné ženě? Nespokojenost sama se sebou?… Vy svou odpověď znáte. Pokud problém v těchto oblastech nejste schopni zvládnout sami, rozhodně se vyplatí na jeho řešení využít pomoci terapeuta nebo profesionálního kouče. Ze své vlastní koučovací praxe mohu potvrdit, že pokud s klienty jdeme hlouběji k problému pomocí emočních technik, častým místem na těle, kde “svůj problém” prožívají, je oblast břicha. Pomocí přijímání pocitů, nalézání základů problému a jeho následným řešením, často mizí i somatické obtíže.
Duševní zdraví a jeho vliv na zdraví žaludku
Břichobol stres
Když čelíme problémům v oblasti duševního zdraví, jako je stres, naše tělo reaguje mnoha způsoby, včetně zvýšené produkce stresového hormonu zvaného kortizol. Tento hormon může ovlivnit naše střeva tím, že změní, jak rychle se jím jídlo pohybuje, a tím, že střevní výstelka bude citlivější, může vést k žaludečním problémům. Problémy duševního zdraví, jako je úzkost a deprese, mohou také změnit rovnováhu dobrých a špatných bakterií v našem střevě, což vede k zánětu, a ten je běžnou příčinou mnoha žaludečních problémů.
Chronický stres je často ukazatelem nahromaděné energie, která se zasekne nebo usadí v těle. To může způsobit napětí a kontrakce, které mohou ovlivnit naše trávení a emocionální zdraví. Toto nahromadění lze uvolnit například prostřednictvím procesu odpočinku, relaxace, poradenství nebo psychoterapie a v některých případech i podporou léků.
Nadváha emocí
Emoce, jako je strach, smutek, stres a hněv, ty všechny mohou ovlivnit naše střeva. Slovo emoce v překladu z latiny doslova znamená energii v pohybu. Emoce je prožitek energie pohybující se tělem a tyto energetické proudy mohou zvýšit nebo snížit pohyby střeva a obsahu v něm a tak činí trávicí systém náchylný k nadýmání a dalším typům bolesti. Emoční jedení může souviset i s povahou. Záchvaty přejídání jsou typické pro příliš hodné ženy. Tyto ženy nedávají dostatečně najevo své emoce, nechtějí nikomu ublížit a snaží se všem zavděčit. Zajídají vztek, strach, bezmocnost, opuštěnost atd. Tlusté ženy si růžově malují představu o životě ve štíhlém těle, věří, že pak konečně najdou vysněného partnera, budou středem pozornosti, lépe zapadnou mezi ostatní, bude se jim dařit a budou šťastnější.
Úzkost a deprese mohou vést k příznakům, jako jsou žaludeční křeče, poruchy trávení a syndrom dráždivého tračníku (IBS). Psychický stres z úzkosti a deprese často vede k nepohodlí v břiše v důsledku změněné motility a citlivosti střev.
Jedinci s poruchami nálady mohou také trpět gastrointestinálními problémy, jako je IBS, chronická zácpa nebo průjem, protože změny nálady mohou ovlivnit interakci střeva a mozku.
ADHD, impulzivita a stres související s ADHD mohou přispívat také k žaludečním problémům, často zhoršenými vedlejšími účinky léků nebo špatnými stravovacími návyky.
Co může pomoci
Poslouchejte svou intuici. Slyšet dlouhodobé vnitřní volání skrze žaludeční obtíže, že vám situace nevyhovuje, je toho na vás příliš, něco je špatné, nevyhovující, v nerovnováze, vám umožní se obtíží zbavit.
Meditujte. Dopřejte si krátké zklidnění během dne, odpočinek, vypnutí mysli a naučte se krátké meditační a relaxační techniky, jež využijete při náročném dni. Meditace totiž snižuje stres a hladinu kortizolu a zlepšuje celkové zdraví trávicího traktu.
Všímejte si signálů vašeho těla. Kdy varuje, kdy volá, že už je přetíženo, kdy je nespokojeno, jak reaguje na jednotlivé situace. To vám pomůže zvládat stres a směrovat vás ke spokojenosti.
Upravte svůj jídelníček. Přijetím stravy příznivé pro střeva bohaté na vlákninu, probiotika a protizánětlivé potraviny můžete podpořit své zdraví a snížit příznaky spojené s vaším psychickým stavem, který je ovlivněn střevním diskomfortem.
Autor: Petra Kubalová, profesionální life kouč, autor knihy Menopauzou s lehkostí
Zdroj: Petra Kubalová; Alica Anna Szabó; mindandbodyworks.com; innerspacecounseling.com
Foto: Pexels.com//Autorka fotografie: Andrea Piacquadio