Konec léta je jednou z nejlepších příležitostí, jak si užít zaslouženého aktivního odpočinku. Oblíbená je zejména pěší turistika. V Česku jde o vůbec nejprovozovanější sportovní aktivitu. Hory ale dokáží být i zrádné, a proto je třeba se na jejich zdolávání nejen řádně připravit, ale také pojistit.

Zájem o hory roste

Pěší turistika je dlouhodobě nejoblíbenější sportovní aktivitou Čechů. A jinak tomu nebude ani na podzim. Jak vyplývá z průzkumu agentury CzechTourism, v následujících týdnech a měsících plánuje vyrazit do hor 78 % dotázaných. Buďte ale při túrách obezřetní. Od začátku května do 18. srpna záchranáři v sedmi českých pohořích zasahovali u 2248 událostí. Nejvíce pomoc potřebovali cyklisté, a to v 880 případech. Pěší turisté pak v 580 případech, informoval mluvčí horské služby Marek Fryš.

Solidní plán, pořádné boty

Pro zachování maximální bezpečnosti při horských radovánkách je nutné dodržovat několik zásad. Především se rozhodnout pro takový trek, na který opravdu stačíme, a zjistit si o trase a zázemí co nejvíce. Základem je zvolit správnou obuv a oblečení. Do hor si obujte pevné, nepromokavé boty s robustní podrážkou a voděodolnou membránou. Kromě obuvi nezapomeňte na nepromokavou bundu a hlavně celkové přizpůsobení oblečení horským podmínkám.

Součástí výbavy by měl být také pohodlný batoh, trekové hole a lékárnička, ve které by neměly chybět dezinfekční prostředky, sterilní obvazy a elastická obinadla. Dále přibalte antialergika pro případ hmyzích bodnutí a léky na bolesti hlavy. Opalovací krém s vysokým faktorem je také nutností. Vyplatí se také myslet na dostatečné zásoby vody a na nabití telefonu. Pokud ztratíte signál, pomůže papírová mapa. Před odchodem na túru informujte blízké nebo chataře, kam vyrážíte a jaká je plánovaná trasa a doba návratu.

Bezpečnost rodiny je základ

Vybavení, informovanost a možnost získávat zkušenosti nebo si najmout průvodce se neustále zlepšují. To však na druhou stranu láká do hor čím dál více lidí a rodin s dětmi, kteří by si před několika lety ještě na túru netroufli, a s tím samozřejmě rizika rostou. „Nejčastěji jsou to úrazy končetin, prochladnutí a dezorientace při náhlé změně počasí, případně kombinované újmy po pádu z výšky. Měli jsme i popáleniny při výbuchu plynové bomby na vaření,“ popisuje události Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA.

Rada na závěr?

Myslet dopředu se vyplatí i pokud jde o finance. Na Slovensku platí plná úhrada léčebných výloh českých občanů ve stejné výši, jako ji mají k dispozici Slováci. Ale pozor: Horská služba se musí uhradit extra. A každá její akce, zejména je-li spojena se vzletem helikoptéry v horách, vyjde minimálně na tisíc EUR. Proto i na Slovensko doporučujeme cestovní pojištění, z něhož výdaje za akci horské služby pokryjete. „Vedle cestovního pojištění je užitečné také on-line úrazové pojištění, které kryje i rizikové sporty a zážitkové aktivity na přesně stanovený termín,“ dodává Svobodová.

Zdroj: Redakční text, Horská služba ČR, pojišťovny UNIQA
Fotka: Shutterstock.com

Tagy:
1 Komentář
  1. Iva Pekařová 18 hodinami ago

    Včera jsme s manželem diskutovali, jestli bychom si taky jednou nepořídili ta elektrokola. Vždycky jsem si říkala, že je to zbytečné a že na to jsme ještě moc mladí, ale když jsem viděla, jak se po kopci nahoru plazíme a kolem nás sviští důchodci na elektrokolech s úsměvem na tváři, začínám měnit názor. Možná to není jen pro starší, ale pro ty, co si chtějí prostě užít jízdu bez námahy!

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account