V minulosti byla práce z domova nebo takzvaný „Home office“ zaměstnanci vnímán jako forma určitého pracovního benefitu. V loňském roce a s příchodem pandemie koronaviru se ale situace pro mnohé z nás změnila. Podle posledních průzkumů na ni totiž přešla téměř třetina českých pracovníků. Jaké jsou její výhody a nevýhody? A zvlášť pokud jste maminka, která kromě práce na plný úvazek musí zvládnout ještě školní potřeby svých ratolestí? Více se dočtete v rozhovoru s Miluší Horskou, která pracuje na pozici Sales Team Leader ve společnosti GLS. 

Pracujete jako Sales Team Leader ve společnosti GLS. Jak jste se k této práci dostala?

Ve společnosti GLS pracuji od roku 2018. Tehdy mi končila mateřská dovolená a já jsem se rozhodla nevrátit se do původního zaměstnání, protože jsem se chtěla dále profesně vyvíjet. Rozhodovala jsem se mezi několika nabídkami. V GLS mě kromě zajímavých pracovních podmínek také velmi zaujalo přátelské prostředí a nadšení kolegů pro jejich práci.

V čem spočívá náplň vaší práce? 

Jelikož pracuji na obchodním oddělení, je mým úkolem podílet se primárně na akvizici nových zákazníků a péči o ně. Dále se také starám o proškolení nových kolegů a jsem jim k dispozici, pokud s něčím potřebují pomoci.

Předpokládám, že s příchodem pandemie koronaviru a většímu počtu online objednávek máte víc klientů než v minulosti. Je to samo o sobě velký zápřah? 

Ano, přesně tak. Kvůli vládním opatřením, a s tím spojeným uzavřením prodejen, začalo kurýrní služby využívat podstatně větší množství zákazníků. Snažíme se opravdu všem vyhovět a zajistit stoprocentní servis, což je mnohdy velmi náročné.

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Můj pracovní den začíná před 6. hodinou ranní, kdy se běžně nachystáme do práce a do školy. V průběhu dne jednám se zákazníky, vyřizuji své pracovní povinnosti a zároveň spolu s manželem obstaráváme děti. Dcera je ve druhé třídě a syn je „předškolák“. Nově se musí i předškolní děti povinně doma denně připravovat a doplňovat pracovní listy, které nám ze školky zasílají. Večer se snažím věnovat dětem a zároveň obstarat domácnost. Je pro mě důležitý zdravý životní styl, a proto i hodně dbám na to, aby měly děti denně zdravé a teplé jídlo.

Kromě toho, že jste na vedoucí pozici, navíc jste ještě pracující maminka dvou dětí, jež mají dnes distanční studium. Jak se dá skloubit vaše práce a online výuka? 

Myslím si, že je tato doba pro všechny pracující rodiče nesmírně náročná. Rodiče musí stihnout svoji práci, zároveň pomoci dětem s denní výukou (o to intenzivněji, pokud jsou děti malé a ještě ne tolik samostatné), péči o domácnost a také nějaký rodinný program pro volný čas, abychom se z té rutiny nezbláznili. Velikou výhodu máme v tom, že je manžel profesí hasič. S tím je spojena práce na směny, takže jsou dny, kdy je doma a může se dětem věnovat.

Jakou nejlepší radu byste dala všem maminkám, které pracují z domova a starají se o své školou povinné děti?

Asi se hlavně snažit na všem najít něco pozitivního, relaxovat, kdykoliv to je jen trošku možné, a vydržet….

Co je pro vás při práci z domova největší výzvou? 

Největší výzvou je pro mě odvést práci stejně kvalitně, jako když jsem v kanceláři, a možná i lépe.

Jaké jsou podle vás největší výhody a nevýhody práce z domova a výchovy dětí? 

Výhodou je to, že jsem dětem stále nablízku a mohu pracovat v domácím „klidném“ prostředí. Zároveň ale tato doba přináší mnoho dalších povinností navíc, menší možnost soustředění a práci pod velkým tlakem i z důvodu časové náročnosti. Zároveň mám doma stále zapnutý počítač a v jednom kuse vyzvánějící telefon. Vědomí většího množství práce, než na jaké jsem zvyklá, mě stále nutí odbíhat „něco dodělat“ i dlouho po pracovní době, pravidelně i ve večerních hodinách. Z toho rodina nadšená není. Zároveň cítím, jak neskutečně dětem chybí normální režim a kontakt s kamarády ve škole i mimo ni. 

Jak přistupuje k práci z domova váš zaměstnavatel?

V zaměstnavateli máme v tomto maximální podporu. Vždy se snažili na aktuální situaci reagovat pružně a tak, abychom pro práci měli co nejlepší podmínky.

Byla pro vás překážka pracovat z domova, nebo je to vlastně výzva? Je pro vás osobní setkávání v práci pořád důležité?

Již v minulosti jsme jedenkrát týdně z domova pracovali, takže to pro mě nebyla úplně nová zkušenost. Práce z domova i práce ve společné kanceláři má svá specifika. Do jisté míry pociťuji nutnost kontaktu s kolegy, jak pracovního (z důvodu snadnějšího a rychlejšího řešení pracovních otázek), tak ale i sociálního. Jsem společenský člověk a kontakt s kolegy/přáteli mi velice chybí. Nyní do kanceláře nechodíme vůbec.

Jak moc důležitá je pro vás podpora vaší rodiny? 

Bez podpory rodiny by se aktuální situace velice těžko zvládala. Je pro mě velice důležitá. 

Jakou část své práce máte nejraději? 

Nejraději mám ten moment, když vidím, že děláme svoji práci dobře, vše funguje, jak má, a zákazníci i zaměstnavatel jsou spokojeni.  

Jak relaxujete?

Ačkoliv jsem nikdy nebyla sportovně založená, čím dál více právě ve sportu nacházím zalíbení. Je to činnost, při které se uvolním a dobíjí mě novou energií. Ráda si i přečtu nějakou pěknou knihu.

Co vám v poslední době udělalo radost?

Myslím, že život je složený ze spousty drobností, které člověka udržují spokojeného. Udělá mi radost, když jsou děti hodné a nehádají se, když podnikneme nějaký příjemný společný výlet do přírody, když se mohu vidět nebo slyšet s přáteli, miluji dobré jídlo – i to mi udělá den příjemnějším… 

Máte nějaké životní motto? 

Určitě zastávám názor, že „nic není tak horké, jak se uvaří“, protože „nejhorší smrt je z vyděšení“. Zároveň se snažím myslet na ty příjemné věci a nepříjemné si připouštět co nejméně.

Foto: archiv

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account