Měsíce nebo možná roky se snažíte o miminko a stále se vám nedaří otěhotnět? Věřte, že v tom nejste vůbec sama! S problémy při početí se v současnosti potýká čím dál více párů.
Čím to, možná se ptáte. Faktorů, které narušují přirozené biologické rytmy, bohužel stále přibývá. Rychlý život ve městech, odpojení od přírody, sedavé zaměstnání nebo neustálá přítomnost zářících obrazovek telefonů — to vše může rozkolísat hormonální hladinu v těle.
Nepřítel stres
Neplodnost, to je jeden z nejčastějších problémů, se kterými za mnou ženy chodí. Do kurzů hormonální jógové terapie se hlásí z nejrůznějších důvodů, ale celá jedna třetina účastnic je tam proto, že chtějí otěhotnět. Nedaří se jim to z nejrůznějších zdravotních důvodů, někdy ale bývá příčinou hektický způsob života.
Stres je tak často skloňované slovo, že ho máme tendenci přehlížet. Ale tím, že vyšší hladina stresových hormonů snižuje plodnost jak u žen tak mužů, se zabývají delší dobu už i vědci. Je prokázáno, že jóga a meditační praxe pomáhá regulovat množství kortizolu v těle. Je tak snazší ovládat svoje emoce a na stresové situace se dívat s nadhledem. Jógové cvičení nám umožňuje, abychom se cítili vyrovnanější, zkrátka v pohodě.
Energie pro nový život
Při cvičení jógy se uvolňuje pojivová tkáň, napínají svaly a zvyšuje průtok krve v klíčových reprodukčních oblastech. Zejména pro ženy, které mají sedavé zaměstnání, je prokrvení pánve klíčové. Když celý den sedíte a zabrané do práce ani nevstanete, energie stagnuje a vaše orgány jsou utlačené. Aby žena mohla přivést nový život do své dělohy, musí nejprve rozproudit energii v celé pánvi a v celém těle.
To věděla na začátku devadesátých let i Brazilka Dinah Rodrigues. Vytvořila systém cvičení, který kombinuje dynamickou hatha jógu, klidnou kundalini jógu, tibetské energetické techniky a hlubokou relaxaci. Výsledky její práce na sebe nedaly dlouho čekat. Úlevu poskytla ženám, které trpěly polycystickými vaječníky, premenstruačním syndromem, nízkou hladinou hormonů, menopauzou či osteoporózou.
Své znalosti předává dnes už 93letá a stále vitální Dinah lektorkám po celém světě. Tisíce žen se učí, jak si hormonální jógovou terapií ulevit od stresu i zdravotních problémů. Představte si, kolik dětí díky hormonální józe narodilo! No, počty nechám raději na vás. A čím je hormonální jóga tak speciální?
Jak působí hormonální jóga
S tím jsem si také lámala hlavu. Ale jak to tak bývá, k hormonální józe mě přivedly mé vlastní zdravotní problémy. Díky nim jsem i já měla šanci hormonální józe přijít na kloub. Cviky jsou uzpůsobené tak, že působí cíleně na celý endokrinní systém, tedy žlázy s vnitřní sekrecí. Ty jsou stimulovány nejen na fyzické úrovni samotným cvičením a intenzivními dechovými praktikami, ale také na úrovni energetické.
Pravidelné cvičení hormonální jógy začalo u mě nést své ovoce a já jsem se zbavila vleklých gynekologických obtíží a i hormonální hladina se vrátila zpět do normálu. Objevila jsem její účinky na psychiku a cítila se po letech plná energie. Dnes už je to 10 let, co se věnuji hormonální józe jako lektorka. Mými kurzy prošlo víc než 5 000 žen, kterým cvičení pomohlo v jejich touze otěhotnět i při dalších problémech spojených s hormonální nerovnováhou.
Výsledky se dostavují již při cvičení 4- až 5krát týdně, nejlepší je ale sestavu praktikovat každý den. Odcvičit celou sestavu trvá asi půl hodinky. Doporučuji ji cvičit ráno, protože sestava výborně aktivuje metabolismus a člověk se cítí po ránu hned lépe. Navíc pak večer nehrozí výmluvy, že už je člověk moc unavený nebo že přes den vůbec neměl čas.
Cesta existuje
Pokud trpíte zdravotními problémy, vždy se poraďte se svým lékařem. Klasickou léčbu pak můžete doplnit právě hormonální jógou nebo jinými relaxačními metodami. Dejte na svůj instinkt. Někomu vyhovuje jít co nejpřirozenější cestou, někdo potřebuje lékařskou podporu. Každý jsme jiný a o tom to je. Cesta k miminku je různá, ale existuje.
Některé z mých účastnic otěhotněly dokonce v ten samý měsíc, kdy začaly hormonální jógu praktikovat. Někdy stačí i samotné rozhodnutí, pozornost věnovaná sama sobě, změna mentálního nastavení. Protože přijmout nový život a nosit ho pod svým srdcem devět měsíců rozhodně není maličkost.
Veliká poklona
Moje kamarádka Barbara Šušková, mimo jiné zakladatelka Univerzity Duše, přišla ke mně na kurz spíš ze zvědavosti a tohle potom napsala:
„Na začátku se Šárka ptala, proč jsme přišly, a já po pravdě řekla, že jako doprovod a že bych ráda věděla, co ženám doporučuju na to posvátné období menopauzy, i když tam ještě věkem úplně nejsem. A že jsem slyšela, že prý je to dobrý i na otěhotnění, tak to by bylo supr. Tomu jsem se spíš uchechtla. Vůbec jsem tomu nevěřila! Jako vůbec. Šárka se zaculila (je to děsně fajnová a zábavná ženská) a prej, že budu čekat mimino dřív, než řeknu švec.
No, řekněme si to na rovinu. Kurz končil na konci října, to jsem cvičila týden, pak jsem dostala menstruaci očistnou jak blázen a pak jsem cvičila ještě pár dní a jeli jsme na dovču do Říma. Když jsem se vrátila, už jsem se cítila jinak a cvičit jsem nechtěla. Takže suma sumárum jsem cvičila asi 2 týdny, a to určitě ne každý den.
Takže Šárce tímto patří můj obrovský dík a veliká poklona!“
Stavte se
Jóga je skvělý nástroj, který pomáhá porozumět našemu tělu — intenzivně vnímat pocity a naladit se na svůj rytmus. Kdo cvičí hormonální jógovou terapii, cítí se vitálně a plný energie.
Stavte se ke mě někdy na kurz a uvidíte to na vlastní oči. Jmenuji se Šárka Simonidesová a hormonální jógovou terapii učím v mnoha městech České republiky, stačí se podívat ke mě na web Svethormonalnijogy.cz.
Cesta k vytouženému miminku nemusí být dlouhá
-
Nápady pro skvělou oslavu Mezinárodního dne dětí. Vše pod značkou: ať je zábava!
Lucie Janotová||Rodina a vztahy
Už se to blíží! Již 1. června oslavíme v České republice Mezinárodní den dětí. Je to den, který většina...
-
Děti dnes nejčastěji trápí šikana. Zásadní je zde prevence, říká psycholožka Lenka Maturová
Redakce Ženy s.r.o.||#, Rodina a vztahy, děti, inspirativní ženy, rozhovor
Školní psycholožka Lenka Maturová se v praxi stále častěji setkává s tím, že děti trápí šikana a sebepoškozují se....
-
O domácím násilí se Zdenou Prokopovou: Ani v době nouze nemá nikdo právo chovat se agresivně ke své ženě
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, partnerství, zdraví
Každá třetí žena zažila domácí násilí, některé z nich dokonce v těhotenství. S jakou formou násilí se ženy setkávají?...
-
Tajemství výchovy šťastných dětí, které musíte znát
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Každý rodič chce, aby jeho dítko bylo šťastné, sebevědomé a schopné. Jenže jak toho docílit? Nemůžete se k němu chovat...
-
Příchod miminka obrátí váš milostný život naruby. Jak vrátit romantiku do vaší ložnice?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Příchod miminka do rodiny převrátí život naruby. I ten milostný. Zatímco některé ženy „vplují“ do romantiky v ložnici bez větších...
-
Neplacení alimentů: problém, který trápí mnoho rodičů samoživitelů
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy, děti, vztahy
V České republice je podle statistických údajů až 180 tisíc rodičů samoživitelů. Z toho 38,5 % z nich se potýká s neplacením alimentů....
-
Psi nás zklamou pouze jedinkrát, když odejdou. Díky za vše, Jenny
Eva Čejková||#, Rodina a vztahy, domácí mazlíčci, láska
Psi jsou nám parťáky, důvěrníky a rodinou. Jediné, čím nás kdy zklamou, že jejich životy končí příliš brzy. Užívejme...
-
Mladá maminka se pustila po hlavě do šití. Dneska obléká děti z celé republiky
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
O své vlastní módní značce snila Pavlína Ascher Marjaková od svých šestnácti let. Dívčí sen se jí splnil až...