Pokud jste ve vztahu, je pravděpodobné, že jste zažili svůj spravedlivý podíl napjatých okamžiků. Nebudeme si nic nalhávat: je v pořádku občas zažít ve vztahu nějakou tu hádku nebo střet názorů. Ale klíčem k jakémukoli trvalému vztahu je pracovat na budování silnějšího a důvěrnějšího pouta. „Komunikace je důležitá, protože podporuje důvěru a spojení,“ vysvětluje Shelley Sommerfeldt, PsyD, klinická psycholožka se specializací na vztahy. „Abyste měli s partnerem otevřený, upřímný a zranitelný vztah, musíte být schopni svobodně a zdravým způsobem komunikovat.“ 

Ať už tedy ve vztahu teprve začínáte, nebo jste spolu už roky, tyto strategie vám mohou pomoci zlepšit vaše komunikační dovednosti na maximum. 

Tipy pro lepší komunikaci s partnerem

Nejprve zpracujte své pocity

Než budete mluvit se svým partnerem o problému, který vás trápí, nezapomeňte zpracovat své vlastní pocity a uklidnit se. „Pokud komunikaci začnete naštvaným tónem, zvýšeným hlasem nebo příliš emotivně, pak má hádka tendenci být příliš vyhrocená od samého začátku a těžko budete hledat společnou řeč,“ dodává Shelley. Než si promluvíte s partnerem, zkuste se projít nebo si poslechněte oblíbenou písničku. Tímto způsobem budete lépe ovládat své emoce a budete schopni lépe vyjádřit své pocity.

Přemýšlejte o načasování

Výběr správného času na nepříjemný rozhovor s partnerem může znamenat velký rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem. Pokud vás něco tíží, upozorněte partnera nebo partnerku, že byste si rádi sedli a promluvili. „Pokud váš partner ví, že byste s ním chtěli mluvit, může to také pomoci méně vyhrotit suitami. Je totiž méně pravděpodobné, že bude překvapený,“ dodává klinická psycholožka Sommerfeldt. 

Foto: Shutterstock

Nedělejte z hádek soutěž

To, jakým způsobem mluvíte se svým partnerem, může znamenat velký rozdíl. Často páry začínají konverzaci tím, že ukazují prstem na druhou osobu a obviňují ji. Zkuste na začátek obrátit konverzaci a začněte slovem „já“. „Mnoho párů vstupuje do rozhovorů, jako by to byly debaty nebo hádky, které musí vyhrát,“ vysvětluje psycholožka. I když nemusíte souhlasit s názorem svého partnera, je důležité skutečně naslouchat tomu, proč se cítí tak, jak se cítit. Druhá strana by měla udělat to stejné pro vás.

Dejte si za cíl kompromis

Nezapomeňte, že výsledek vaší debaty s partnerem by měl mít závěr v porozumění. Ať už vyvoláváte ublížené pocity nebo řešíte protichůdné představy o budoucích plánech, oba byste měli odejít z rozhovoru s pocitem, že existuje nějaké řešení. 

Stanovte si jasné hranice

Stanovením pevných hranic se snadno můžete vyhnout nedorozumění. Pokud jsou například vaším bolavým místem finance, zvažte například to, že každý nákup nad 2000 Kč musí být projednán a schválen oběma stranami. 

Pište vzkazy

Může se to zdát zanedbatelné, ale zanechání poznámky, aby váš partner vědět, co děláte, může být velmi užitečné. Kromě praktických informací ukazují totiž vaší drahé polovičce, že na ni myslíte a berete ohled na jeho nebo její případné obavy z toho, kde jste. V době moderní technologie se nemusíte spoléhat jen na papír, ale můžete použít telefon nebo email. 

Foto: Shutterstock

Komunikační nástrahy, kterým je třeba se vyhnout

Tichá domácnost

Mnoho párů si často myslí, že mlčení vyřeší problémy a partnerovi poté automaticky dojde, kde udělal chybu. Podle vztahových odborníků ale je daleko lepší asertivní nastavení hranic, než předpokládat, že partner ví, proč jste zraněni nebo se na něj zlobíte. Může se tím daleko více uzavřít, což často způsobuje ještě výraznější poškození vztahu.

Upozorňování na chyby z minulosti

Je snadné propadnout zvyku poukazovat na chyby, kterých se váš partner dopustil v minulosti. Pravidelné vytahování přešlapů a chyb může ale být tím nejvíc kontraproduktivním řešením vůbec. Jediné čeho tím dosáhnete je více defenzivního jednání z partnerovi strany. 

Křičet nebo nekřičet

Zvýšit hlas během hádky je vždy nejvíc neúčinný způsob, jak něčeho dosáhnout. Z dlouhodobého hlediska to může způsobit, že se hádky stanou intenzivnější a naruší sebevědomí obou partnerů. 

Odchod s bouchnutím dveří

„Stonewalling“ neboli odchod uprostřed hádky je způsob, jak se vašemu partnerovi vzdálit ještě více. Pokud necháte konflikt nevyřešený, jediné čeho tím dosáhnete bude dusno a situace, která nebude mít řešení. Je pochopitelné, že se během hádky cítíte zahlceni emocemi a potřebujete čas na to situaci zpracovat. Ale i to můžete svému partnerovi vysvětlit. Podle odborníků na vztahy to rozhodně bude mít větší účinek než odejít s bouchnutím dveří.

Sarkasmus a ponižování

Uvědomte si, kdy je na sarkasmus a nevhodný humor místo a kdy nikoliv. Pokud chcete prolomit ledy, je lepší si udělat srandu sami ze sebe než říkat něco směšného a negativního o svém partnerovi. Jediné čeho tím docílíte, že se v další konverzaci více uzavře.

Neuctivé neverbální chování

Řeč těla může sdělovat mnohé. Pokud během hádky kontrolujete telefon místo, abyste se dívali vaší drahé polovičce do očí, může to způsobit, že se druhá osoba nebude cítit respektována. Zároveň vašemu problému nebude přikládat takový důraz. 

Foto: Shutterstock

Zdroj: WHO, Shelley Sommerfeldt, Wikipedia Commons

Autorka: Lucie Janotová

Tagy:
4 Komentářů
  1. Vlastně si vůbec nevzpomenu, kdy naposledy jsme se doma hádali….Nejspíš tomu bude i díky tomu, že můj muž dobře ví, že prostě “žena má vždy pravdu” :-)…ale ne, prostě jsme si sedli a ani jednoho z nás hádky nebaví.

  2. Lenka Hudečková 2 roky ago

    já se nerada hádám, takže většinou jako blbec ustoupím… ale zase si říkám, že moudřejší ustoupí….

  3. Romana Mlynářová 2 roky ago

    Souhlasím , není snadné řešit s protějškem citlivá témata.

  4. EsterNováková 2 roky ago

    Už mě nebaví jak je ten můj zahradník zabraný do té jeho práce. Neustále si doma hledá nějaké informace o novém https://www.zahradnijezirka.net/cerpadla-a-cerpadlove-sachty_k46/ jezírkovém čerpadle a mně se vůbec nevěnuje. Někdy mně přijde že jsem pro něj opravdu vzduch. Jak se taková situace asi tak má jinak řešit než pořádnou hádkou, kdy se naštvu na tři dny?!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account