Dnes dostanou děti pololetní vysvědčení a nabízí se otázka, jak se zachovat v případě, že vysvědčení nesplňuje očekávání rodičů? Mnohdy jsou na děti kladeny vysoké nároky, a i přes veškerou jejich snahu nemusí být výsledky pro rodiče „uspokojivé“. Jak se v takovém případě zachovat, abychom dítě motivovali k lepším známkám, a zároveň nepodlomili jeho sebevědomí?
Špatné vysvědčení není konec světa
Nedopadlo vysvědčení nejlépe? Hledejte cestu a řešení, protože kdo hledá, ten může najít. Ale ve vyčítavém a řvavém módu to nepůjde, dítě se od vás bude vzdalovat. „Nedělejte z vysvědčení strašáka. Může top napáchat mnoho škod a šrámy na duši dětí jsou někdy opravdu obrovské a neobejdou se bez pomoci odborníků,“ říká koučka a lektorka v oblasti mezilidských vztahů Lucie Mucalová.
„Dítě potřebuje cítit, že je milováno a přijímáno takové, jaké je. A ne pouze ve chvílích, kdy funguje dle přesných očekávání rodičů,“ vysvětluje Lucie. Poukazuje na to, že když cítí, že se na něho rodiče kvůli vysvědčení budou zlobit, bude se bát. „Pokud dítě denně slyší, že selhalo, může se zaleknout a začít zatajovat známky, chodit za školy a bát se vrátit domů, což je samozřejmě špatně,“ dodává.

Dítě by mělo najít vnitřní motivaci
Jaká je tedy optimální reakce rodiče na vysvědčení, které není zcela podle jeho představ? „Rodiče by měli reagovat podle chování dítěte. Pokud se dítě opravdu snažilo a pracovalo, ale známky se mu obhájit nepodařilo, měli by jej spíše utěšit a vyjádřit důvěru. Naopak v případě, že se od začátku „flákalo“ a ze špatného vysvědčení si nic nedělá, mohou být negativní rodičovské emoce na místě,“ vysvětluje svůj postoj k této problematice Pavla Koucká, psycholožka a autorka konceptu uvolněného rodičovství. Podle ní je ideální, když dítě najde vnitřní motivaci ke zlepšení svých výsledků.
„Vysvědčení je jednak hodnocením a zpětnou vazbou, ale také přelomovým rituálem, příležitostí zamyslet se nad tím, co by se mělo — a dalo — zlepšit. Případně i jak to udělat. Nechme přitom přemýšlet dítě, než něco navrhneme nebo nabídneme my. Ptejme se, jak to ono samo vidí, zda mu hodnocení přijde spravedlivé, zda ho očekávalo, proč si myslí, že je to tak, jak to je,“ doporučuje Pavla. Dítě by mělo chápat, proč jsou jeho školní výsledky důležité a jak to souvisí s jeho budoucím povoláním.
Touha nebát se chyb přichází s povzbuzením
K lepším výsledkům mohou rodiče pomoci dětem především jejich podporou. „Veďte je k tomu, aby se v každém okamžiku snažily udělat to nejlepší, co v dané chvíli umí,“ doporučuje Lucie Mucalová. Podle ní je důležité umět dítě ocenit i za to, v čem nemá velké nadání, ale přesto se snaží. „Cokoliv dítěti nejde, pouze ještě neumí a může se to doučit. Potřebuje k tomu ale vaši podporu a motivaci. Rodiče, mějte na paměti, že touha nebát se chyb nepřichází s trestem, ale s povzbuzením,“ říká Lucie. Dítě by také mělo znát a rozvíjet své přednosti.
„Vím, že každé vaše chování, každý váš přístup děláte s tím nejlepším úmyslem, ale snažte se vždy najít zdravou střední funkční cestu,“ uzavírá Lucie.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account