Každá desátá žena dnes trpí endometriózou, statisticky se proto jedná o velmi časté gynekologické onemocnění. Ovšem mnoho žen dlouhou dobu vůbec netuší, že se právě jich diagnóza zvaná endometrióza týká. Některé varovné signály, jakými jsou silná bolest při menstruaci nebo při sexu, ignorují, nebo původ svých obtíží spatřují jinde.
Mnohdy se pak na skutečný důvod těchto problémů přijde až v okamžiku, kdy se ženě nedaří přirozeně otěhotnět. I navzdory endometrióze však naděje na vlastní dítě rozhodně není ztracena a pomoci může i reprodukční medicína.
Jak ji poznat
U endometriózy bývá zpočátku obtížné ji rozpoznat. Každá žena může totiž trpět odlišnými příznaky, jejich intenzita se může lišit a u někoho se nemusí nemoc projevit vůbec. Nejčastěji se však vyznačuje silnou bolestí břicha, a to zejména v podbřišku. Některé ženy pak mohou tyto bolesti zaměnit za diskomfort spojený s menstruačním cyklem, ale ve skutečnosti je způsobuje děložní sliznice, která se jednoduše řečeno dostala na místa, kde by být neměla.
„Při endometrióze se děložní sliznice neboli endometrium uchytí na vaječnících, vejcovodech, v okolí dělohy nebo na přepážce mezi pochvou a konečníkem. Ložiska se ale mohou v podstatě objevit kdekoliv v těle, třeba v močovém měchýři. Oddělená sliznice se pak chová stejně jako ta v děloze, tedy podléhá hormonálním změnám podle menstruačního cyklu a na základě toho mění svoji strukturu,“ vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, PhD., lékařka reprodukčního centra.
Ložiska pak mohou způsobovat ženám různé komplikace, počínající chronickými bolestmi, přes velmi silnou menstruaci až po neplodnost.
Kam se obrátit
Pokud se žena domnívá, že trpí endometriózou, měla by neprodleně navštívit svého gynekologa a nechat se vyšetřit. Už běžná prohlídka pomocí ultrazvuku může ohledně diagnózy napovědět, ovšem zcela jistá si může žena být až po laparoskopii, která je v tomto případě nezbytná.
„Během laparoskopie se do dutiny břišní zavede malými otvory kamera, díky které je možné ženu důkladně prohlédnout. Kromě pouhého optického vyšetření se během laparoskopie také odebírá část materiálu, který se následně předává k dalšímu vyšetření,“ popisuje MUDr. Veselá.
Laparoskopie probíhá v celkové anestezii, takže žena během operace necítí žádnou bolest. Navíc kamera a nástroje se při laparoskopii zavádí do břicha pouze malým otvorem, takže po zákroku pacientce zůstává jen malá jizva.
Léčba endometriózy
Jestliže se po laparoskopii potvrdí diagnóza, je možné začít s léčbou endometriózy. Ta se provádí buďto chirurgicky, kdy se ložiska mohou operativně odstranit, nebo hormonálně.
„Hormonální léčba má v podstatě zabránit dalšímu růstu sliznice na místech, kde se za normálních okolností vyskytovat nemá. To však s sebou může nést i negativní vedlejší účinky, jako je vymizení menstruace či změny nálad. V podstatě se totiž jedná o umělé navození menopauzy. V dnešní době je však možné vyzkoušet i alternativní metody léčby, pacientky mohou zkusit například fyzioterapii, cvičení podle Mojžíšové či tradiční čínskou medicínu, se kterou máme u nás na klinice velice pozitivní zkušenosti,“ podotýká Kateřina Veselá.
Potíže s otěhotněním
Některé ženy nemusejí mít při endometrióze problém s otěhotněním vůbec, ale v určitých případech může toto onemocnění těhotenství velmi komplikovat. To zejména tehdy, když ložiska blokují průchodnost vaječníků nebo když se vejcovody kvůli srůstům stanou nepohyblivé. Ovlivněn bývá také hormonální systém, který by za normálních okolností tělo na těhotenství správně připravil.
„I přestože se všechny zmíněné problémy dají správně zvolenou léčbou vyřešit, celý proces je současně i náročný na psychiku a o to těžší pak může být i početí dítěte přirozenou cestou. Jestliže tedy u ženy problémy s endometriózou dlouhodobě převládají a těhotenství samovolně nepřichází, je vhodné se poradit s lékařem a případně navštívit kliniku reprodukční medicíny a zvážit léčbu neplodnosti s pomocí odborníků,“ uzavírá MUDr. Kateřina Veselá, PhD.
Foto: Shutterstock
Cestu k vytouženému miminku vám může stížit endometrióza. Jaké jsou její varovné signály?
-
Den matek se blíží! Čím potěšit každou maminku?
Lucie Janotová||#, Rodina a vztahy, dárky, rodina, tipy
Najít perfektní dárek pro každou maminku je výzvou! Právě proto jsme dali dohromady tipy pro všechny tatínky, dcery i...
-
Vysoká škola Praha vám díky MBA pomůže v kariéře
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Toužíte po kariérní změně, a to konkrétně po růstu v kariérním žebříčku? Nic na světě se nikdy neudělá samo....
-
Nestyďte se povídat o intimnostech! Bude vám to lépe klapat v posteli
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Štěstí, vášeň, uspokojení i zdravá legrace. Tohle všechno můžete mít, pokud si s partnerem pár věcí vyříkáte. Zeptejte se ho...
-
Při uspávání dětí věřte své intuici, říká odbornice na dětský spánek
PavlaKubecová||Rodina a vztahy
Pokud vám trhá srdce, když pláče malé dítě, přirozená reakce je, vzít ho do náruče a utěšit jej. “Nepotřebujete houpátka na baterky...
-
Vtipné citáty ke Dni otců, které napište na přání
Redakce Ženy s.r.o.||#, Rodina a vztahy, děti, láska, partnerství
Existuje nekonečně mnoho způsobů, jak říci tátovi „Milujeme tě!“. Možná už dávno ten svůj máte, ale pokud ne, pak...
-
Chcete se inspirovat pro váš rodinný život? Pak vám nesmí ujít desátý díl pořadu Na houpačce, kterým opět provází naše první žena Eva
Lucie Janotová||Rodina a vztahy
Týdeník plný inspirace, nápadů, ale také rodinných aktivit nebo toulek po České republice už se blíží. Na desátý díl...
-
Den otců se blíží! Čím udělat radost tatínkům?
Lucie Janotová||Rodina a vztahy
Již tuto neděli 20. června oslaví svůj svátek všichni tatínkové. Přemýšlíte, čím jim udělat radost a co jim darovat?...
-
Spřízněné duše: jak poznáte tu svou?
Redakce Ženy s.r.o.||Rodina a vztahy
Bylo by to hezké, kdyby měl člověk možnost nahlédnout do budoucnosti, aby zjistil, zda muž či žena, kterým právě...