Gynekologická návštěva bez stresu

První návštěva u gynekologa může být pro mladé dívky dost stresující událostí. Patříte mezi ně? Chcete si vyrazit „pro prášky“, ale nevíte, jestli s sebou nemusíte mít zákonného zástupce? Nejste si jisté, jak přesně vyšetření probíhá a co byste si měly obléct? Nebo jste rodič, který chce své dceři ušetřit starosti a nervozitu? Pak je dnešní článek, díky kterému budete #dolebezstarostí, právě pro vás.

Oholená, neoholená?

Na spoustě webů se dočtete, že byste měly přijít oholené, vysprchované a ideálně v sukni. „Až v praxi jsem zjistila, že to, co má pacientka na sobě nebo zda je oholená, vůbec nesleduji. Asi bych si ani nevšimla, kdyby měla každou ponožku jinou. Proto na sebe nevytvářejte zbytečný tlak kvůli lékaři a choďte tak, aby to bylo příjemné vám. Všechny varianty jsou totiž v pořádku – oholená, neoholená, s pupínky nebo výtokem. Není třeba ani nutně hledat sprchu. Pokud dodržujete základní každodenní hygienu, je to v pořádku. Pro váš lepší pocit můžete použít například vlhčené ubrousky. Gynekolog je ale zvyklý na vše a věřte mi, že pacientek máme tolik, že si pak stejně spodek s vrškem nespojíme!“ říká MUDr. Kamila Žižková z instagramového profilu @moje_gynpor.

Nechci přijít s mámou! Můžu bez ní?

Je pro vás doma probírání témat ohledně sexu tabu? Neumíte si představit, že se budete ptát lékaře na předepsání antikoncepce, zatímco vám máma bude koukat přes rameno? Nic se neděje, k lékaři můžete vyrazit i samy! „Při klasickém gynekologickém vyšetření nebo předepsání hormonální antikoncepce nemusí být přítomný zákonný zástupce. Často ale dívky přijdou i s maminkou, a tak se domluvíme, že na vyšetření půjdou samy a poté k řešení tématu antikoncepce nebo nějakého problému rodiče opět zavoláme.“ říká MUDr. Kristýna Koutná.

Co si mám připravit?

Ať už k lékaři vyrazíte s mámou nebo úplně samy, je třeba, abyste měly připravené určité informace, a to:

  • Rodinnou anamnézu  
    • Aneb nemoci v rodině. Gynekologa bude zajímat hlavně to, zda se někdo u vás v rodině léčil s trombózou, rakovinou prsu nebo vaječníků apod.
  • Datum první menstruace a informace o pravidelnosti cyklu 
    • V tomto případě je nejlepší si datum každé menstruace zaznamenávat do kalendáře. Práci vám mohou ulehčit i volně dostupná aplikace, např. Můj cyklus, do které si můžete zaznačit i datum pohlavního styku, množství výtoku nebo symptomy PMS. Právě na ty se totiž bude gynekolog také ptát, stejně jako na bolesti při menstruaci i krvácení jako takové.

Mám strach z vyšetření, jak probíhá?

I když se dívky často vyšetření bojí, opravdu není čeho. Dobrý lékař bude opatrný a dá si pozor, aby vás prohlídka nebolela. Přesto je lepší vědět, do čeho jdete. Záleží ale na tom, zda: 

  • Jste panna 
    • „Pokud přichází dívka, která ještě pohlavní styk neměla, není možné ji vaginálně vyšetřit. Proto většinou provedu ultrazvuk přes břicho při naplněném močovém měchýři a poté edukační rozhovor o očkování na HPV viry, prevenci STD i antikoncepci. Pokud má nějaké další obtíže, řešíme je. Mnoho dívek je ale možné i přesto, že neměly styk, vyšetřit vaginálně. Panenská blána totiž může být jen velmi tenká blanka na okrajích poševního vchodu.“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.
  • Nejste panna 
    • „Pokud již dívka pohlavní styk měla, je prohlídka stejná, jako u jakékoli jiné ženy – tedy rozebrání anamnézy, pravidelnosti menses, obtíží apod. Poté si dívka lehne na gynekologické lehátko a proběhne vyšetření prstem v pochvě a dlaní přes břicho. Důležité je klidně dýchat a být uvolněná. Následně použiji gynekologická zrcadla, což není bolestivé a díky zrcadlům z plastu už vyšetření ani nestudí. Kromě stěru z děložního čípku je provedena ještě kolposkopie, kdy se na čípek podíváme zblízka. Velmi často provádím také vaginální ultrazvuk.“ doplňuje MUDr. Kristýna Koutná.

Nepodceňujte problémy, vyhledejte gynekologa včas

I když není přesně určeno, kdy jít poprvé ke gynekologovi, nepodceňujte signály nějakého problému a vyhledejte lékaře včas. Nejčastějšími potížemi jsou:

  • Nepravidelný cyklus 
    • „Právě ten může u dospívajících dívek přetrvávat velmi dlouho. Obecně máme takovou pomyslnou hranici dvou let od první menstruace, během kterých může menses přijít jednou po 21 dnech a následně třeba po 38. Nemusí to ale znamenat žádný problém a ani se nedoporučuje do cyklu nijak hormonálně zasahovat. I slečnám, které přivede maminka, že chtějí „jen“ ty prášky na oddálení menstruace, protože jedou na dovolenou a slečna menstruuje teprve rok, je prostě nenapíšu. Doporučím raději menstruační kalhotky nebo malé tampony. Pokud ale porucha cyklu trvá dlouhodobě, zejména pokud jde o dlouhé cykly s vynecháváním menses, řešíme to individuálně dál. I když si to hodně lidí myslí, hormonální antikoncepce nemusí být vhodným řešením. Problém se ní pouze překryje, ale po vysazení se opět vrátí.“ vysvětluje MUDr. Kristýna Koutná.
  • Bolesti v gynekologické oblasti nebo velmi silná menstruace  
    • Aneb problémy, které ve společnosti velmi často přehlížíme a neřešíme je. Zejména velmi bolestivá menstruace má nálepku „normální“. Proto pokud cítíte, že je něco v nepořádku, poraďte se se svým gynekologem.
  • Výtoky, infekce 
    • Ani mladým dívkám se nevyhýbají problémy, kterých jsme se tematicky dotkli snad v každém Příběhu vagíny. Proto nezapomínejte na prevenci, která se týká zejména zdravého životního stylu, volby správného bavlněného prádla nebo pravidelné intimní hygieny. A pokud už se problém vyskytne, vyhledejte včas svého gynekologa.

#PoweredByGynella   

Zdroj odborných informací: MUDr. Kamila Žižková, MUDr. Kristýna Koutná

Foto: Shutterstock

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Mám hodného gynekologa, ale vždy jsem celá sevřená, když tam mám jít…

  2. Naštěstí mám velmi příjemného gynekologa a kontrolu jednou ročně, tak se to dá….

  3. VěraTománková 2 roky ago

    radši chodím k zubaři 😀

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account