Ryby jsou zdravé a lidské tělo je potřebuje. Tak pravda to pochopitelně je, ale pokud je milujete v syrovém stavu, otevíráte dveře nezvaným návštěvníkům. Průjmem a zvracením to přitom jenom začíná!
V souvislosti s rybami se hovoří hlavně o nenasycených mastných kyselinách omega-3. Konzumace rybího masa je podle expertů zdraví prospěšná, neboť snižuje riziko onemocnění kardiovaskulárního systému, krotí cholesterol a krevní tlak, udržuje v chodu nervovou soustavu a v neposlední řadě eliminuje riziko diabetu typu 2. Z tohoto důvodu by se ryby měly dostat na váš jídelníček aspoň dvakrát týdně, ideálně však třikrát. Jenže není ryba jako ryba. Vyznáváte-li ty syrové, tedy tepelně neupravené, vždy musíte počítat s určitými riziky.
Salmonela
Sushi je sice báječná věc, ale i nebezpečná. I když ryby nejsou primárním hostitelem salmonely, kontaminují se trusem vodních ptáků, znečištěnou vodou či všemožným odpadem. Jakmile jsou bakterie uvnitř ryby, putují z jejich střevního traktu do krevního oběhu a svaloviny. Salmonela může vést k průjmům, zvracení, křečím, bolestem hlavy a horečce. Křeče v břiše však vyvolává i bakterie E-coli, další nezvaný návštěvník, jehož specialitou je selhání ledvin.
Fasciolóza
Už jste někdy slyšeli o motolici jaterní? Jedná se o parazita, který proniká do mezihostitele, což je vodní korýš nebo právě ryba. Společně s ní se tenhle plochý červ usídlí ve vašem organismu a způsobí infekci žlučovodu, zánět žlučníku, žlučové kameny či dokonce rakovinu jater.
Tasemnice
Představte si tolik oblíbeného lososa. Tahle ryba tak trochu migruje. Pohlavně dospívá ve slané vodě a poté se přesouvá do vod sladkých. V obou případech se může infikovat tasemnicí, která někdy přežívá i ve vlhké půdě. Tasemnice taktéž patří k červům parazitujícím zejména ve střevě, na kterém se přichytí pomocí hlavičky. Nejdříve se její přítomnost projeví ve formě únavy, průjmů, zácpy, bolestí břicha, ztrátou chuti k jídlu a typickým úbytkem na váze. Pokud je však veliká, klidně způsobí i ucpání střev.
Škrkavka
Tito paraziti se vyskytují ve sladkovodních i slaných vodách a u lidí vyvolávají imunitní reakci. Když se škrkavky pokoušejí připojit ke střevním stěnám, postarají se o bolest, zánět a zvracení.
Všudypřítomná rtuť
Rtuť coby toxický kov se nachází téměř u všech druhů ryb. Rtuť stojí za únavou, bolestmi hlavy, podrážděností, třesem i halucinacemi. Taky nic moc vyhlídky!
Listerióza
Listerióza je vzácné infekční onemocnění, jehož původcem je bakterie Listeria monocytogenes. Ta může přežívat v organismu zdravého člověka či zvířete, aniž by mu způsobovala nějaké komplikace. Hrozbou však může být pro starší osoby, těhotné ženy, novorozence a pacienty s poruchou imunity. Bolest hlavy, nevolnost, horečka nebo vodnatý průjem patří k jejím nejčastějším projevům.
Foto: Shutterstock
Autorka: Šárka Mikulová
Co vám může hrozit, pokud si pochutnáváte na syrových rybách
-
Tajemství perfektního culíku: jak si ho učesat snadno a rychle
Lucie Janotová||#, Krása a zdraví, tipy, vlasy
Culík je jeden z nejoblíbenějších účesů u žen po celém světě. Je rychlý, šik a elegantní. Jak si ale...
-
Otestovaly jsme na vlastní kůži: co dokáže s vašimi vlasy péče Gliss 7 Sec, která působí pouhých 7 vteřin?
Lucie Janotová||Krása a zdraví, krása, péče o sebe, vlasy
Vlasy, ozdoba krásy každé ženy. A přestože jsme si všechny slunečné prázdninové počasí užily na maximum, pro naše vlasy...
-
Online cvičení na 15 minut denně s nečekanými výsledky
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, cvičení, inspirace
Léto pomalu končí, ale na svou kondici bychom zanevřít neměli. Získejte tu nejlepší formu díky domácímu online cvičení. Zapojte...
-
Velikost snídaně ovlivňuje rychlost metabolismu
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
O prospěšnosti snídaně není pochyb. Startuje tělo k práci i k hubnutí, doplňuje zásoby glukózy a stará se o energii potřebnou...
-
Zvládnu sama léčbu intimních potíží?
Lucie Janotová||Krása a zdraví, péče o sebe, zdraví
Intimní potíže jsou velmi citlivé téma. Přitom nás vždy zaskočí. Cítíme nejistotu, nepohodlí, stud a váháme s návštěvou lékaře....
-
Cesta za lepší imunitou: Vyzkoušejte saunování a otužování
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, péče o sebe, tipy, zajímavosti
Vitamínové doplňky, strava a sportování nejsou jedinými způsoby jak posílit imunitní systém. Stále oblíbenější je saunování či otužování.
-
Oční problémy si děti častokrát samy neuvědomují. Pálení a řezání očí jsou pro děti abstraktní pojmy, říká lékařka
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, děti, zajímavosti
Se syndromem suchého oka často bojují lidé středního věku i starší. V dnešní době technologií však bývá problémem také...
-
Social freezing vnímám jako prevenci, říká mladá lékařka, která jej sama podstoupila
Redakce Ženy s.r.o.||#, Krása a zdraví, těhotenství, zajímavosti
Reprodukční věk je u ženy velmi důležitý a v případě odkladu mateřství stojí za zvážení Social freezing neboli zmrazení...