Signál nevěry nebo jen mikrobiomická nesouměrnost?
Viděl je spolu kamarád. Vlezla jsem mu do telefonu a přečetla textovku. Způsobů, jak odhalit partnerovu nevěru, je více a často následuje mnoho výmluv. Když nepočítáme “načapání”, další relevantní důkaz vám může prozradit práve vaše vagína.
Nový partner, nové infekce
Přišly vám do života s novým partnerem i opakující se vaginální infekce? Zachovejte chladnou hlavu, s největší pravděpodobností nejde o nevěru, ale o náš starý známý vaginální mikrobiom. Právě ten si nesedl s mikrobiomem vašeho partnera a způsobuje tak nepříjemné problémy.
A tak hlavu vzhůru, infekce tu s vámi (nejspíše) nebude navždy. Doporučenou léčbu od svého gynekologa doplňte vaginálními tobolkami nebo pěnou, které vám pomohou od nepříjemného svědění a pálení a dejte tomu čas. Mikrobiomy si na sebe zvyknou a vašemu plnohodnotnému sexuálnímu životu už nebude nic stát v cestě.
Kolik receptů potřebujete?
Pokud jste s partnerem nějaký ten pátek a problémy stále nezmizely, může být podezření, že je vás ve vztahu více, než by bylo zdrávo, pravdivé. Infekce mohou být opravdu ukazatelem nevěry, jelikož si mezi sebou neustále předáváte typ kvasinky, který „ten třetí“ nesnese.
„Některé mé pacientky takto odhalily, že je jim partner nevěrný. Ale pozor – odhalit nevěru mohou i muži, třeba díky opakovaným močovým infekcím. Však už na medicíně nás učili, že pokud chceme zaléčit nějakou sexuálně přenosnou chorobu a vystavujeme partnerům recept, máme si je do ordinace pozvat každého zvlášť, aby každý z nich řekl, kolik těch receptů vlastně potřebuje.“ popisuje své zážitky MUDr. Kristýna Koutná.
Když kondom nestačí
Aby celá situace s nevěrou nebyla tak jednoznačná, vstupuje nám do hry také HPV infekce, která může s partnerským životem pěkně zatočit. Bohužel, ani opatrnost v podobě kondomu vás v tomto případě nezachrání. Nezabraňuje totiž přenosu, který může být nejen pohlavním stykem, ale i orálně.
„Největší afinitu (blízkost, pozn. red.) mají viry právě k čípku – hrdlu děložnímu, proto je přes 90 % dívek do 25 let těmito viry promořeno. HPV vir má dva typy – low-risk viry, které dělají výrůstky neboli kondylomata a high-risk viry, které dělají přednádorové a nádorové onemocnění děložního čípku. Jako u každého virového onemocnění ale zapracuje imunita, a proto se 85 % nakažených těchto virů zase zbaví a vyloučí je z těla. U některých žen tomu tak ale není a po nějaké době (2 roky nebo třeba 15 let) se mohou projevit i přesto, že partner žádné příznaky nemá. Jedinou prevencí je očkování, a to jak dívek, tak i chlapců, ještě před započetím sexuálního života.“ vysvětluje Kristýna.
„Když mi bylo 18 let, nahmatala jsem si při sprchování výrůstky. Byla jsem asi dva měsíce po rozchodu a také dva měsíce od toho, kdy jsem měla naposledy pohlavní styk, takže jsem nevěděla, kde může být problém. Při prohlídce u gynekologa jsem se dozvěděla, že jde o HPV vir. Bohužel můj lékař byl starší muž, který nebyl moc citlivý, nechápal pohled ženy a to, jak celou situaci prožívám. Řekl mi, že si za to můžu sama a chtěl kondylomata odstraňovat dost konzervativní cestou.
Našla jsem si tedy novou gynekoložku, která mi celou problematiku HPV viru lépe popsala a podstoupila jsem odstranění v lokální anestezii laserem. I tak to ale byl dost bolestivý zážitek, jak fyzicky, tak psychicky. V podstatě celou operaci i minuty po ní jsem probrečela.
Pokud si procházíte stejnou situací, chtěla bych vám říct, abyste neposlouchaly řeči o tom, že si za to můžete samy. Můj tehdejší přítel žádné příznaky ani problémy neměl, byl jen přenašeč, a tak bylo prakticky nemožné přijít na to, že bych si z našeho sexuálního života mohla odnést nějaké nemoci. Najděte si gynekologa, který vaši situaci neodsoudí a bude vám chtít pomoci. A také nezapomeňte vašeho budoucího partnera obeznámit s tím, čím jste si prošly. Problémy se mohou vracet i přesto, že mu budete 100 % věrné.“
– Kateřina, čtenářka magazínu Ženy s.r.o.
Získejte zpět skvělý sex
Shodli jste se, že nevěru překonáte, ale společný sex už není to, co dřív? „Stres ovlivňuje naši chuť na sex, naše prožitky, schopnost se uvolnit. A nevěra logicky funguje stejně. Když připočítáme ještě ztrátu nebo narušení důvěry, různé obavy a strachy, není divu, že na to reagujeme v samotném lůně ženství – ve vagíně.”
„Naše ženství je zraněné, jako by nám říkalo „Drž nohy u sebe!“. Obranný systém nás chrání před dalším možným zraněním a je těžší se uvolnit, odevzdat, tedy doslova „roztáhnout nohy“. Vystavujeme se tím totiž velké zranitelnosti a jdeme znovu do rizika. Podvědomě víme, že se vše může opakovat a může to být ještě bolestivější. Z toho také mohou pramenit vaginální potíže. Stažení, sevření, stagnace energie a „zadní vrátka“, která si při milování vědomě i nevědomky držíme, mohou způsobit narůstající vaginální dyskomfort.“ vysvětluje lektorka v oblasti sexuality a intimních vztahů Jana Mašková Zimolová.
Jak se tedy zbavit všech bloků a užívat si intimní život zase jako dřív? „Doporučuji v sobě poctivě prozkoumat, jestli jsou všechny obavy, strachy a pochybnosti vyřčené, pochopené a přijaté. Dejte si dost času na to nechat celý proces projít a začít znovu. Až to tak bude, začněte milostný život se svým partnerem úplně od začátku, jako kdybyste se teprve poznávali. Pomalé přibližování, dotyky, hlazení. Přitom vnímejte své tělo, kdy řekne stop. Naslouchejte mu, našlapujte zlehounka a pomalu. Budujte a získejte znovu důvěru a nechte rozplynout odpor a obavy. Zároveň se nebojte toho, že by se nevěra opakovala, pokud byste nebyla delší dobu připravena na sex. Je lepší si dopřát čas a pak krásné milování, než se milovat z obavy z opuštění a trpět přitom záněty, což nakonec stejně vede k životu bez sexu.“ doplňuje Jana.
#PoweredByGynella
Zdroj odborných informací: MUDr. Kristýna Kutná, Jana Mašková Zimolová, CSB
Foto: se souhlasem Jany Maškové Zimolové, Shutterstock
Rady odborníků mi vždy pomohly.
Která nejvíce?