První polovina roku přímo vyzývá ke změně jídelníčku. Jak nejlépe nastartovat vaše zdravé stravovací návyky? Začněte už v obchodě – při výběru správných potravin.
Často bývá docela těžké vyznat se při nákupu v tom, co je zdravé a co se naopak zdravě a dietně jen tváří. Jak se v džungli všech možných potravin vlastně vyznat?
Čerstvost je základ
Každému vyhovuje jiný způsob nakupování potravin a přípravy jídel. Někteří preferují jídelníček s pravidelně se opakujícími pokrmy, jiní zase plánují každé své jídlo, píší si podrobné nákupní seznamy a pro zpestření rádi zkouší nové recepty. V každém případě vařte z čerstvých surovin a nakupujte pouze na pár dní dopředu. Zamezíte tak zbytečnému plýtvání a navíc ještě ušetříte.
Co skrývají etikety
Štítky nutričních hodnot na obalech jsou jedním z největších pomocníků při výběru potravin. Pomohou vám porovnat množství tuků, bílkovin, cukru a kalorií u různých produktů, a tím vám ulehčí jejich výběr.
Světově uznávaná odbornice na výživu Susan Bowermanová k tomu dodává: „Dávejte si obzvlášť pozor na složení a počet obsažených složek. Zvýšenou pozornost věnujte přidané chemii v potravinách, jako jsou aditiva (barviva, konzervanty, stabilizátory, emulgátory, zahušťovadla a další), potravní doplňky (např. vitaminy a minerální látky) a aromata. Snažte se vyvarovat chemických koktejlů, které se mohou vážně podepsat na vašem zdraví.“
Nahrazujte!
Zpočátku vybírejte nízkokalorické verze svých oblíbených potravin. Rozdíly v nutričních hodnotách se vám můžou zdát malé, ale každý gram se počítá. Ať už se jedná o salátové zálivky, pomazánky, mléčné výrobky, nebo dokonce dezerty – přechod na odtučněné verze potravin vám může ušetřit spoustu kalorií. Jen pro představu, šálek plnotučného mléka má 150 kcal a 9 gramů tuku, zatímco odtučněné mléko 90 kcal a pouhé procento tuku. Také přechod z mletého hovězího masa na krůtí či kuřecí může snížit u 200g porce příjem tuku o téměř 10 gramů a cca 50 kcal.
S příjmem nadbytečného cukru a chemických náhražek u mléčných výrobků s příchutí zatočíte koupí bílého jogurtu, který osladíte čerstvým ovocem a medem. Postupně nahrazujte i rafinované škroby zdravějšími alternativami. Ochutnejte hnědou rýži, celozrnné těstoviny, kuskus, quinou, ovesné vločky a dejte šanci také luštěninám, bohatému zdroji bílkovin.
Objevte kouzlo trhů
Pokud nejste připraveni na radikální změnu jídelníčku, můžete začít s postupným zařazováním jedné nové potraviny týdně. Obohatíte své jídlo o další živiny, zpestříte si jídelníček a navíc objevíte zcela nové chutě.
„Máte-li ve svém městě farmářské trhy, nakupujte čerstvé suroviny od lokálních dodavatelů. Dostanete tak potraviny plné chuti, zaručeně čerstvé, a dokonce mnohdy i levnější, než kdybyste je nakoupili v supermarketech. Navíc farmářské produkty déle zachovávají zdravé živiny,“ dodává odbornice.
Spojenci s ploutví
Také jste jako děti od svých rodičů slýchávali, že jsou ryby zdravé, a že když je nebudete jíst, dostanete lžíci rybího tuku? Ryby jsou totiž výborným zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálních látek a vzácných omega-3 mastných kyselin.
Nakupujte čerstvé ryby a do zásoby zas kvalitního tuňáka a lososa v konzervě. Jejich příprava nezabere moc času a navíc jsou cenově dostupné. Použijte tuňáka k přípravě omáčky na těstoviny místo obvyklého mletého hovězího nebo přidejte do salátu lososa místo kuřecího masa. Během chvilky tak připravíte zdravé a lehké hlavní jídlo.
Zeptejte se zkušených
A to nejdůležitější nakonec. Jakákoli životní změna, byť sebemenší, musí být chtěná. V začátcích se nebojte obrátit na zkušenější kamarádku nebo výživovou poradkyni. Časem získáte jistotu ve výběru zdravých surovin, které se automaticky stanou součástí vašeho jídelníčku. Věřte, že pokud vytrváte, zlepší se vám zažívání, pleť i sebevědomí.
Foto: Shutterstock
Jak v obchodě rozeznat potraviny, které jsou zdravé a které se jen tak tváří?
-
Vše má dvě navzájem se podporující části, oslavujme světlo i temnotu
Akademie léčivé výživy||Krása a zdraví, osobní rozvoj, péče o sebe, zdravá výživa
Podle přirozených zákonů má vše v naší realitě dvě části. Tyto dvě části spolu ovšem nijak nebojují, ale přirozeně se...
-
Jak proměnit ploché břicho ve skutečnost? Stačí znát tyto cviky!
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Které z nás by se nehodilo mít pevné a ploché bříško, na kterém by se místo špíčků rýsovaly svaly....
-
10 fyzických příznaků úzkosti, které vám vysílají varovné signály
Lucie Janotová||Krása a zdraví, péče o sebe, tipy
Není žádným tajemstvím, že úzkost může s vaší myslí dělat divné věci. Ale fyzické příznaky úzkosti mohou být stejně...
-
Jak se bránit víkendovému přejídání a neposlat svůj zdravý životní styl v čase volna k šípku
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví, tipy
Od pondělí do pátku pravidelně cvičíte a hlídáte si jídelníček. Pak ale přijde víkend, vy se neudržíte a porušujete...
-
Na co si dát pozor, pokud máte mastnou pleť?
Redakce Ženy s.r.o.||Krása a zdraví
Mastná pokožka je trochu prokletí – neustále se leskne, je náchylná k akné, sehnat na ni šetrnou dekorativní kosmetiku, jež...
-
Máte plnoštíhlou postavu? O důvod víc si zamilovat šaty
Petra Kubal||Krása a zdraví, inspirace, móda
I když nemáte postavu jako proutek, ráda byste nosila šaty. Proč ne? Kvůli pár kilům navíc nejste odsouzena nosit...
-
Druhá kůže, kterou nebudete chtít svléknout. Propadněte s příchodem chladnějšího počasí kouzlu kožených sukní!
Petra Kubal||Krása a zdraví, inspirace, móda
Určitě už jste si všimla, že na vás kouká ze všech obchodů, jak by také ne. Jedním z hlavních trendů...
-
Oblékněte se podle seriálu Emily in Paris
Lucie Janotová||Krása a zdraví
Nový seriál tvůrců legendárního Sexu ve městě bourá žebříčky sledovanosti letošního podzimu. A to nejen díky příběhu, který je...