Když se dozvíte, že někomu z vašich blízkých nebo přátel byla diagnostikována rakovina, čeká vás náročné období. Komunikace a chování v takové situaci vyžaduje citlivost, empatii a uvědomění si, co druhá osoba potřebuje. Sepsali jsem proto jednoduché desatero, které vám pomůže zorientovat se.

1. Poslouchejte bez soudů

Jednou z nejdůležitějších dovedností při komunikaci (nejen) s člověkem, který se léčí s rakovinou, je naslouchání. Buďte přítomní a otevření k tomu, co chtějí sdílet, aniž byste je přerušovali nebo jim vnucovali vlastní názory nebo rady. Umožněte jim vyjádřit své obavy a pocity bez strachu z odsouzení.

2. Vyhněte se klišé

I když fráze jako “Všechno bude v pořádku” nebo “Musíš být silná” jsou dobře míněné, nemusí být užitečné a mohou dokonce působit zlehčující. Místo toho zkuste být upřímní a řekněte třeba: “Nedovedu si představit, čím si procházíš, ale jsem tu pro tebe.“

3. Respektujte soukromí a hranice

Je důležité rozpoznat a respektovat, že někdo nemusí chtít sdílet všechny detaily svého stavu nebo léčby. Ptejte se, zda si přejí mluvit, a nechte na nich, jak moc.

4. Nabídněte konkrétní pomoc

Místo obecných nabídek pomoci typu “Dej mi vědět, co pro tebe můžu udělat” zkuste nabídnout konkrétní způsoby. Například vyzvednut děti ze školy, nakoupit, doprovodit k lékaři nebo přípravit oběd.

5. Udržujte spojení

Pravidelný kontakt ukazuje, že na ně myslíte a že se o ně zajímáte, i když nemusíte pořád mluvit o nemoci. Zpráva, zavolání nebo krátká návštěva mohou mít veliký význam.

6. Učte se s nimi

Buďte ochotní učit se o jejich specifickém typu rakoviny a o procesu léčby, pokud si to přejí. To může pomoci pochopit, čím prochází, a přizpůsobit tak podporu.

7. Uznání emocí

Nemoc může vyvolat širokou škálu emocí – od smutku a strachu až po hněv a frustraci. Uznání těchto emocí může pomoci vašim blízkým cítit se slyšeni a pochopeni.

8. Sdílení informací

Pokud je to vhodné a pacient s tím souhlasí, můžete pomoci sdílet informace o jejich situaci s dalšími přáteli a rodinou, aby nemuseli opakovat stejnou zprávu znovu a znovu.

9. Podpora, ale ne přetížení

Nabídněte podporu, ale nebuďte příliš dotěrní. Lidé v léčbě rakoviny mohou mít dny, kdy chtějí být sami nebo odpočívat, a je důležité respektovat jejich přání.

10. Pamatujte na optimismus, ale buďte realističtí

Je dobré zachovat naději a pozitivní postoj, ale zároveň být realističtí ohledně výzev a možných výsledků. Optimismus by neměl přesáhnout hranice falešné naděje.

Co někteří pacienti slyšeli, ale vy se tomu rozhodně vyhněte!

“Buď vděčná, že vůbec žiješ.”
“To máš za to, že jsi se rozvedla.”
“Ty se máš, že nemusíš do práce, to já se hrozně nadřu.”
“A nebojíš se, že tu tvou rakovinu budou mít i tvoje děti?”
“Jak to, že jsi přibrala, když máš rakovinu, to bys měla být hubená, ne?”

Tady pár příkladů toho, co pacienti slyšeli rádi

“Jsem tu pro Tebe, kdykoliv se na mne můžeš obrátit a rád pomohu.”
“Až budeš mít chuť o svých pocitech mluvit, jsem tu.”
“Pokud potřebuješ čas sama pro sebe, je to v pořádku.”
“Ať už zvolíš jakoukoliv cestu k uzdravení, budu ti oporou.”
“Každý den, kdy se vzbudíš a rozhodneš se bojovat, je den plný vítězství.”

Zorientovat se v emocích i informacích vám mohou pomoci také organizace, které se věnují onkologickým onemocněním. Například Fuck Cancer podporuje a hájí zájmy pacientů s rakovinou a šíří osvětu o problematice onkologického onemocnění.

Zdroj: Fuck Cancer

Zdroj foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account