Přirozený rytmus, kterým se řídili naši předci, v dnešní době značně upadá a tělo tím trpí. Měli bychom si tedy uvědomit, že v každém období roku potřebujeme něco zcela jiného, a to nejen v oblasti výživy. Pomoci nám mohou například principy ajurvédy, ale pro začátek postačí, když si přiblížíme, proč není dobré být celoročně tzv. letním člověkem.

V přirozeném střídání cyklů má i každá roční doba své typické charakteristiky. Díky rozvoji technologií a životu v relativnímu blahobytu dnes proměny energií v roce příliš nevnímáme. Když je nám zima, zatopíme si, v teple si klimatizujeme, za temných dnů svítíme a pro jahody si v zimě nechodíme ke dvanácti měsíčkům, ale do supermarketu.

Moderní společnost žije v nikdy nekončícím létě a od moderních lidí se automaticky očekává, že budou „letní“. Co tím myslím? Zkusme si projít vlastnosti, které se létu ve východní, ale i západní tradici obvykle přiřazují.

V létě je energie na svém vrcholu, tryská všemi směry a přímo nabádá k pohybu a navazování kontaktů. Od moderního člověka se očekává to samé: do všeho se musí pouštět s vervou, musí být pohyblivý, flexibilní, umět komunikovat, navazovat kontakty, orientovat se v dění.

K létu patří prvek ohně s kvalitami lásky, soucitu, nadšení, inteligence, intuice, zájmu a pozitivního vztahu k učení. To jsou všechno vlastnosti považované v současnosti za veskrze kladné kvality a lidé, kteří je projevují, jsou oblíbení, vážení a obvykle dosahují úspěchů.

Podle taoistické tradice odpovídá létu orgán srdce, který se projevuje v pohledu a řeči. Od moderních lidí se také očekává dobré vyjadřování a živý, zářivý pohled. Na druhé straně jsou dnes nemoci srdce nejčastější příčinou úmrtí. Není divu, svými letními životy srdce přetěžujeme, nenecháváme mu dostatek času na podzimní ochlazení a zimní odpočinek.

Fyzikálním aspektem elementu ohně je čas. V moderní civilizaci hraje časový tlak a jednostranné intelektuální zatížení hlavy roli při vzniku výše zmíněných srdečních onemocnění i dalších tzv. civilizačních chorob. Přispívá i přehnaná snaha po úspěchu, prokázání vlastních kvalit a dychtivost po rozptýlení. Často nám ovšem úspěch ani rozptýlení spokojenosti nedodají, protože, jak by řekli taoisté, plodí v srdci neklid.

Typické plody léta jsou velké a plné šťávy. I my musíme být náležitě „šťavnatí“ nejen v plodech své práce, ale i co se týče vzhledu. Dehydrovaná vrásčitá pleť a přísné rysy se v dnešní době považují za mínus, a to nejen u žen. Letní ovoce má skvělou schopnost hydratovat i ochlazovat – příroda ví, jak věci vyvážit.

Foto: Shutterstock
Foto: se souhlasem Akademie léčivé výživy

Když chce být dnes někdo opravdu zdravý a zvlášť ženy, které si chtějí udržet štíhlou linii, jedí velké množství salátů a často snídají jogurt. Což o to, saláty jsou typicky letní zeleninou a opravdu skvěle ochlazují, jogurt krom ochlazení dokonce i zvlhčuje. To je v letním ohni samozřejmě fajn. Ale určitě ne za sychravého podzimu nebo větrného jara, o zimě už ani nemluvě. Štíhlá linie je pak víc důsledkem podchlazeného žaludku, který nemá schopnost vstřebávat živiny, než zdravého stravování.

Léto se svými kvalitami by pro nás mohlo být ideální dobou, kdy se můžeme dobře připravit na další období, která přijdou. Máme dost energie a chuti pustit se do nových věcí nebo si udělat pořádek v životě. Abychom mohli na podzim sklízet a ukládat plody, v zimě odpočívat a třídit si myšlenky i semínka, která si na jaře zasejeme.

 

Text: Akademie léčivé výživy

Foto: Shutterstock a se souhlasem Akademie léčivé výživy

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account