Přebytečná mastnota, odumřelé kožní buňky, nedokonale odstraněné nečistoty a na kůži stále žijící bakterie, které se rády pustí do sebemenšího poškození, to vše může ucpat a zvětšit póry. Ve výsledku nijak hezký pohled, ovšem ani pocit. Péče o obličejovou pleť je velmi důležitá, na druhou stranu, netřeba to přehánět. Příliš mnoho péče pleti také neprospěje. Které zvyky poškozují naše póry nejvýznamněji? A kterým chybám se vyhnout?
Chyba č. 1: Vytlačování akné neboli „uhráků“ a černých teček
Sice vás vytlačování černých teček nebo vyrážek může bavit, dokonce uspokojovat, ale rozhodně nejde o činnost, kterou byste své pleti jakkoliv prospěli. Proč? Důvodem jsou bakterie trvale žijící na kůži (a s kůží symbiotické), které se okamžitě dostanou do místa poškození.
Takže když vytlačíte vyrážku, která ještě není připravena, necháte bakterie proniknout do vnitřních vrstev pokožky. Tím vše ještě zhoršíte, neb se podráždění rozšíří, což ve výsledku vede k nežádoucímu zvětšení pórů a jizev. K odstranění akné a černých teček je vhodnější použít neinvazivní metody pomocí speciálních kosmetických přípravků. Mrkněte do Avon katalogu, jestli nejsou právě v akci!
Chyba č. 2: Až příliš časté čištění
Čištění pleti pomáhá odstraňovat to, co je jedním z důvodů vzniku akné a černých teček, tedy nečistoty, odumřelé kožní buňky a přebytečnou mastnotu. Ty totiž mohou blokovat póry. Čištění je jednak osvěžující a můžete díky němu dosáhnout menších pórů. Jenže nic není jen černé nebo bílé, proto vězte, že i přemíra čištění se otočí proti vaší pleti, odstraníte totiž přirozený způsob ochrany pleti před vnějšími vlivy.
Přečtěte si, proč je důležitá přirozená ochrana pleti pomocí její vlastní mastnoty!
Jaký je správný rytmus hloubkového čištění? Stačí ho udělat 1-2 krát týdně. Nadměrné čištění totiž může vést k suché pokožce, k otevřeným pórům, k nadměrnému absorbování prachu pletí, která není chráněná přírodní vrstvou mastnoty. Tím se dostanete k opaku požadovaného efektu – k opětovnému zvětšení pórů.
Dokonce i mytí obličeje běžným způsobem ve frekvenci více než dvakrát denně bohužel odstraní vrstvu přírodního oleje, který je pleti vlastní. Taková pokožka je pak extrémně citlivá na vnější prach a nečistoty, které zákonitě vedou k zánětům a akné, mnohdy i poměrně bolestivým.
Chyba č. 3: Zapomínáte na hydrataci
Vězte, že suchá, tedy nehydratovaná pokožka vede k vráskám a způsobuje předčasné stárnutí. Mimo jiné pak i póry vypadají zvětšeně. Naštěstí je celkem snadné tomu zabránit – vyberte si jednak správnou tonizační vodu a také hydratační prostředky pro váš typ pleti.
Nezapomeňte na každodenní použití. Jenže jak je to v mrazivých dnech? Zmrzne voda v kůži a způsobí její popraskání? Či se jedná o mýtus? Podívejte se, jak je to s používáním hydratačních krémů (nejen) v zimě!
Chyba č. 4: Používání nevhodných přípravků na pleť
Ano, i v péči o pleť je nutné mít přehled o přípravcích, které se na obličej nehodí. Typicky se jedná například o kakaové máslo, kokosový olej, či lanolínový krém. Proč? Mají totiž vlastnosti podporující ucpávání pórů.
Sice mohou být dobré pro trvalé zvlhčení vaší pokožky, jenže daní za nevhodné použití jsou jednak skvrny z rozdílného probarvení pleti, jednak jejich zvýšená schopnost udržet nečistoty uvnitř pórů. Proto raději pohledejte pro pleť dobrý krém, kdežto výše zmíněné krémy používejte jen na tělo.
Chyba č. 5: Neustálé doplňování líčení
Během dne se váš make-up přirozeně opotřebovává. Retušování make-upu je jednou za čas přímo nutností. Ale rozhodně jej neřešte každých několik minut. Vaše pokožka produkuje mastnotu, jak teď už víme, a tím, že ji neustále pokrýváte prachem v podobě dalších vrstev líčidel, vytvoříte neprodyšný plát mastnoty, nečistot a líčidel. A právě tohle je nejkratší cesta do pekla poškozené, vyrážkovité a tečkované pleti!
Chyba č. 6: Nemyslíte na správnou stravu
Mnoho žen si ještě pořádně neuvědomuje, že střeva a pleť jsou úzce propojeny. Co projde střevy, to se zobrazí i na pleti. Takže když se „cpou“ nevhodnou stranou, tělo ukládá odpadní látky do pleti. A výsledek může být dost katastrofický.
Mléčné výrobky, alkohol a potraviny s vysokým obsahem rafinovaného cukru, také kořeněná nebo smažená jídla, bohužel i čokoláda, to jsou škodlivá, i když lahodná sousta pro vaši pokožku. Mohou totiž vyvolat záněty v těle a vést k pokožce plné akné. Samy si zkuste vysledovat, co vaši pleť dráždí nejvíce. Dobrý dietní plán může pleti pomoci více než všechny krémy světa!
Chyba č. 7: Nepoužíváte krém na opalování, anebo to s ním naopak přeháníte
Slunce je v mnoha ohledech škodlivé pro vaši pleť, ovšem je nutné vědět, že jí dokáže i prospět (a celému vašemu tělu). Slunce na jedné straně vysušuje pokožku, odstraňuje z ní kolagen, elastin a samozřejmě i vodu, což ve výsledku vede ke smršťování tkání.
Proto pak okraje pórů mají tendenci se roztáhnout a vypadat moc velké. Takže krém na ochranu před sluncem je z tohoto pohledu nezbytností! Na druhou stranu je právě slunce tím, kdo nám pomáhá s výrobou vitamínu D. Takže je potřeba se opalovat i bez ochrany před sluncem, později si však krém nanést.
Vždy se snažte najít potřebnou rovnováhu v opalování s krémem a bez něj, přesně podle typu vaší pleti. Podrobnosti si můžete přečíst v Letním speciálu.
Foto: Pexels