Léto je v plném proudu a sluneční paprsky nabírají na své největší síle. Léto u vody s vychlazenou skleničkou vody je pak tím nejlepším řešením každé volné chvíle. Sluneční záření je vynikajícím zdrojem vitamínu D, ale představuje také řadu rizik pro vaši pokožku. Jedním z nich jsou například pigmentové skvrny, které se také označují termínem „melasma“. Nejsou sice ze zdravotního hlediska nebezpečné, ale pro ženy, které se s nimi potýkají, jsou velmi nepříjemným kosmetickým problémem.
Proč pigmentové skvrny vznikají?
Pigmentové skvrny vznikají v důsledku tzv. hyperpigmentace. Tedy stavu, kdy naše těm produkuje zvýšené dávky melaninu. Melanin je přirozený pigment, díky němuž pokožka a vlasy získávají své zbarvení. Může se jednat o drobné flíčky, ale i rozsáhle tmavě zbarvené plochy na obličeji nebo na těle. I když se často označují jako „stařecké skvrny“ nebo „sluneční skvrny“, hyperpigmentace může být ve skutečnosti způsobena řadou faktorskou jako jsou environmentální stresoví, nedostatek spánku nebo hormonální změny.
Jak na pigmentové skvrny v obličeji?
Zvažte svůj typ pleti
Vyhnout se podráždění pleti je na prvním místě nejlepším způsobem, jak zabránit hyperpigmentaci. Pokud vás tedy trápí akné, ujistěte se po konzultaci s dermatologem, že jste zvolili správnou léčbu. Pokud máte citlivější pokožku se sklony k ekzémem a vyrážkám, volte kosmetiku, která je k její léčbě určena.
Noste SPF každý den
Pokud jde o to, jak se vyhnout pigmentovým skvrnám v obličeji způsobeným slunečním zářením, klíčová je prevence. Každý den v roce (ne jen v létě nebo na dovolené) použijte jako poslední krok vaší běžné denní rutiny krém s ochranným faktorem 30 a výše. Doporučovaným množstvím krému je délka dvou prstů. Zároveň neváhejte několikrát denně ochrannou bariéru pleti obnovovat.
Oblečte se do ochranného oděvu
Ne, není řeč o bezpečnostní vestě nebo overalu výstražné červené barvy. Oblečení s UV ochranou nepropouští ultrafialové záření a funguje jako extra bonus pro horké letní dny, které schová vaše tělo, ruce nebo nohy. Zvlášť ho oceníte na pláži, ale třeba také na procházce na slunné horské vrcholy, kde jste slunci přece jen zase o kousek blíže.
Vyhněte se dráždění pokožky
Během letní sezóny je naše tělo nebo tvář neustále vystavené slunečním paprskům a čas od času se může stát, že nás nepříjemně svědí. Škrábání ale může přinést na vaši tvář nebo tělo další bakterie a ještě zhoršit zánět a hyperpigmentaci jako takovou. Proto než se poškrábete, raději použijte protizánětlivý krém.
Zařaďte do své kosmetické rutiny produkty bohaté na antioxidanty
Redukci pigmentových skvrn můžete podpořit i použitím kosmetických přípravků s vitamínem C. Ty fungují tak, že blokují volné radikály, které způsobují oxidační stres pokožky. Obecně řečeno produkty nabité antioxidanty jako je vitamin A, C nebo E vám pomůže vyrovnávat tón pleti.
Pravidelně si dopřávejte peeling
Pokud chcete, aby vaše tmavé skvrny rychleji vybledly, exofoliace je klíčová záležitost. Rozhodnout se můžete pro chemický nebo přírodní exfoliant, který působí hluboko ve vrstvách pokožky a odstraňuje odumřelé kožní buňky, zvyšuje buněčnou výměnu, zesvětluje tmavé skvrny a rozjasňuje pleť. Stačí, když ho budete používat pravidelně jednou nebo dvakrát do týdne.
Foto: Shutterstock
Zdroj: Wikipedie Commons
Autorka: Lucie Janotová
Používám ochranný filtr 50, ale v obličeji fleky nemám, snad jenom jeden flíček a s tím se netrápím. Ve stáří se o sebe starám, protože je to vizitka ženy, že jí záleží na tom jak vypadá.
Když je sluníčko proti nám tak je potřeba se toho nezaleknout a třeba si na https://eshop.guaranaplus.cz/kotvicnik objednat nějaké přípravky na běžný život a režim. V těch vedrech které jsou teď je ten život opravdu mnohem náročnější, to je neskutečné co se s teou planetou děje.
Sem tam nějakou pihu mám, ale neřeším to… to je poslední, co by mi vadilo 🙂
Já si jednu dobu nechránila obličej. Nemazala jsem se každý den opalovakem a doplatila jsme na to – fleky. Od té doby jsme poučena. Obličej namazat nejsilnějším faktorem. Těchto skvrn už se nedá zbavit. Pokud nechcete nechat majlant za laser.
Super. Díky.
Pěkný článek