Kila navíc řešíme snad každé jaro. Hříchy zimy se totiž s tím, jak odkládáme vrstvy oblečení, dostávají pomalu a jistě na světlo. A hubnutí se tak stává jedním z hlavních témat. Letos byla situace poněkud specifická – dobrovolně povinná „karanténa“ u mnohých z nás znamenala minimum pohybu a nepříliš zdravý jídelníček. Ke kilům navíc ze zimy se tak přidala další.
A aby toho nebylo málo, nepodepisuje se takový životní styl pouze na naší postavě, ale také zdraví. Přemýšlíte, jak co nejrychleji dopřát organismu potřebnou vzpruhu a restart a jak se zbavit kilogramů, které jaksi překážejí? Nemusíte pro pomoc chodit daleko – skvělým spojencem vašeho zdraví i hubnutí se totiž snadno stane (ne)obyčejný křen!
Studnice zdraví, a to doslova
Ano, čtete správně. Tato neprávem polozapomenutá pochoutka, kterou má spousta z nás spojenou tak maximálně s kusem uzeného, představuje studnici zdraví prospěšných látek a pomůže vám k vysněné postavě.
„Křen by měl být nezastupitelnou součástí našeho jídelníčku a měli bychom jej do svých pokrmů zařazovat pravidelně. Je doslova nabitý vitamíny a minerály – obsahuje vitamíny C, B1, B2, B3, E, provitamín A a z minerálních látek především hořčík, vápník, draslík, železo, fosfor, síru, měď, zinek, chrom,“ potvrzuje lékařka a výživová poradkyně MUDr. Pavla Rozínková. Kromě toho má podle odbornice křen také antivirové a antibakteriální účinky. „Využívá se při chřipce, nachlazení, angíně a zánětu mandlí. Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot, mírní kašel. Povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém. Detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Preventivně chrání před rakovinou trávicího ústrojí. Je velmi vhodný v rekonvalescenci po dlouhých nemocech, při sedavém způsobu života nebo u seniorů a používá se i k harmonizaci střevního traktu po antibiotikách, kdy dokáže doslova nastartovat správné trávení a upravit střevní mikroflóru, což přispívá ke zlepšení vstřebávání živin a celkové tonizaci těla,“ vypočítává lékařka.
A jak tedy křen pomůže s hubnutím?
Sbohem, kila navíc!
Podle Pavly Rozínkové je zařazení křenu na jídelníček, pokud chceme zhubnout, jedním z nejlepších kroků, jež můžete udělat. „Má velmi nízký obsah kalorií a zároveň vysoký obsah vlákniny. V každé 100gramové porci je pouze 50 kalorií, 10 gramů sacharidů, 3 gramy vlákniny a více než 1 gram bílkovin,“ popisuje specialistka na výživu. Ovšem tato nutriční fakta nejsou jediným důvodem, proč je podle ní křen ideálním spojencem vaší diety. „Kromě zmíněných vitaminů a minerálů je také nabitý fytonutrienty, elektrolyty a dobrým přírodním cukrem, který – jak známo – bojuje proti cukru syntetickému.“

A jak podle lékařky všechny benefity křenu nejlépe získat? „Ideální je křen čerstvý strouhaný – nejenže byste tepelnou úpravou ztratili řadu cenných látek, ale nastrouháním uvolníme jeho úžasnou, pikantní a jemně pálivou chuť,“ doporučuje Pavla Rozínková.
Říkáte si, že to je sice hezké, ale vy zrovna nedisponujete zahradou s křenem, takže čerstvý nastrouhaný křen je pro vás tak trochu nesplnitelným úkolem? Pak pro vás máme dobrou zprávu – kvalitní strouhaný křen seženete i v obchodě! Ve skleničce jej budete mít vždy po ruce, abyste si jej mohli vychutnat (nejen) v rámci svých dietních a „detoxikačních“ předsevzetí.
„A pokud by na vás byl křen příliš ostrý, případně by se jeho pálivost nehodila do vámi zvoleného pokrmu nebo jste jej chtěli dávat dětem, jednoduše jej zjemníte přidáním nastrouhaného jablka v poměru 1 ku 1,“ přidává radu lékařka.
Křen jen k ovaru? Ale kdepak!
Podle Pavly Rozínkové je potřeba se vymanit ze starých stereotypů při používání křenů v kuchyni. „Existuje tolik skvělých a zdravých receptů!“ říká. A který doporučuje?
Potřebujete 250 gramů oloupané a povařené červené řepy, 100 gramů čerstvého křenu nastrouhaného, 1 polévkovou lžíci olivového oleje, špetku hrubozrnné mořské soli, hrst špenátu, lžíci kysané smetany a čerstvé bylinky na „prosvícení“ – kopr, bazalku, tymián, rozmarýn (cokoli zrovna máte).

Vše vložte do vyšší mísy, blenderem několikrát, rozmixujte (ale ne příliš, nechcete mít „kaši“ – nejlepší je sledovat řepu, až bude na malé kousky, máte hotovo). Pak nechte chvilku 15-20 min spojit chutě a můžete podávat.
Začněte hned dnes
Podle MUDr. Rozínkové bychom měli vyměnit prefabrikovaná ochucovadla vyměnit právě za čerstvý a zdravý křen. „Dříve křen rostl na každé zahrádce, Česko bylo křenovou velmocí. To se bohužel změnilo a nám zůstal obrázek strouhaného křenu vedle mastného ovaru,“ říká specialistka na zdraví a výživu.
„Avšak jsme moudré ženy a po přečtení tohoto článku nám dojde, že jde o téměř nezastupitelný prvek v naší kuchyňské rutině a přestaneme jej nadále ignorovat. Ať už jako ingredienci do salátových zálivek (pověstná zálivka na salát z Café de Paris je na křenu založena), doplněk k téměř všem zeleninovým pomazánkám, součást smoothie. Kromě toho, že je křen chuťově opravdu skvělý, permanentně čistí dýchací cesty, v našem trávicím traktu funguje jako skvělý čistič, posiluje naši imunitu a působí jako prevence proti rakovině… Takže jakým způsobem si, dámy, dnes křen připravíte?“ ptá se Pavla Rozínková.
Přemýšlíte, jak a kde čerstvý strouhaný křen sehnat? Pak pro vás máme skvělý tip. Je jím Křen ostrý, jako čerstvě nastrouhaný značky Zimmermann, který seženete v chlazené zelenině ve všech supermarketech BILLA ČR a který díky své jedinečné chuti a aromatu spolehlivě nahradí čerstvě vykopaný křen ze zahrady. Bez strouhání, bez rizika zranění. Nevyčpí, nezešedne, nepřestane pálit, je vždycky po ruce nastrouhaný v lednici. Žádné zbytky, žádné vyhazování, jen křen!
Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account