Všichni známe ten pocit, kdy stojíme před plnou skříní oblečení, a stejně ráno nemáme, co na sebe. Když ale vyrazíme do obchodu, většinou si do šatníku přineseme přesně to, co už v něm v několika jiných variantách máme. Je vám to povědomé? Jak ušetřit peníze za oblečení, mít stále něco nového a využívat všechen potenciál vašeho šatníku? Existuje řada tipů a triků, které vám pomohou ušetřit peníze za oblečení, změnit nákupní návyky a zlepšit svůj styl.

8 tipů, jak ušetřit peníze za oblečení

Foto: Shutterstock

1. Projděte si svoji skříň

Mnoho lidí nadměrně utrácí za oblečení, protože prostě nevědí, co všechno najdou u sebe v šatníku. Vždyť na nákup do potravin také nevyrazíte, dokud nezkontrolujete obsah vaší lednice. Zaměřte se na jednotlivé kategorie vašeho šatníku jako jsou kalhoty, sukně, šaty, topy, svetry, saka nebo denim a vše si vyskládejte na postel, ať máte přehled.

Foto: Shutterstock

2. Vytvořte si seznam toho, co vám v šatníku chybí

Nakupování se přesným seznamem je sníží vaše výdaje. Pokud ho totiž nemáte, je mnohem pravděpodobnější, že si koupíte věci, které nepotřebujete nebo už v šatníku máte. Máte dostatek formálního oblečení? Máte na výběr sukně a kalhoty? Co volnočasové topy a hřejivé pleteniny? Napište si seznam oblečení, které vám chybí a to si vyrazte pořídit. Pravidlo je jasné: držte se seznamu! Pro jakékoliv nákupy je vždy nejlepší držet se stejného barevného spektra a případně doplňovat kousky o barvy, které se k vaší základní paletě hodí. 

Foto: Shutterstock

3. Stanovte si rozpočet

Je velice snadné utratit spoustu peněz, pokud nemáte stanovenou částku, kterou můžete utratit. Získat představu o tom, kolik peněz si měsíčně můžete dovolit utratit za oblečení, snadno vypočítáte, tak že dáte dohromady veškeré výdaje za nájem, účty a jídlo. Vzít na vědomí musíte i roční období, srazy s kamarády, dovolené nebo opravu automobilu. Tuto částku pak při návštěvě obchodů nesmíte převýšit. 

Foto: Shutterstock

4. Kupujte oblečení mimo sezónu a ušetřete

Nakoupit si oblečení, ještě než ho budete potřebovat, je skvělý způsob, jak ušetřit. Mimosezónnní oblečení totiž většinou podléhá velkým slevám a vy si tak budete moci dovolit koupit daleko více kvalitnějších věcí. Toto pravidlo třeba spolehlivě platí na zimní bundy nebo kabáty, které se většinou v létě pohybují v 70 % slevách, a vy začátkem podzimu budete připravena užít si chladnější počasí a dodržet svůj rozpočet. 

Foto: Shutterstock

5. Nakupujte z druhé ruky

Pokud chcete ušetřit své náklady za oblečení, ale zároveň se chcete držet posledních módních trendů, jsou nákupy z druhé ruky do pravé pro vás. Navíc díky secondhandům koupíte mnohdy oblečení z velice kvalitních materiálů za zlomek jejich ceny. Existuje i řada slevových řetězců, které nabízejí značkové oblečení z loňských nebo předloňských kolekcí za zlomek jejich ceny a vy tak za své peníze získáte maximum. 

Foto: Shutterstock

6. Hledejte kvalitní oblečení

I když zpočátku utratíte za kvalitnější materiály nebo značky více peněz, musíte si uvědomit, že v dlouhodobějším horizontu daleko více ušetříte. Například kvalitní kašmírový nebo vlněný svetr vám se správnou údržbou vydrží i několik sezón ne-li let. A jeho střih nebo barva (pokud zvolíte neutrální odstín) z módy nikdy nevyjdou. 

Foto: Shutterstock

7. Prodejte oblečení, které nenosíte

Existuje mnoho obchodů nebo online aplikací, kde můžete pohodlně prodat oblečení, které nenosíte. Mnohdy ho stačí jenom nafotit, přidat míry střihu a vystavit k prodeji online. Jakmile o něj někdo projeví zájem, přijde vám upozornění a vy se s kupujícím snadno domluvíte na poslání oblečení i peněz. 

Foto: Shutterstock

8. Vyvarujte se zbytečných výdajů

Chcete si pořídit nové běžecké šortky pro svoje občasné výběhy do přírody. Značkové sportovní značky nabízejí toto zboží za mnoho stovek korun. Pokud ovšem nejste profesionální běžkyně, která vybírá několikrát týdně, s největší pravděpodobností extra hi-tech materiál ani střih tolik neoceníte. Mnoho klasických módních řetězců nabízí sportovní šortky na běhání za zlomek jejich ceny a ty jsou na víkendové aktivity naprosto stvořené.

Foto: Shutterstock

Zdroj: Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account