Následující měsíc je ve znamení tzv. “objemovky”. Vánoční večírky, ochutnávání při pečení, svařák, rodinné návštěvy, svařák, cukroví, svařák, netřeba pokračovat. Nějaké to kilo navíc v průběhu zimy není nutné řešit. Pod tím objemným svetrem a péřovou bundou se to snadno ztratí a kdo chce, tak to zase vyběhá.
Co je ale potřeba si uvědomit, životospráva ovlivňuje mnohem více než jen pnutí knoflíku u kalhot. Konkrétně cukr má zásadní vliv na poševní mikroflóru. To neznamená, že sníte vosí hnízdo a ráno se probudíte s kvasinkami, ale všichni víme, že u jednoho hnízda to nekončí.
Důležité je najít balanc, proto pro vás máme několik tipů, jak nastavit váš jídelníček, abyste advent zvládla #dolebezstarosti.
Ťuk, kdo tam? Tuk.
Zdravý tuk, jako jsou například ořechy, které obsahují prospěšný vitamín B a vápník, s jejichž pomocí se vám kvasinková infekce vyhne obloukem. Ale pozor, všeho s mírou. Sníst 10 ořechových rohlíčků s argumentem “dělám to pro svou vagínu”, není zrovna to pravé ořechové. S prospěšnými látkami sníte pravděpodobně i velké množství cukru a budete se točit v kolečku. Dalším zdrojem zdravého tuku je například avokádo, dejte si ho k snídani třeba s vajíčkem nebo ve formě pomazánky na žitný chleba.
Ave prebiotika a probiotika!
Ty ovlivňují nejen střeva, ale také vaginální zdraví. Doporučujeme získávat je z nejpřirozenějších zdrojů -potravin.
Prebiotické potraviny: cibule, česnek, pórek
Probiotické potraviny: jogurt, fermentované potraviny (kimchi, kombucha, kvašené zelí..)
Tyto potraviny sice nevoní jako svěží vánek z hor, ale dokáží bojovat s infekcemi. Ještě je dobré upozornit, že to, co jíme, vkládáme do úst a podpoříme tím primárně střevní mikrobiom. A tak se nabízí, chceme-li podpořit vaginální mikrobiom, a udržet normální pH vagíny, vkládáme spodem. Ne však kimchi nebo česnek, ale k tomuto účelu určená vaginální probiotika! „Z babských rad má své opodstatnění kvalitní bílý jogurt s obsahem laktobacilů, který může žena využít jako první pomoc, když není lékárna v dosahu. Další nápady, které kolují po internetu, jako je zavádění bylinek nebo česneku do pochvy, bych určitě nedoporučovala,“ upřesnila MUDr. Kristýna Koutná.
Pijte! Vodu.
Nebudeme tu kázat vodu a pít víno. Ne každý zvládne karaoke vánočního večírku nebo rodinnou oslavu pouze se sklenkou vody. Dbejte ale na dostatečnou hydrataci. Objednávejte si k té sklence vína i vodu, pijte vodu ráno, přes den i večer. Hydratace bývá problém standardně, ale alkohol ještě zhoršuje. Určitě znáte ten pocit vyprahlého hrdla po náročnějším večeru, proto si zapamatujte pravidlo: “Když máte žízeň vy, má ji i vaše vagína”.
Nezvaný host.
Co dělat, když se přeci jen KK (kamarádka kvasinka) dostaví? Mějte v zásobě tobolky, které jsou vhodné jako podpora při akutních nebo opakujících se infekcích a mykózách. V těchto případech je pak dobré vynechat z jídelníčku červené maso, sýry, víno, cukr, protože, proč by šly kvasinky pryč, když u vás v těle mají přímo královskou hostinu?
Samozřejmě, jako vždy, platí: prevence, prevence a zase ta prevence. Takže pokud víte, že s tou vodou a ořechy to nebude zas tak horký, nasaďte předem „all inclusive péči“ a užijte si každý den naplno!
#PoweredByGynella
Zdroj: MUDr. Kristýna Koutná, Příběhy vagíny – intimní průvodce ženy
Foto: Unsplash, Kelsey Chance, Unsplash, Bruna Branco, se souhlasem společnosti Gynella
Tagy:dole bez starostí péče o sebe zdraví