Že jsou výbornými stopaři psi, to jsem tak nějak tušila, ovšem, že i krysy si údajně v mnoha ohledech nezadají se psy, a to zejména při specifických činnostech typu vyhledávání potravy, to jsem tedy netušila.

Navíc mají tu výhodu, že nezávisle vnímají pachy oběma nosními dírkami! Nepřekvapí proto, že člověk brzy našel využití i pro tato neprávem opovrhovaná zvířata – krysy se staly excelentními vyhledávači pozemních min! Při testech, prováděných za zvýšených bezpečnostních opatření, byly krysy úspěšné ve sto procentech případů. Vzhledem k jejich snadnějšímu chovu, levnějšímu výcviku a rychlejšímu množení nyní začínají při některých činnostech nahrazovat psy.

Výborné „čichače“ bychom našli i ve vodní říši. Takový žralok cítí jedinou kapku krve na vzdálenost více než 1,5 kilometru! Prchající ryby však nemusí být v bezpečí ani v případě, že nejsou poraněné – žraloci totiž dokážou ucítit také jejich specifický chemický „odér“, kterým například varují ostatní. Žraloci jsou díky svým skvělým smyslům i konstrukčně efektivní stavbě těla výborným příkladem evolučního úspěchu – vždyť světová moře a oceány obývají již od starších prvohor.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account