Nejen se současným nárůstem výdajů na bydlení a chod domácnosti už leckterou z nás, co ještě nepodnikáme, možná napadlo, že bychom si k pravidelnému platu našly nějakou formu přivýdělku. Nebo že bychom rovnou začaly s vlastním podnikáním. Nová profesní kapitola? Proč ne. První krok je ovšem vždycky nejtěžší – jít do toho? A jak?
Právní tipy při startu podnikání
Abychom Vám start podnikání trochu usnadnili, připravili jsme vám malý seriál. Začínáme porovnáním hlavních výhod a nevýhod jednotlivých forem podnikání. Lidé se často zbytečně obávají, že jsou právnické technikálie příliš složité. Není to pravda.
Dva nejběžnější způsoby, jak snadno podnikat, jsou na takzvaný živnosťák jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nebo prostřednictvím právnické osoby – společností s ručením omezeným (s.r.o. nebo spol. s r.o.). Obě formy mají své výhody i nevýhody. V první řadě je nutné si promyslet, jak pravidelně a v jakém rozsahu plánujete podnikatelskou činnost provozovat. Pokud například zvažujete domácí výrobu šperků nebo svíček, které chcete prodávat hlavně známým a na různých trzích, tudíž nepředpokládáte vysoké a pravidelné výdělky, pak vkládat čas a peníze do založení a chodu s.r.o. nedává příliš smysl.
OSVČ, nebo společnost s ručením omezeným?
Pokud podnikáte jako OSVČ potřebujete ve většině případů pouze živnostenské oprávnění. Výjimkou jsou tzv. svobodná povolání (advokáti, daňoví poradci, makléři apod.) nebo nezávislá povolání, při kterých jsou využívány výsledky duševní tvůrčí činnosti (např. zpěváci, malíři, herci), ke kterým živnostenské oprávnění nepotřebujete. To by byly ty vonné svíčky, zmíněné v předchozím příkladu.
Založení živnosti volné je jednoduché. Stačí přijít na příslušný živnostenský úřad, předložit doklad totožnosti, vyplnit formulář (včetně čísel živností, které si přejete vykonávat) a uhradit správní poplatek. U živností řemeslných a vázaných musíte navíc doložit odbornou způsobilost (vzdělání, praxi apod.). Správní poplatek za zápis živnosti si připravte ve výši 1.000,- Kč.
Při zakládání s.r.o. je situace poněkud komplikovanější a celý proces je navíc dost formalizovaný, přičemž založení živnosti se stejně nevyhnete. Navíc bude nutné splnit další formální požadavky, o čemž už jsme v jednom článku psali. I když si vše zařídíte samy, bez využití pomoci právníka nebo specializované firmy, počítejte se základními počátečními výdaji kolem 3 tisíc korun a množstvím času.
Výhody a nevýhody OSVČ
OSVČ má mnoho výhod: není náročné na administrativu, nemusíte vést účetnictví, vystačíte si s daňovou evidencí. Také přerušení tohoto podnikání nebo jeho ukončení je velmi jednoduché. Stačí náležitým způsobem vyplnit tzv. změnový list a odevzdat jej příslušnému živnostenskému úřadu, který informaci předá dál (finančnímu úřadu, OSSZ/PSSZ, zdravotní pojišťovně).
S.r.o. má ovšem své výhody (i když to zrovna nejsou Ženy s.r.o. :-)). Zjevná výhoda je omezení odpovědnosti za dluhy z podnikání do výše základního kapitálu s.r.o. OSVČ za závazky odpovídá celým svým soukromým majetkem. Ale pozor, neplatí to absolutně. Za určitých okolností – při hodně špatném obchodním vedení – může i jednatel společnosti s ručením omezeným ručit za dluhy společnosti celým svým majetkem!
Další výhodou „eseróčka“ je jednodušší daňová optimalizace a v případě, že nebudete mít zaměstnance, i neplacení odvodů na sociálním a zdravotním pojištění. U OSVČ se platbám zákonných odvodů v zásadě nevyhnete.
Pokud tedy chcete přivýdělek k platu, rodičovské nebo důchodu, nepravidelnou nebo časově omezenou činnost s nízkými obraty a příjmy, určitě vstupte do řad OSVČ. Pokud máte nápad s vidinou budoucího rozvoje a velkých zisků, založte společnost s ručením omezeným.
Máte další otázky a právní témata, která vás pálí? Pište nám do komentářů nebo na sociálních médiích.
Autorka: Mgr. Eliška Německá.
Foto: Shutterstock
Já jsem své sny uskutečnila už před dvěma lety a snadné to teda rozhodně nebylo. Všechno jsem si to malovala mnohem jednodušeji, ale vydržela jsem a teď mám úspěšnou firmu, která se dál rozjíždí. Mám pod palcem SEO a už dokonce začínám zvažovat možnosti virtuální asistentky, protože nějaká další pomoc by se mi hodila 🙂 .
Lidičky, prosím vás. Jestli vás mohu o něco poprosit! Začněte sportovat. To vás hrozně nabudí a budete mít vyrovnanou psychiku úplně na jedničku. Já vám doporučuji podívat se na https://www.sportli.sk/ a vybrat si nějaký sport, rovnou si objednat základní vybavení a pustit se do toho po hlavě. Pití vína opravdu není sport!