Po dvou měsících prázdnin se vracíme zpět do školy a do pracovního režimu. Právě toto období může být z pohledu bezpečnosti rizikové. Volné běhání a hraní v přírodě měníme za pohyb ve městě. Dříve se stmívá a děti čekají cesty domů z odpoledního vyučování nebo z kroužků již za šera. Proto se pojďme podívat na Pět zásad Sebeobrany pro všechny podle konceptu Empowerment Self Defense, který je ve světě na základě dlouhodobého výzkumu považován za nejvíce vědecký přístup k sebeobraně.
Mysli.
První zásada, princip Mysli, je o využití smyslů, intuice a znalostí. Začněme smysly. Člověk je jediný živočišný druh, který se o smysly sám připravuje. Jak? Koukáním do mobilu, posloucháním hudby v sluchátkách tlumících okolní hluk nebo tím, že když jde ve skupině, tak prostě rezignuje na jistou ostražitost a soustředí se na konverzaci do té míry, že je schopen vstoupit do vozovky bez rozhlédnutí. Buďme dětem dobrým příkladem. Upozorněme je na nebezpečí, která hrozí a zároveň na to, ať sledují okolí. Zejména když jsou samy. Posilujme intuici. Když se nám něco nezdá, tak prostě jděme jinudy, cizí lidi nepouštíme do společných prostor, ani s nimi necestujeme výtahem. Obezřetnost je na místě. A co se týče faktů, tak většinou se obáváme tzv. stranger danger, neboli nebezpečí hrozícího od neznámé osoby, v realitě více než 80% násilných činů přichází od osob nám známých.
Zakřič.
Proto se nám hodí zásada Zakřič. Zakřič není jen o křiku, ale o využití hlasu. Křik nám pomáhá jako reakce na možné nebezpečí a částečná prevence zamrznutí, proto trénujme hlas v autě i ve sprše. 🙂 Ale velmi často se doporučuje využít hlas k obraně svých hranic či prosazení svých potřeb. Naučme sebe i děti jednoduchou, ale výstižnou formulaci. Toto se mi nelíbí / není mi to příjemné, udělej toto a toto. Z hlediska teorie komunikace je lepší ostatním říkat, co dělat mají, nikoliv to, co dělat nemají. Jasné stanovování hranic a obstarání vlastních potřeb je i prevencí šikany. Ve škole i na pracovišti.
Uteč.
Třetí zásadou je Uteč. Útěk není jen o fyzickém běhu, ale i o tom, kam zajít pro pomoc či do bezpečí. Projděme s dětmi cestu ze školy tak, aby věděly, kde je např. večerka, kde je supermarket s ostrahou nebo jaká další místa na trase mohou sloužit jako záchytné body. Zásada uteč je i o deeskalaci. Ano, někdy je těžké některé věkové skupiny (nejen dospívající, ale např. i seniory) přesvědčit o tom, že vyhraná bitva je taková, ke které nedošlo, ale z pohledu sebeobrany tento bod je často nedoceňovaný. Do této kategorie patří i schopnost získat čas, odvrátit pozornost nebo si říct o pomoc kolemjdoucím.
Bojuj.
V pojetí Empowerment Self Defense je boj až na čtvrtém místě. A to v momentě, kdy jde o život a o zdraví. Děti se prát umí, důležité je povzbudit je, ať vytrvají, ideálně v kombinaci s křikem, kopy a následným vysmeknutím a útěkem. V případě dětí (i dospělých), které kurzy bojových kurzů nebo bojových umění navštěvovat nemohou nebo nechtějí, zvažte návštěvu speciálních jednorázových kurzů. Princip Sebeobrany pro všechny je skutečně pro všechny, bránit se mohou děti drobného vzrůstu, senioři, osoby se zdravotním postižením, jen každý na to půjde jinak.
Sdílej.
Posledním principem je zásada Sdílej. Naučme sebe i děti sdílet i nepříjemné zkušenosti a říct si o pomoc. Na nás dospělých je, abychom byli dobrými posluchači. Nehodnoťme, nesuďme, spolkněme rady typu proč jsi tam šel nebo co jsi měla na sobě. Jako máme 5 principů, tak bychom měli mít ve svém okolí 5 osob, kterým se můžeme svěřit. Zkuste se dětí zeptat, komu by se s nějakou nepříjemnou zkušeností svěřily…
V České republice vyučuje zmíněný princip Empowerment Self Defense společnost Sebeobrana pro všechny pod mým vedením, na Slovensku působí občanské sdružení ZA SEBA pod vedením Bianky Urbanovské.
Tak hodně štěstí v novém školním roce! A těším se na vás v některém z dalších příspěvků. Napište mi do komentářů, které téma by vás zajímalo.
– Linda Štucbartová, Sebeobrana pro všechny
Autorka: Linda Štucbartová
Foto: se souhlasem Lindy Štucbartové, společnosti Sebeobrana pro všechny, Shutterstock
Nic nového, toto mě učila maminka už před 50léty. Něco nového by tam nebylo? 🙂 :):)
Super zásady 👍 Je dobré vést děti k tomu, ať si umí poradit v každé situaci. My ještě dceři dáváme volací hodinky, kde se dá sledovat i GPS poloha dítěte.
a co tak sledovat vás
tak to bude problém ve vaši výchově
Pěkný článek, obsahuje důležité informace.
Super článek. My máme zatím malého prcka, tak ani na písek za panelákem nejde sám… Jistota je jistota… Ale už jako maličkého ho učíme, co se může stát, a čemu se musí vyhýbat.
Parádní článek, znám spíše strachujicí se matky kdy je ještě nepustí přes cestu samotné ani do 6. třídy.
mají výhodu nemusí do školy