Přibližně každých 40 sekund na naší planetě někdo dostane infarkt a každé 3,5 minuty podlehne mrtvici. Šokující, viďte? Kardiovaskulární onemocnění jsou stále hlavní příčinou úmrtí a postihují asi 121 miliónů lidí ročně. Dobrou zprávou je, že 80 % z nich lze předcházet úpravou životního stylu. Ve skutečnosti některé z nejjednodušších rituálů, které (ne)děláte každý den, mohou mít hluboký dopad na zdraví vašeho srdce, cév a také na váš život. Proto jsme pro vás vybrali vědecky podložené návyky, které by se měly stát součástí vašeho wellness arzenálu. Možná vás nepřekvapí, že většinu z nich děláte, ale třeba zjistíte, že s drobnými úpravami ještě můžete svoji rutinu vylepšit. 

Jaké rituály pomohou zlepšit vaše srdce:

Foto: Shutterstock

1. Zvyšte příjem tekutin

Nikdy nikam bez plnící láhve s vodou? Chytrý tah. Nedávný výzkum WHO naznačuje, že udržování dobré hydratace podpoří dlouhodobě vaše dobré základní fungování těla. Dejte si za předsevzetí vypít denní příjem tekutin (který je vysoce individuální) a zaměřte se i na doplňkové pití jako jsou například ovocné či zeleninové šťávy nebo neslazený čaj.

Foto: Shutterstock

2. Smějte se nahlas

Smích je lék! Podle kardiologů může zvýšit průtok krve, snížit produkci stresových hormonů a snížit hromadění tlaku v tepnách. V jedné studii starší dospělí, kteří se denně smáli, měli menší pravděpodobnost, že utrpí srdeční infarkt nebo mrtvici, než jejich zasmušilejší protějšky. 

Foto: Shutterstock

3. Cvičte pravidelně

Je pro vás dobrá kondice letos prioritou? Gratulujeme! Přesto je pro vás stále těžké najít si pravidelně svůj čas? Nevadí! Běh na autobus, vynechání výtahu a použití schodů, závod s dětmi na hřišti… všechny tyto aktivity se počítají. Podle studií se ukázalo, že pouhé tři krátké denní aktivity snižují vaše šance na předčasné úmrtí na srdeční onemocnění. 

Foto: Shutterstock

4. Udělejte si přestávku na čaj

Milujete svůj ranní šálek zeleného čaje nebo odpolední ledový čaj? Vaše srdce také! Vědci zjistili, že lidé, kteří pijí dva až tři šálky čaje denně, mají menší pravděpodobnost, že budou ohroženi kardiovaskulárními onemocněními nebo ischemickými chorobami. Černé a zelené čaje obsahují přírodní rostlinné bioaktivních látky zvané flavonoidy, které jsou zodpovědné za barvu a chuť čaje, a jsou spojovány se zdravím srdce, včetně podpory zdravého krevního oběhu nezbytného pro zdraví srdce. 

Foto: Shutterstock

5. Poznejte sama sebe

Devět z deseti žen má alespoň jeden rizikový faktor pro srdeční onemocnění, včetně hypertenze (vysokého krevního tlaku), vysokého cholesterolu, vysoké hladiny glukózy v krvi nebo obezity. Domluvte si schůzku se svým praktickým lékařem a poznejte svá čísla. Možná vás to postaví na startovací čáru řešení vašich problémů v předstihu.

Foto: Shutterstock

6. Vytvořte si spánkovou rutinu

Připravit mysl na spánek je alfou a omegou úspěchu. Pro hladší přechod vypněte hodinu před spaním telefon, uvařte si heřmánkový čaj a ztlumte světla v místnosti. 

Foto: Shutterstock

7. Buďte si vědoma své hmotnosti

Nadváha jde často ruku v ruce s vysokým cholesterolem, hypertenzí a prediabetem. Přestože většina výživových odborníků říká, že váha je jen číslo, vzhledem k vašemu kardiovaskulárnímu zdraví tomu tak není. Pokud neúměrně stoupá v závislosti na vašem nezdravém životním stylu, není to pro vás dobře. Přehodnoťte svůj jídelníček a zkuste zařadit do svého života alespoň pár zdrojů aktivity.

Foto: Shutterstock

8. Každý krok se počítá

Žádné vybavení, spousta čerstvého vzduchu a velké kardiovaskulární výhody – je něco co můžete na procházce nemilovat? Až příště vyrazíte ven, zapněte si chytré hodinky nebo telefon a počítadlo kroků. V nedávno studii lidé, kteří používají aplikace pro sledování aktivity průměrně zaznamenávají o 318 kroků více za den než ti, kteří kroky nepočítají. 

Foto: Shutterstock

9. Sůl stranou

Sice slánka zmizela z vašeho stolu hned poté, co jste se kdysi dozvěděli o její souvislosti s vysokým krevním tlakem, ale přesto je dobré vědět, že většina soli, kterou jíte, pochází z konzervovaných a zpracovaných polotovarů jako jsou polévky, pečivo, koření a mražené večeře. Proto je důležité pečlivě číst etikety, volte produkty s nižším nebo sníženým obsahem sodíku a k dochucení pokrmů používejte čerstvé bylinky.

Foto: Shutterstock

10. Najděte dobro

S pozitivním myšlením je spojeno nespočetné množství zdravotních výhod, včetně nižší míry deprese a úzkosti, větší odolnosti vůči nemocem a sníženého rizika úmrtí na kardiovaskulární choroby. Co si třeba založit deník vděčnosti nebo si prostě každý den napsat jednu věc, která vás potěšila. Jakmile se k tomuto seznamu jednou vrátíte, budete překvapeni, jak povznášející je to čtení! 

Foto: Shutterstock

Zdroj: WHO – studie z roku 2020, Tufts University, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 2 roky ago

    dobré rady, díky za ně, budu si je častěji číst a myslet na ty bory…

  2. Díky, hezky sepsáno….snažím se na to myslet…

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Moc dobré rady, musím se polepšit.

  4. NelaVávrová 2 roky ago

    Snažím se a připomínám si to, ale jsou situace kdy člověk se může snažit a nejde to… nepomůže to… ale děkuji za připomenutí. Přitom je to nejlevnější :/

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account