Dovedete si představit Vánoce bez ryby, salátu, cukroví, kuby nebo polévky? A také sklenice moravského a českého vína, které vás láká svou jiskrnou barvou a svěží chutí? Vánoční zastavení nabízí užít si s rodinou či přáteli párování vín s klasickými vánočními jídly. Do jeho tajů nás zasvětí národní sommelierka Klára Kollárová.
Věděli jste, že naše vinice zabírají 18 tisíc hektarů a více než 2 třetiny (71 %) je osázeno odrůdami bílými včetně nesmrtelné klasiky Veltlínského zeleného, Ryzlinku rýnského a Mülleru Thurgau? Hvězdy našich tradičních modrých odrůd, tedy pro výrobu červených vín, jsou pak Svatovavřinecké a Frankovka. U nás se však daří všem možným rozmanitým odrůdám. Místní vinaři z nich připraví božské nápoje, které dodají kouzlo svátečním dnům na konci roku. Pojďme si je napárovat s jídly, jež neodmyslitelně patří k Vánocům.
Sladké ke sladkému
Uzobáváte tajně cukroví ještě před Vánoci? Proč si ho nezpestřit vínem, pokud na něj máte chuť? Určitě volte polosladké až sladké varianty. A můžete i experimentovat, jak doporučuje naše národní sommelierka.
„K domácímu cukroví se hodí také speciální ledová či slámových vína. Máte-li hravou náladu, dolejte si k ořechovému cukroví aromatický Irsai Oliver nebo Muškát a ke kokosovému zase přívlastkový Aurelius nebo bílé barikové Chardonnay. Ke kandovanému ovoci vybírejte například slámové víno odrůdy Hibernal či Sauvignon.“
Začněte šumivým vínem, pokračujte mladšími víny
Jaký nápoj zvolit pro slavnostní přípitek, který připomene významnost chvíle a příjemně povzbudí chuť k jídlu? Dopřejte si elegantní moravské sekty, ideálně suchém tedy extra brut nebo brut. V něm nejlépe vynikne charakter vína. Jemné perlení podpoří i zážitek krémové polévky. Noblesní sekt ale určitě není podmínkou.
„Doporučuji také suché mladší Neuburské nebo Rulandské bílé s přívlastkem kabinetní víno nebo pozdní sběr. Pokud je součástí večeře krémová zeleninová polévka, zkusila bych ryze českou odrůdu Aurelius, která je velmi příjemně pitelná a ladí s jemným zeleninovým základem. Pohodové snoubení slibuje také Müller Thurgau. Nemáte náhodou ještě Svatomartinské?“
Ke sladkovodní rybě či řízku aromatické bílé víno, k lososu růžové
Býváte tradiční a večeříte o Vánoce smaženého kapra nebo vepřový řízek s bramborovým salátem? Protože se jedná o poměrně výrazné pokrmy, nemělo by za nimi zaostávat ani víno. Dopřejte si nápoj plných a aromatických chutí.
„Otevřete si u štědrovečerní večeře nějaké bílé víno s tóny tropických a citrusových plodů a vyšším obsahem alkoholu, což najdete například u vyzrálejších Chardonnay, Veltlínského zeleného nebo u Ryzlinku vlašského i rýnského. Ke kapru na černo se skvěle hodí odrůda bílého vína Malverina, která není sice obvyklá, ale nadchne vás svou chutí a typickým skořicovým buketem. Pokud máte k večeři nějakou mořskou rybu, ty s jemným bílým masem podpoříte suchým Ryzlinkem rýnským nebo Sauvignonem. Výrazného a tučného lososa nebo tuňáka kombinujte s růžovým Zweigeltrebe nebo Cabernet Sauvignon.“
Jaké víno ke kubovi a pečené kachně?
Letošní svátky budou poměrně dlouhé a plné dobrého jídla. Chystáte se uvařit třeba také tradičního houbového kubu, případně pečenou kachnu? Které víno je perfektně doplní?
„Ke kubovi volte plné bílé kořenité víno, například přívlastkové Veltlínské zelené. K pečené kachně se skvěle hodí hutné červené víno. Chybu neuděláme, budeme-li vybírat z pro náš region typické Frankovky, nebo světáčtějšího Merlotu, ovšem s typických moravským rukopisem,“ dodává Klára Kollárová.
Foto a text: se souhlasem Vína z Moravy, vína z Čech.