Poctivá moravská práce s anglickým šarmem. Tak s nadsázkou popisují svůj bio online byznys majitelé obchodu Pravé Bio, Jana Čevelová a Honza Zaoral. Svůj podnik založili v Londýně, kde je anglický důraz na kvalitu naučil podnikat trochu jinak než většinu ostatních. Možná rostou pomaleji, ale jistě. Na první místo nestaví peníze a zisk, ale nejvyšší kvalitu produktů, přínos pro lidské zdraví a etické hodnoty značek, které nabízejí.

Když se Jana rozpovídá, možná mnohým vezme iluze o tom, jak to v „bio byznysu“ běžně chodí. „Není nic dražšího než opakovaně kupovat levné placebo a očekávat lepší výsledky,“ konstatuje krutou realitu, která na českém trhu často panuje. Jana s Honzou se rozhodli jít s Pravým Bio jinou cestou, která jim dává smysl a pocit svobody.

S prodejem přírodní kosmetiky jste začali už před více než 20 lety v Anglii. Jak jste se vlastně v Anglii ocitli a co vás vedlo k tomu takový obchod založit?

Náš příběh začal jednoho srpnového rána v roce 2001, když jsme přijeli ze Skotska do Londýna na Victoria Station. Ve Skotsku jsme několik měsíců sbírali jahody a maliny, abychom si našetřili na začátky ve městě nad Temží. Do Londýna jsme přijeli bez bytu, práce i pracovního víza. Já jsem uměla anglicky dobře, Honza méně. Bylo to velké dobrodružství, které by stálo za samostatný rozhovor.

Do Londýna jsme však nepřijeli náhodou, ale promyšleně. Chtěli jsme tam pracovat a žít. Bylo to moje rozhodnutí, protože jsem už Londýn znala z předchozího pobytu jako au-pair koncem devadesátých let. Honza se tehdy pohyboval v USA, kde pracoval v supermarketech, stejně jako většina kluků z východního bloku v té době. Poznali jsme se v roce 1998 a zamilovali se do sebe v našem rodném městě.

Celý náš život v Londýně se točil kolem práce a cestování, dokud se okolo roku 2010 nezačaly objevovat první náznaky zájmu o bio kosmetiku. Honzovi se po holení vytvořil ekzém, který běžné přípravky z drogerie jen zhoršovaly. Při hledání přírodní kosmetiky bez dráždivých složek narazil až na značku z Austrálie, která byla průkopníkem v oblasti bio produkce.

Začali jsme tedy prodávat tuto jednu značku, ale protože jsme neměli žádné peníze ani zkušenosti, bylo to spíše hobby po práci. Honza se staral o hosting, IT a balení, já o popisy produktů a rozšiřování sortimentu.

E-shop se překvapivě rozjel, ale nestačilo to na to, abychom se uživili. Navíc jsme měli strach, že přijdeme o všechny peníze, což se několikrát stalo, ale zvládli jsme to. Nikdy jsme si nevzali půjčku, takže jsme rostli pomalu a organicky. Tato strategie nám posloužila až do návratu do ČR. Nejtěžší bylo najít lidi, kteří by práci brali stejně vážně jako my, a ne jen jako zaměstnání nebo investici.

V ČR jsme se rozhodli otevřít e-shop kolem roku 2016. Byl to hobby projekt s myšlenkou, že pokud se někdy vrátíme, mohlo by nás to živit. Opustit zaběhnutý život v Londýně však bylo těžké a nechtělo se nám.

Nakonec rozhodl covid. Při prvním lockdownu jsem uvízla v ČR, a abych se nenudila, rozjela jsem e-shop ve velkém a začali jsme dělat velkoobchod. Od počátku od nás odebíral e-shop Puravia a později se přidal i e-shop Cukrfree, protože jejich majitelky chápaly, odkud čerpáme inspiraci a co prodáváme. Naše produkty se odlišují od českého průměru a jejich kvalita je ve světě, zejména v USA a VB, dobře známá.

Covid pro nás byl odrazovým můstkem a od roku 2021 rosteme rychlým tempem, opět bez investorů, bankovních půjček a jiných externích zásahů. Zaměstnáváme převážně rodinu a studenty z UTB ve Zlíně, kteří mi pomáhají s tvorbou popisků.

I když je v ČR celkově propad, přisuzuji náš růst tomu, že nabízíme jiné, kvalitnější zboží, což zákazníci poznají. I když máme pro některé dražší ceny, kvalita tomu odpovídá. Stačí si přečíst naše hodnocení na webu a na Heuréce – zákazníci oceňují kvalitu, originalitu, osobní přístup a rychlé dodání. Snažíme se být jiní než většina českých obchodů.

Postupně jste se začali zaměřovat i na doplňky stravy, vitamíny a zdravou výživu. To vycházelo z vašich osobních potřeb? Hledali jste vy sami cestu ke zdraví a zdravému životnímu stylu?

Jakmile se pustíte do zdravého životního stylu, stává se z toho dobrá závislost, která nemusí nikdy skončit. Mít obchod jen s kosmetikou nelze, jak jsme záhy pochopili. Vše, co se projevuje na povrchu těla, je odrazem toho, co se děje uvnitř. Pokud do těla dáváme nekvalitní potraviny, projeví se to na kůži po celém těle a žádné krémy ani séra to nezachrání.

Snažíme se vybírat jen takové značky, které nám dávají smysl – nikdy nechceme být masový obchod jako Sephora nebo Rohlík, kde se prodává vše bez rozdílu. Chceme nabízet jen to nejlepší v dané kategorii, nebo jedinečné produkty. Žádné white labels apod. Snažíme se jít ke zdroji, kdykoli je to možné.

Máme proto čokolády přímo z Madagaskaru, od pěstitele až po zabalení v originálním obale. Nebo dovážíme sůl přímo z Utahu, kde se těží v poušti pod názvem Real Salt – obyčejnou přebalovanou himalájskou u nás nenajdete, pokud to skutečně není sůl z Himalájí, a ne z Pákistánu.

Doplňky stravy vybírám na základě doporučení odborníků. V ČR se rozmáhají privátní etikety, kdy výrobci nejsou žádní experti, ale nechávají si produkty vyrobit v laboratoři jako stovky jiných značek. Suroviny pocházejí z Číny a vše se točí kolem nízkých cen a masové reklamy. Čeští zákazníci, kteří často neovládají angličtinu a neznají standardy kvalitních doplňků, to kupují v domnění, že dělají dobře.

Byli jsme první e-shop a dovozce v republice, který začal prodávat kosmetiku na bázi bio hovězího loje. Na Západě a v USA je to už dlouho hit, a protože jdeme cestou jednoduchosti, musela jsem takovou kosmetiku mít. Další zajímavou kosmetikou je Nibu Naturals, kde se využívá hojivý astaxanthin.

Jednou z prvních značek, která je s námi od začátku, protože se v Anglii prodávala velmi dobře, je kalifornská Organic Essence. Tato společnost se už v roce 2009 pustila do vývoje rozložitelných, netoxických neplastových obalů, kdy o problémech s plasty v oceánech ještě nikdo nemluvil. To, co obsahují jejich produkty, nemůže žádná česká značka nabídnout – tak kvalitní másla a oleje si prostě nemohou dovolit.

Česká republika je bohužel v mnoha ohledech pozadu za západními standardy, a proto to, co prodáváme, je opravdu unikátní a nejlepší, co se dá dnes na trhu sehnat. Češi by si zasloužili více kvalitních produktů. Kdyby měli možnost volby, ušetřili by spoustu peněz, které jinak utrácejí za produkty bez jakéhokoli přínosu.

Je český zákazník v něčem specifický ve srovnání s anglickým? A jaký trend sledujete v nakupování obecně? Předpokládám, že poptávka po kvalitních doplňcích a kosmetice stále roste…

Bohužel, lidé v Česku často nechápou skutečné principy kvality. Neocení, že mohou mít skvělou značku, a navíc zcela bez plastů. Mnohem více je zajímá cena a fakt, že produkt vyrábí někdo lokálně v ČR – takových značek je zde mnoho.

Nelze srovnávat národy, protože každá skupina lidí se stará o sebe jinak, v závislosti na prostředí, ve kterém žije. Stejně jako všude na světě, lidé ve městech mají tendenci pečovat o sebe více než lidé na venkově. Takto je třeba na to nahlížet…

Poptávka po kvalitě sice roste i u nás, ale podle mého názoru příliš pomalu. Chybí zde správná osvěta – influenceři, na které se spoléhá tolik výrobců, jsou často zaujatí a neorientují se v tom, co prodáváme. Důležitější je pro ně, kolik peněz dostanou jako měsíční retainer, než aby se soustředili na výkon.

Kvalita a složení? To se málokdo zeptá jako první… Pokud jsou velké firmy ochotny vyhazovat peníze za bezcenné marketingové kampaně, je to jejich volba, ale my chceme dělat chytrý marketing, ne masový. Organický růst se silným a poctivým základem má lepší šanci přežít a obstát v těžkých časech než rychle vytvořené a vyhajpované značky.

Naštěstí spolupracuji s několika lidmi, kteří to mají postavené jinak, a ti slaví úspěch, protože pracují srdcem, ne peněženkou.

Kde a jak vybíráte, co budete na vašem e-shopu prodávat? Jezdíte na nějaké veletrhy nebo pátráte na vlastní pěst? Opravdu každý produkt zkoušíte na „vlastní kůži”? Je to vůbec reálné?

Ano, cestujeme hodně a baví nás to. Stále chceme komunikovat v angličtině a poznávat nové lidi – je to úžasná práce. Zkoušíme od každé značky něco – postupně všechno, ale na veletrhu si můžeme mnoho produktů předem ochutnat a otestovat. To musíme. Jinak bychom lidem lhali. Také na internetu nacházíme malé poklady, což je velmi zajímavá práce. Když objevím něco výjimečného, mám doslova pocit motýlů v břiše a můj šestý smysl mi napoví, že je to správná značka a správné rozhodnutí.

Pod rukama vám už musela projít spousta různých doplňků stravy, zdravé výživy i přírodní kosmetiky. Prozradíte nám, které značky se staly vašimi srdcovkami? Co bychom našli u vás doma v kuchyni a v koupelně?

U nás doma vždy najdete avokádový olej Hunter and Gather, různé olivové oleje – máme mnoho značek, které střídáme, ale nejpopulárnější je řecká Acacia. Dále kokosový olej od Ceylon Kokonati a ghí, což jsou základy naší kuchyně.

Sůl Real Salt a bentonitový jíl Redmond máme doma od začátku a používáme je neustále. Milujeme houbové kávy Mushrooms for Life – já preferuji cordyceps, zatímco Honza miluje Reishi. Nyní máme novinku na soustředění, Hericium, což je také lahůdka.

Honza a já si nedokážeme představit život bez značky Bioptimizers a jejich trávicích enzymů a probiotik – jsou to nejlepší, co jsme kdy vyzkoušeli. Každé ráno pravidelně užíváme hořčík (střídáme značky z našeho sortimentu), adrenální koktejl od Jigsaw Health s elektrolyty – ať už Re-Lyte, Noordoce nebo Jigsaw Health Pickleball Koktejl (speciální poměr draslíku a hořčíku). Tento drink zapíjíme mezi pěti až deseti kapslemi různých doplňků a vitamínů – B komplex, cordyceps, vitamín C, vitamín D (mimo léto), NMN a spermidin (proti stárnutí organismu), resveratrol, synbiotika Living Nutrition, zinek a další podle potřeby. Střídáme značky a výrobky, ale naše topovky jsou Living Nutrition, Healthstrong, Mushrooms for Life a Purovitalis.

Čokolády Chocolat Madagascar máme vždy doma, stejně jako cereálie Turtle na rychlé snídaně. Pereme s pracím pytlíkem na bázi hořčíkových kuliček značky TerraWash – skvělý japonský vynález, který je s námi od začátku. Ekologickou drogerii máme samozřejmě celou z e-shopu. Nyní objevujeme krásnou holandskou značku Soaply.

Každý den užíváme kolagen Planet Paleo. V lednici nikdy nechybí avokádová majonéza Hunter and Gather, na které jsme závislí. Střídáme příchutě, ale mou nejoblíbenější je jemně pálivá uzená chipotle majonéza. Neumím si bez ní představit svůj sendvič.

V kosmetice mám doma vždy tělový balzám od Organic Essence – nic lepšího neznám. V koupelně používám produkty značek Tallow, Nibu Naturals, Medarek, Terre Verdi a Odylique na tělovou a pleťovou péči. Make-up používám jen výjimečně na speciální příležitosti.

Jednou za čas podstupujeme kůru a konzumujeme orgánové maso – játra nebo jiné části od Modern Native či českého výrobce Primal Feast. Nesmím zapomenout zmínit oreganový olej od americké značky North American Herb and Spice – tyto kapky máme doma vždy k dispozici. Tato značka je náš bestseller a je s námi od samého počátku, ještě z Londýna…

V kuchyni využíváme téměř všechny potraviny z naší nabídky a stále přidáváme nové produkty. Ráda vařím, a proto chci vařit z kvalitních surovin.

Během covidu jste se natrvalo vrátili do České republiky. Nestýská se vám po Londýně? A neláká vás zkusit žít třeba na nějakém dalším místě?

Nedávno jsem si udělala výlet do Londýna na prodloužený víkend a zjistila jsem, že se to město hodně změnilo. Jak člověk stárne, touží po klidu a míru, po zeleni a tichu, což v Londýně nenajdete. Je to město, které nikdy nespí, a neustále tam panuje ruch a davy lidí. Věděli jsme, že i kdybychom se nevrátili do ČR a zůstali v Anglii, odstěhovali bychom se do malého města. Po dvaceti letech života prakticky v centru Londýna jsme toho měli dost. Londýn má úžasnou kulturu a gastronomii, ale pokud na to nemáte peníze, moc si to neužijete – maximálně jednou za měsíc… Zbytek času strávíte chozením do práce a zpět.

Jediné, co mi asi chybí, je adrenalin, který jsem zažívala při jízdách na svém skládacím elektrokole, které jsem si pořídila, abych se vyhnula ranním a odpoledním davům v metru. Bylo nesmírně vzrušující proplétat se dopravou a závodit. Jízda nočním Londýnem na kole je také zážitek. Milovala jsem to a tohle mi asi chybí nejvíc. Do Londýna se už budu vracet jen na prodloužené víkendy, na dobré jídlo, do divadla nebo do Comedy Clubu v Covent Garden. Miluji anglický humor. Ale žít tam? To už ne. Máme psa z útulku a není nic lepšího než si s ním ráno vyjít v klidu a tichu k řece a jít si zaplavat do nedalekého jezera. Celoročně, jsme otužilci.

Pokud bych si měla zvolit, kde žít na důchod, volila bych Korsiku. Ale protože neumím francouzsky, pravděpodobně skončíme někde v severním Španělsku, kde už jazyk trochu ovládám a nebude problém se ho doučit. Milujeme tamní životní styl a přírodní krásy, zejména hory, kde se můžeme vyhnout davům.

S podnikáním je vždy hodně práce a někdy i stresu. Jak vy sami odpočíváte a kde si dobíjíte baterky?

Relaxujeme prací na zahradě a dlouhými procházkami s naším psem. Možná vás to překvapí, ale relaxuji i tím, že přidávám nové produkty na náš web. Dělá mi radost, když vznikne nový popisek nebo se podaří přidat něco, co má smysl. Také miluji četbu, především kriminálky v anglickém originále – mám jich stovky stažených do svého Kindle z Amazonu. To je můj způsob, jak se před spaním uvolnit.

Honza je muzikant, hraje na bicí a tvoří hudbu, když si najde čas. To je jeho životní sen – hrát a tvořit hudbu. Místo toho ale řeší ceníky, jedná s celníky a dopravci, stará se o sklad a tisíce dalších věcí, které já zrovna nemusím.

Na společné fotce máte pejska. Je to váš jediný domácí mazlíček nebo máte doma zvěřinec?

Zatím máme jenom Berušku, ale venčíme ještě jednoho psa, který patří starším lidem z našeho okolí. Naším snem na důchod je mít vlastní útulek, ve stylu amerického The Asher House. Psi by tam měli naprosto skvělé podmínky a žili by si jako v bavlnce. (smích) Na to ale potřebujeme velký pozemek a samotu, což je náš dlouhodobý plán, protože milujeme všechna zvířata a rádi bychom se jim věnovali.

Jak vidíte budoucí vývoj ve svém oboru? Budou se objevovat stále nové zdravé suroviny a produkty? Je pořád kam jít dál?

Dobrá otázka. Zdá se, že vývoj originálních značek a produktů se zpomaluje. Aspoň to tak vypadá podle veletrhů, které jsme navštívili v posledním roce v Německu, Anglii, Švédsku a Holandsku. Zdá se, že se vše ubírá směrem k privátním značkám – nakoupíte suroviny ve velkém, a pak to pod vaší značkou někdo vyrobí. Takto si můžete snadno vytvořit vlastní značku, ale není to nic jedinečného a originálního.

Najít „diamant mezi sutí“ je čím dál těžší, ale myslím, že se nám to daří. Právě teď chystáme na český trh absolutní revoluční novinku v kategorii less waste, která spojuje ekologický úklid a osobní péči. Výrobci se svým nápadem na západě, kde je udržitelnost velké téma, sklízí samé ovace a jsme hrdí, že si nás našli sami přes náš web! Moc se jim líbila naše stránka a to, co nabízíme. Jinak se zaměřujeme i na další značky s kvalitními potravinami, které nám chybí v ucelené nabídce.

Momentálně také upravujeme náš druhý e-shop www.gratianatura.cz, kde se více soustředíme na kosmetiku. Takže se určitě nebudeme nudit… A navíc chceme expandovat do zahraničí, protože značky jako North American Herb and Spice, Bioptimizers nebo Redmond jsou za hranicemi velmi žádané a my jsme jediný evropský e-shop, který je nabízí.

Pro značky North American Herb and Spice, Redmond a Nibu Naturals jsme navíc získali celoevropskou distribuci, což znamená, že v roce 2025 plánujeme oslovit e-shopy a prodejce po celé Evropě.

Zdroj/autor: Redakční text a Jana Čevelová

Foto: se souhlasem Jany Čevelové, Pravé Bio

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account