23. srpna si připomínáme Mezinárodní den památky obětí obchodu s otroky. Vyhlásilo ho OSN společně s UNESCO jako připomínku dne jeho zrušení, ale také jako připomínku doby, kdy se s otroky obchodovalo. Nemělo by se nikdy zapomenout na nesmírné utrpení, kterým prošly miliony lidí, a miliony jich zahynuly.
Podle historiků existovalo v dějinách několik otrokářských společností, jako starověké Řecko a Egypt, římská říše nebo arabský svět. Otrokářství je označení systému, ve kterém se využívá práce nesvobodných lidí (otroků), kteří byli zbaveni osobní svobody a nuceni pracovat ve většině případů v nelidských podmínkách pro blaho jiných.
Nejvíc otroků bylo při obchodování s africkými otroky v Americe. Do amerického Jamestownu ve Virginii připlulo prvních asi 20 afrických otroků téměř přesně před 401 lety, 20. srpna 1619. Za téměř 250 let do zrušení otroctví v USA v roce 1865 bylo do USA dovezeno na pět milionů otroků z Afriky. I když stále ještě žijí děti a vnuci bývalých amerických otroků, někteří lidé si namlouvají, že tato ostudná kapitola historie je už dávnou minulostí. Proto by se na otroky nemělo zapomínat.
Otrokářství ale ve své podstatě neskončilo. I dnes jsou miliony bytostí zbaveny práva na svobodu, jsou prodávány a kupovány jako zboží a využívány nejrůznějšími způsoby za účelem zisku. I přesto, že je otroctví v dnešní době v každé zemi zakázáno, je dnes počet otroků odhadován na několik desítek miliónů.