Karl Lagerfeld navždy zavřel svůj pověstný vějíř a módní svět pláče. Zemřel muž, který léta udával trendy, rád provokoval a proměňoval bezejmenné tváře v topmodelky. Jeho jméno zdomácnělo, stal se synonymem elegance a vkusu a snad žádné číslo módního časopisu Vogue se neobešlo bez jeho modelů. Na fashion scéně se pohyboval tolik let, že se často zapomínalo na to, že i návrhář je jen člověk a navíc smrtelný.
Karl Lagerfeld miloval, když okolo sebe šířil iluzi tajemna. Proto i datum narození je sporné, ale říká se, že přišel na svět 10. září roku 1933 v Hamburku jako Karl Otto Lagerfeldt (koncového T se později zbavil z komerčních důvodů).
Módním kritikem v dětství
Móda ho fascinovala už od útlého věku. Rád si listoval v časopisech, vystřihával obrázky s výstředními modely a často a hlasitě kritizoval výběr oblečení svých spolužáků. Proto nepřekvapil, když své rodiče ve čtrnácti letech požádal o svolení přestěhovat se do Paříže.
Po dvou letech se zúčastnil návrhářské soutěže, kde vyhrál v kategorii originálních kabátů.
S Annou Wintour si není radno zahrávat
Odtud byl jen krůček k velkým zakázkám pro Fendi a Chloe a později k vysněné práci pro módní dům Chanel. Ten ožil právě díky jeho vizím a úzkostné potřebě nesplynout s davem. Vždy měl svoji hlavu, která ho ale občas přivedla do problémů, a tak když si na přehlídku pozval striptérky a herečky z filmů pro dospělé, urazil tím Annu Wintour, šéfredaktorku Vogue, která v průběhu show zhnuseně odešla. Každému jinému by to neprošlo a měl by v magazínu doživotní zákaz, ale Karl byl příliš talentovaný a jeho modely příliš vzrušující a trendy na to, aby to módní bible mohla přehlížet.
V roce 2015 otevřel svůj první Karl Lagerfeld butik v Kataru a během několika následujících měsíců expandoval do mnoha velkých měst Evropy, do Asie a do Ameriky, kde je ale pouze jeden obchod. To Praha se může pyšnit hned dvěma.
Tvorba Karla Lagerfelda ovlivnila statisíce lidí na celém světě, a i přesto, že módní ikona naposledy vydechla 19. února, jeho vize, talent a genialita budou žít dál.
Karl Lagerfeld – zajímavá fakta
• Svůj pověstný culík nosil už od roku 1976. Dohnala ho k tomu lenost, protože už nevěděl, jak si upravovat své vlnité vlasy. Od té doby svou image nezměnil
• Ač miloval Pepsi a musel ji mít neustále při sobě, před několika lety navrhl 3 nové typy lahví pro CocaColu.
• Nesnášel mobilní telefony. Tvrdil, že narušují jeho soukromí a díky jejich neustálému zvonění se nedokáže soustředit na tvorbu, i přesto s sebou denně nosil 4 iPhony.
• Vlastnil obrovskou sbírku knih. Čítala přes 300 000 kusů. A protože byl za všech okolností originální, do polic je ukládal naležato.
• Miloval hudbu, protože mu pomáhala tvořit. Ve svém ateliéru měl proto 300 iPodů a v každém jiný druh hudby.
• Byl to velmi talentovaný fotograf, který sám nafotil některé kolekce a reklamní fotografie do módních časopisů
• Patřilo mu knižní nakladatelství
• Shodil 42 kilogramů za 13 měsíců
• Bez vějíře nikdy nevycházel z domu. Na jeho okrajích byl silnější savý materiál, který napouštěl parfémem. Při ovívání se tak rozprostřel do celé místnosti.
• Nebral si servítky a lidem říkal pravdu do očí.
• Ze své kočky udělal hvězdu. Vydal také knihu jejích fotografií.
 
Zdroj fotografie: Wikimedia

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account