Maminek samoživitelek stále přibývá. Často se potýkají nejen s nedostatkem financí, ale i určitou izolací ve společnosti. Musí toho zvládat opravdu hodně. Výchova dětí a zajištění peněz bez podpory partnera a často i výživného, je opravdu náročná. Petra a Žaneta se rozhodly těmto maminkám pomoci a založily dobročinný projekt Fandi mámám. „Chceme, aby se ženy samoživitelky za svou situaci nestyděly, ale naopak se cítily jako hrdinky. A zároveň jim prostřednictvím našeho projektu nabízíme materiální pomoc pro ně i jejich děti,“ shodují se Petra Květová Pšeničná a Žaneta Slámová, které v roce 2016 rozjely tuto vlastní inciativu. „Myslíme si, že situace maminek samoživitelek je u nás skutečně tristní.“
Petru i Žanetu spojuje nejen skutečnost, že jsou obě maminkami, ale také profese televizní moderátorky. „Potkaly jsme se v práci a společně vytvořily dobročinný projekt Fandi mámám. A postupně se z nás staly také kamarádky,“ vysvětluje Petra.


Petra vychovává dva syny – čtyřletého Matěje a pětiměsíčního Jakuba, zatímco Žaneta je maminkou dvouleté dcerky Josefínky. Ačkoliv jsou obě vytížené rodinou i prací, jejich společný cíl je nesmírně naplňuje a věnují mu každou volnou chvilku.
Nabízí se otázka, zda jsou také samoživitelkami, nebo mají podporu partnera? „Obě máme to štěstí, že naše děti vyrůstají v úplné rodině. A musím říci, že i s velkou podporou manžela není výchova a zajištění zázemí pro děti vůbec jednoduché. O to víc si uvědomujeme, jak náročné to musí být pro maminku samoživitelku, která je na všechno sama. A to nejen po stránce ekonomické, ale také psychické a jistě někdy i fyzické,“ vysvětluje Žaneta.
Založit dobročinný projekt je napadlo ve chvíli, kdy se staly samy maminkami. První impuls přišel od Petry. „Když se stanete rodičem, začnete o životě smýšlet jinak a uvědomíte si, že spousta věcí není samozřejmých. Jednoho dne, když jsem plánovala oslavu druhých narozenin staršího syna a řešila, co všechno mu musíme koupit a jaký dort upéct, napadlo mě, že to možná přeháním. Že je mnoho maminek, které si tohle vůbec nemohou dovolit. Začala jsem uvažovat, zda bych mohla někomu pomoci,“ popisuje Petra začátek celého projektu.
S Žanetou se v té době znaly z práce. Obě působily jako moderátorky. Slovo dalo slovo a Petra hned věděla, že Žaneta bude ta pravá, která jí pomůže nápad realizovat. „A já hned souhlasila. Petry nápad mě nadchl, a tak jsme do toho šly společně. Následovaly tři měsíce příprav, plánování, vymýšlení, dolaďování detailů. Až jsme nakonec projekt rozjely v listopadu 2016 a samozřejmě se jej neustále snažíme vylepšovat a posouvat vpřed,“ dodává Žaneta.
Hlavním cílem jejich projektu je pomoci samoživitelkám v nelehké situaci. „Nabízíme jim materiální pomoc, kterou aktuálně potřebují. Ať už se jedná o potraviny, plenky, drogerii, nábytek nebo kroužky pro děti. Plníme ale i jejich přání, jako jsou rodinné výlety, masáže nebo třeba lístky do kina či divadla. Chceme, aby se maminky odměnily také za to, jak samy pečují o děti a jak to všechno zvládají,“ popisuje hlavní účel celého projektu Žaneta. Petra ještě dodává, že věci pořizují dárci přímo maminkám. Mohou koupit nové, nebo darovat to, co mají doma a nepoužívají to. „Dárci přesně vědí, komu pomáhají. Mohou se s maminkou lépe poznat. A musím s radostí říci, že už nejedno přátelství díky Fandi mámám vzniklo.“

Konkrétní pomoc spočívá především v tom, že přibližně jednou za tři měsíce zveřejňují na svých webovkách příběhy pěti maminek včetně seznamu pěti věcí, které potřebují. „Většinou se seznam vyškrtá velmi rychle. Položky, jako je drogerie nebo potraviny, necháváme otevřené pro více dárců. To jsou totiž právě ty, které maminka uvítá nejvíce,“ upřesňuje Petra.
Největší problém u samoživitelek vidí obě ženy především v neplacení alimentů. Matky se tak musí samy postarat o děti často bez pomoci příbuzných. „Vždy nás velmi rozhořčí, když se někdo na maminky samoživitelky kouká skrz prsty, jako že si za svou situaci mohou samy. Proč se ale neukazuje na otce, který tu rodinu opustil a není schopný se o ni postarat,“ říká Žaneta.
K dnešnímu dni už takto pomohly čtyřiceti ženám a v současné době spouštějí již deváté kolo pomoci, ve kterém představí dalších 5 maminek. „Věříme, že naše snaha má smysl a určitě v tom chceme pokračovat,“ shodují se.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account