Nevejdu se do sukně. Břicho mám zase jako balon. Od pondělí držím dietu. Každý den budu cvičit. Je ti to povědomé? Zažíváš to taky a třeba i poněkolikáté?
Nejsi jediná. Mnoho lidí má problém se svým tělem a s udržováním váhy, se kterou by byli spokojeni. Řeší nadváhu, vyšší procento tuku, nezdravé návyky v jídle, netuší, jak se správně stravovat, jak rozeznat hlad od emočního jezení a chutí na „něco“ a většina si s tím nedokáže poradit.
Někdo si najde trenéra, jiný výživového poradce a další hledá informace na internetu, jak zhubnout a zlepšit svoje stravovací návyky. K dispozici je obrovské množství informací, častokrát bohužel i protichůdných, a je tedy těžké se v tom vyznat a vybrat si, co je vhodné zrovna pro tebe.
Klíč k trvalému zdraví a pohodě
Zdravé stravování není žádný nadstandard nebo něco extra – abys snížila procento tuku, měla dobrou náladu, energii a cítila se dobře, na to není potřeba držet žádnou dietu. Potřebuješ znát úplné základy a těmi jsou, jak se stravovat a poslouchat a vnímat své tělo.
Není totiž normální být pořád hladová, držet co druhý týden nějakou dietu, mít neustále chutě na sladké nebo potřebu něco uzobávat, být unavená celý den, nedokázat se soustředit či být nafouklá. Většina toho je následkem nezdravého životního stylu a nezdravých návyků a to proto, že:
1. Tě nikdo nenaučil normálně a zdravě se stravovat.
2. Snažíš se jídlem vyplnit v sobě emoční prázdnotu.
3. Patříš do obou skupin.
Proč nedokážeš vnímat své základní fyziologické potřeby? Je to i díky současné době, která je extrémně rychlá a vyvíjí tlak na nás všechny a díky tomu přehlížíme, co se děje v našem těle. Na nic nemáme čas, neustále jsme ve skluzu a častokrát hledáme zkratky k dosažení svých cílů. Mám bolest, vezmu si prášek. Chci zhubnout, začnu držet dietu. Potřebuji vypnout, dám si skleničku alkoholu. Neřešíme tedy podstatu problému, ale jen ho překrýváme a většinou na úkor vyživení vlastního těla pomocí kvalitní stravy, která je jedním z důležitých součástí, aby tvé tělo mohlo dobře fungovat.
Základem je uvědomit si, že jsi to ty, kdo má zodpovědnost za výživu svého těla a péči o něj. Toto za tebe nikdo jiný neudělá. Zařaď to svého života pár změn a uvidíš, že brzy ucítíš změnu k lepšímu, garantuji ti to. 😊
6 tipů, jak zlepšit svůj životní styl
1. Zreviduj si množství porcí, které každý den jíš. Stačí ti 2–4 jídla za den. Opravdu není nutné jíst každé 2 hodiny (pokud k tomu nejsou zdravotní důvody) a mezi tím ještě něco uzobávat.
2. Mysli na to, aby každé jídlo obsahovalo dostatečné množství bílkovin. Nejen, že tě zasytí, ale pokud je zařadíš do každé porce, tak minimalizuješ riziko, že budeš mít chutě na něco sladkého, nebo se budeš chtít něčím ještě dojídat. Když budeš jíst dostatek bílkovin, tak šance, že podlehneš emočnímu jezení a přejídání se, se výrazně snižuje.
3. Zpomal a vnímej více své tělo a pocity. Nauč se rozeznávat hlad a chuť na „něco“. Pokud na tebe přijde chuť třeba na sladké, tak si nejdříve dej jídlo, jehož hlavní složkou budou bílkoviny a teprve až potom si dej malou sladkost, pokud to ještě vůbec budeš potřebovat.
4. Vyřazuj postupně ze svého jídelníčku průmyslově zpracované potraviny a zaměř se více na lokální a sezonní potraviny.
5. Až půjdeš na další nákup, tak si na seznam uveď položky bohaté na bílkoviny (vejce, sýr, maso, luštěniny, tvaroh…), zeleninu, rýži, brambory, těstoviny, ovoce, a to je nejdůležitější. Zbytek zboží v obchodě v podstatě nepotřebuješ.
6. Mysli na to, že jsi to ty, kdo je zodpovědná za to, čím živíš své tělo a uč se, které potraviny a ingredience obsahují dostatek bílkovin, chutnají ti a zařazuj je pravidelně do svých jídel.
Aplikuj průběžně tyto změny do svých dnů a uvidíš, že přijdeš na to, proč třeba každý večer stojíš u lednice a pak si tohle noční jezení ráno znovu a znovu vyčítáš. Postupně se toho budeš zbavovat a budeš se cítit lépe. Držím ti pěsti. 😊
Autorka/zdroj: Mgr. Petra Štelcová, výživová a pohybová terapeutka
Foto: www.pexels.com
Tagy:hubnutí inspirace jíme zdravě