Věděli jste, že 21. březen je Mezinárodním dnem lesů? Pro mě to je docela nová informace, tento den jsem měla doposud spjatý s “prvním jarním dnem” – byť ono to není také tak úplně pravda.

Každopádně Mezinárodní den lesů byl vyhlášen na valném shromáždění OSN v prosinci roku 2012 a poprvé se slavil 21. března 2013.

Hlavním účelem vyhlášení Mezinárodního dne lesů je oslava a zvýšení povědomí o významu a důležitosti všech typů lesních ekosystémů pro trvale udržitelný rozvoj.

Lesy jako nejkomplexnější ekosystémy na kontinentech mají mnohem větší význam pro společnost než jejich statisticky vykazovaný podíl na hrubém domácí produktu. Lesy mají mnohé další role včetně čištění vody a vzduchu, ochrany půdy proti erozi a silnému větru a ochrana biologické diverzity. Pro mnoho, zejména rozvojových zemí, představují lesy jeden z nejdůležitějších prostředků pro rozvoj a boj proti chudobě. Jako takový má mezinárodní den lesů upozornit na to, že les je důležitou součástí rozvoje a rozhodující spojnicí s mnoha dalšími tématy na globální úrovni.

Prosba lesa

Člověče, jsem teplo tvého příbytku za studených zimních nocí,

jsem přátelský stín, když pálí letní slunce,

jsem krov tvého domu, deska tvého stolu,

jsem lůžko, ve kterém spíš a dřevo, ze kterého stavíš lodě,

jsem násadou tvé motyky, jsem dřevo tvé kolébky i rakve,

jsem květ dobroty a krásy.

Slyš moji prosbu: Nenič mne!

Tagy:
2 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 1 rokem ago

    Moc krásný příspěvek i s přáním na závěr… to mi připomnělo ceduli na Kladské… děkuji, potěšila jsi mě.

    • Author

      tak to jsem moc ráda….fakt je ten, že lesy miluji a docela trpím, když vidím, jak teď všude po okolí je káceno, vše rozježděné, bahno, hluboké koleje…..

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account