Michaela Dombrovská z blogu vytvořila knižní trilogii o sebepoznání a minimalismu

S Míšou Dombrovskou se při našem rozhovoru nesetkávám poprvé, známe se z jejího kurzu o vision boardu, který jsem absolvovala před dvěma lety (a nutno říct, že všechno, co jsem si na něj tehdy dala, se mi splnilo!!!). Míša je pořád stejná – milá, klidná, vyrovnaná a systematická. Takové jsou koneckonců i její knihy. Právě o nich jsme si před jejím odjezdem do Anglie povídaly stylově u čaje.

Vydala jsi už tři knížky, první z nich v roce 2014. Bylo psaní tvým dlouhodobým záměrem?
Jako malá jsem psala básničky a vyvěšovala je po škole. Přála jsem si být buď princeznou, nebo spisovatelkou. Pak jsem na to v průběhu času a cesty za „doporučenou kariérou“ nějak zapomněla. Naštěstí jsem to ale v sobě dokázala znovu objevit. Chvíli jsem si o tom povídala s přáteli po kavárnách, jako mnoho jiných, kteří si přejí publikovat, až mi došlo, že budu muset začít skutečně psát, jestli chci něco napsat.

Začala jsem s blogem. Neměla jsem žádný záměr – spíš jsem si přála, aby si mě všimli třeba z nějakého časopisu, kam bych pak mohla přispívat. Sama sobě jsem si dala závazek, že dvakrát do měsíce napíšu příspěvek a skutečně jsem to splnila. Nakonec si mě všimli přímo v nakladatelství Grada a nabídli mi příležitost napsat první knížku. Že budou za tři roky tři by mě nenapadlo ani ve snu! 🙂

Jak dlouho trvalo než tě na základě blogu oslovili?
Relativně dlouho. Myslím, že to byly tři roky. Byla jsem ale připravená, měla jsem spoustu už napsaných textů a rychle jsme se domluvili. Potvrdilo se mi, že štěstí přeje připraveným.

Jak dlouho trvá taková práce na knize?
Rok intenzivní práce. Psát knihu je něco jiného, než psát blogy. Po půl roce jsem odevzdala první text, ale pak se ještě mnohokrát přepisovalo a dělaly se korektury. Cesta od odevzdání textu k vydání je ještě celkem dlouhá. Měla jsem štěstí také na lidi, hlavně na skvělé ženy, v Gradě mi s tím neskutečně pomohli a i díky tomu se vše povedlo a knížka se líbí. Hned jsme se pak domluvili na druhé, na třetí… Šlo to ani nevím jak.

Sen se ti tedy splnil díky tomu, že jsi na něm skutečně pracovala…
Přesně tak. Myslím si, že sny se plní člověku, který pro ně něco dělá – alespoň něco malého každý den tak, aby byl připravený, až příležitost přijde. Mlátit prázdnou slámu dovede každý. Rozdíl mezi úspěšným a neúspěšným člověkem – a je jedno, jak si definuješ úspěch – je v tom, že za tím úspěšným jsou třeba desítky nepodařených pokusů, které ale nikdo nevidí. On třeba něco dělá, pořád něco zkouší, nedaří se mu – ale nevzdává se a z chyb se učí. Na stý pokus to pak třeba vyjde. Zatímco ten neúspěšný nedělá nic a závidí úspěšnému, že se jedna věc povedla. Úspěch přes noc podle mě neexistuje.

Pro koho je tvoje první knížka? A navazují na sebe tvé knihy?
První kniha, Pravidla pozitivního sobectví, pokrývá různé oblasti života. Druhá kniha, kterou jsme psaly společně s kamarádkou Blankou Novotnou, Kreativní diář, je zaměřena detailněji na to, jak plánovat čas, což se hodí v soukromí i práci. Nejnovější kniha, Pořádek nejen v hlavě, se vrací k celkovému přehledu oblastí života. Knihu jsem rozdělila na čtyři hlavní témata – prostor, vztahy, tělo, a mysl.  Ta pak obsahují celkem 68 podtémat – drobných, dílčích věcí, nad kterými se podle mě stojí za to zamyslet a udělat si v nich pořádek.
Někdo potřebuje dostat do pořádku všechny, někdo jen některé, ale snažila jsem se, aby tam byly zachycené všechny. Pořádek nejen v hlavě je pro lidi, kteří žijí normální životy. Snažím se psát srozumitelnou a jednoduchou formou. Mám ráda přehlednost a toho se držím.

Co si mám pod termínem Pořádek nejen v hlavě představit? A od čeho ses odrážela u témat, která jsou v knížce popsaná?
Testovala jsem je! A další lidé, kteří se zapojili do mé výzvy na sociálních sítích, spolu se mnou. Na začátku byl nápad rozdělit knihu na čtyři oblasti – tělo, vztahy, prostor a mysl. Potom další – zkusit to během 28 dnů, každý týden jednu oblast. Poměrně rychle bylo jasné, že témat je více než 28, tak to nakonec vyšlo na dvě až tři témata denně. Během tří kol výzvy se vše to postupně krystalizovalo podle reakcí těch, kteří do toho šli se mnou a toho, jak jsem to sama cítila. Kniha je plní tipů, kterým věřím a které podle mě opravdu fungují. Není ale uzavřená – skupina žije dál, sdílíme další tipy, člověk se prostě pořád učí.

Když si teď knížku vezmu, začnu jí číst a „plnit úkoly“, kolik času mi to zabere?
Záleží na tom, v jakém stavu začínáš. Máš pocit, že máš v životě chaos? Nebo ho máš naopak pevně pod kontrolou? Řešíš něco konkrétního? Doporučovala bych knížku nejdříve přečíst nebo aspoň prolistovat, podívat se, jaká témata v ní jsou, a pak se teprve rozhodnout, jestli se budeš věnovat jednomu tématu, nebo je projdeš všechna… Jak se člověk úklidu zhostí záleží opravdu jen na něm samotném. Všechno se to dá za 28 dní stihnout, ale můžeš to samozřejmě procházet i pomaleji. Klidně tomu můžeš dát místo 28 dnů 28 týdnů.

Knížka je částečně o minimalismu, který je teď hodně trendy. Proč si myslíš, že tomu tak je?
Knížka vychází ze tří hlavních zdrojů – z pozitivní psychologie, z jógového přístupu k životu a z minimalismu. Proč je zrovna minimalismus tak populární? Žijeme v konzumní společnosti, která nás nutí spotřebovávat, například kupovat si čtyřikrát do roka nové oblečení nebo spoustu věcí, které ani nepotřebujeme. Nehledě na to, za jakých podmínek ty věci vznikají. A nám se to přestává líbit. Opět se vracíme k věcem, které jsou skutečně důležité, jako jsou vztahy a rodina. Minimalismus nám umožňuje mít přehled. A s přehledem získáváme tolik důležitý nadhled.

Na kdy plánuješ další knížku a o čem bude?
Ráda bych si teď dala chvilku pauzu (smích). Knížky šly hodně rychle po sobě, protože se jednalo o tři témata, která mi jsou hodně blízká a ke kterým jsem měla hodně nastudováno a načteno. Až najdu nové téma, budu zase potřebovat čas ho prožít. Nechci psát učebnicové poučky, píšu s láskou a od srdce.
Fotografie: Janka Šimáčková
Knihu Michaely Dombrovské jste s námi mohly otestovat. Zaujala vás? Přečtěte si její hodnocení. Četla jste ji? Podělte se s námi o hodnocení! 🙂

Zdroj: Kristýna Malina

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account