Personal shopper neboli osobní nákupčí je v poslední době stále vyhledávanější službou, která vám ušetří čas, peníze, ale hlavně vám pomůže najít si vlastní módní styl. Navíc stylista je pro většinu žen osobním rádcem, nákupčím i životním koučem. Přesně tak popisuje svou práci stylistka Julia Silajdžić, která pomáhá ženám s pracovním i osobním dress codu, třídí šatníky, zmapuje s vámi „terén“ nejnovějších kolekcí a doporučují, do čeho se vyplatí investovat a co naopak ve svém šatníku (ani v životě) nepotřebujete. Vše s ohledem na vaši postavu, životní styl i náladu. 

Přečtěte si inspirativní rozhovor se ženou, která si nebála ve své kariéře plnit své sny. 

Máš ty osobně někdy problém, že ráno nevíš, co na sebe?

Někdy určitě ano, spíš je to ale něco v mé hlavě, sama sobě se v tom oblečení z nějakého důvodu ten den nelíbím, ale jak vím, málo kdy za to to oblečení může. My ženy to tak prostě někdy jednoduše máme.

Kdy vznikla tvoje vášeň pro módu?

Řekla bych, že se mi předala od maminky, ale ne vždy jsem měla ten správný cit pro detail, prošla jsem si obdobími, kdy jsem vše urputně ladila do jedné barvy, nebo nenávratně propadala všem trendům, jsou z nich i vtipné fotodokumentace. (Smích)

Hledala jsi svůj styl, nebo jsi ho prostě intuitivně měla odjakživa?

Hledala a hledám stále. Upřímně nevím, jestli se dá říct, že mám „svůj styl“, a nerada bych takto omezovala i své klientky či čtenářky. Jako ženy zastupujeme obrovskou škálu rolí, které stejně tak vyžadují jiné oblečení. Můj styl oblékání se tedy může měnit i několikrát denně, spěchám-li ráno s dětmi do školy, jdu-li odpoledne na schůzku s klientkou, nebo večer na rande. Móda je tu pro nás především pro zábavu, a měnit se a sledovat, jak outfit může změnit naši náladu i pohled na den, o tuto hravost tu jde.

Kdy jsi se rozhodla, že se chceš práci stylistky věnovat profesionálně?

Ten den si přesně pamatuju, bylo to v zimě roku 2012 a mému staršímu synovi byl skoro rok, napadlo mě, že bych se v módním světě mohla pohybovat na profesionálnější úrovni, ale chtěla jsem se hlavně nejdřív od profíku něco naučit, a tak jsem pročesala google a vylítla na mě přihláška z pražské Školy Stylu, přihlásila jsem se na kurz, s podporou rodiny jsem kurz dokončila. Následně jsem ihned dostala pracovní nabídku, no a zbytek je historie.

Jak vlastně vypadá tvůj běžný pracovní den v roli stylistky?

Dnes už se věnuji primárně personal stylingu, proto vypadá teď přibližně takto: Ráno mám domluvenou schůzku s klientkou, sejdeme se kolem 9h v kavárně u snídaně, jelikož jsem ji poslala dotazník předem, tak už se neoťukáváme, ale spíše velmi podrobně probíráme, jaké kroky nás dnes čekají, jestli jdeme nakoupit sezónně, ke zvláštní příležitosti, nebo doplňujeme základy. Následuje asi 3 hodinový maraton v kabinkách různých obchodů, u čehož pořád povídám a je to vlastně takový workshop s praxí nejen o stylu oblékání jako takovém, kombinací a mixování vzorů, v neposlední řadě o udržitelných materiálech a zodpovědném nakupování.

Jaký je rozdíl mezi fashion stylistkou a personal stylistkou?

Fashion stylista je někdo, kdo pracuje například pro časopis, reklamní či produkční agenturu a jeho prací je podle zadání od klienta vytvořit několik outfitu na konkrétní focení editoriálu nebo reklamní kampaň. Tato práce je časově velice náročná, zábavná to ano, ale po narození druhého syna, jsem si byla jistá, že potřebuji se uchýlit více k personal stylingu, kde mám své klientky a časovou náročnost si můžu řídit podle toho jak to naši rodině vyhovuje nejvíce. Mě to i více baví, protože plody své práce a snahy pak vidím u konkrétních lidí, a jejích pozitivní feedback je přesně to, proč to co dělám mám moc ráda.

Co bys poradila ženám, které teď čtou tento rozhovor, a stojí před plnou skříní oblečení a přesto nemají, co na sebe?

Zajímavá otázka. Upřímně si myslím, že určitě mají, co na sebe, ale motají se v začarovaném kruhu, protože kupují stále stejné věci (barva, střih…) dokola. Nic se však nedá mezi sebou kombinovat. Je to velice častý jev.

Kromě práce na editorialech pro módní magazíny se věnuješ také osobnímu poradenství. Jaké služby nabízíš?

Před pandemii to byly samozřejmě nákupy se stylistkou, baví mě to nejvíc a nabijí. Většinou ale začneme u rozboru šatníku, kde nejprve zjistím, jakou klientka má skříň, co všechno se dá nosit, co už ne, co je nejlépe poslat dál, a jakým směrem se potom u nákupu ubírat. 

Často se stává, že ženy se v obchodech určitému oblečení už z principu vyhýbají. Jak je přesvědčíš, aby vystoupily ze své komfortní zóny a daly mu šanci?

To je v podstatě popis mé práce, ukázat na konkrétních kouscích, že nemůžeme odsoudit všechna koženková saka, nebo všechny oversize svetry, všechny culottes protože ty jedny vám kdysi nesedly. Jde o to, zkoušet, zkoušet a ještě jednou zkoušet! A také přijmout jednoduchý fakt, že nakupujeme v konfekčních velikostech, to znamená, že zcela jistě nemůže 10 velikostí sedět celé populaci žen světa. Každá jsme jiná, proto, jestli jste našli nějaké kalhoty, kabát, košili která se vám moc líbí, ale přeci jen někde nesedí – je absolutně normální si ji zanést za švadlenou a na potřebném místě upravit. 

Poslouchají tě tvé klienty nebo je to někdy boj?

Poslouchají, ale i bojují. Za to poslední jsem jim ale vděčná a obdivuji je, že za svým názorem si prostě stoji. Pokud to tak někdo má, je naprosto v pořádku, jestli si chce své francouzské nehty ponechat, dál nosit rozpadající se infantilní kabelku – je to jejich volba. Má práce je vysvětlit diplomaticky, proč by to tak už být nemělo nebo nemuselo, ale pokud nositelku to dělá šťastnou, není na mém místě ji to brát.

S jakým nejčastějším problémem se na tebe tvé klientky obracejí?

Plná skříň věcí, nevím co na sebe. Zdaleka nejčastější. Ve skříni pak naleznu i věci z visačkami, které nikdy nespatřily světlo světa, patery stejné džíny, nebo 13 zdánlivě různě barevných košil, které ale všechny mají stejný střih a délku. Málokdo má ve skříni správné základy a většinou ženy nakupuje impulzivně. Pak jsou tu samozřejmě příležitosti, svatby, výročí narozeniny, dovolené, sezonní nákupy aj.

Existuje nějaký univerzální klíč, podle kterého by si ženy měly vybírat své oblečení, a na co by si měly dávat pozor?

Univerzálním klíčem bych to asi nenazvala, ale spíše vždy dávám rady jaké otázky si při nákupu nového kousku do skříni položit.

Potřebuji tuto věc zrovna teď?

Obléknu si toto za rok?

Mám už doma něco hodně podobného?

Je v mé skříni něco, s čím to bude dobře kombinovatelné?

Udělá mi tento nákup radost?

Dávat pozor vždy a všude na vnitřní etikety, na složení, na způsob praní a když uvidíte polyester, vemte nohy na ramena:)

Jaké jsou nejčastější módní přešlapy vašich klientek?

Tělové silonky, ladění bot s kabelkou, nedodržování proporcí a asi ten nejrozsáhlejší – neschopnost si vyřadit (vyhodit) věci, které už jsou v nenositelném stavu.

Co máš na práci stylistky nejraději?

To, že mě každá nová klientka opět ujistí v tom, že se nejedná jen o „věci“. Oblečení, ve kterém se cítíme dobře a sebejistě skrývá v sobě mnohem více faktoru, které nám dodávají hlavně různé emoce, buď je to radost, hrdost, odvaha. Náš vnitřek je spolu s vnějškem hodně propojen a na to je potřeba myslet vždy a obklopovat se věcmi, které jsou příjemné, odráží se to totiž potom ve všech aspektech.

Souhlasíš s tím, že styl není o penězích?

100%. Styl je pořád to, co je uvnitř vás. Pokud si na sebe dáte všechny nejluxusnější trendy poslední sezóny, ale nebudete se v tom cítit jako vaše nejlepší já, jejich hodnota vám bude úplně jedno.

Je něco, co by podle tebe v šatníku neměl mít nikdo?

Snažila bych se klientce vymluvit tělové silonky s leskem, pravou kožešinu nebo super módní věci s logotypy – opět ale jen do té míry, kdy pokud je to vyloženě její styl a radost ty věci nosit, pak zde má hranice končí a její začíná. Jinými slovy „We can agree to disagree“. (Můžeme souhlasit s nesouhlasem.)

Je něco, co by podle tebe měl mít každý?

Tak o základech typu bílá košile, dámský pracovní kostýmek, zavinovací šaty… toho bylo napsáno už hodně, možná tu zmíním právě to, co by i těm základům chybět nemělo, a to jsou minimalistické doplňky- hodinky, baret, brož, řetízek.

Jaký je tvůj názor na módní trendy. Měly bychom je následovat?

Já osobně mám módní trendy ráda. Baví mě sledovat, jak se postupně vyvíjejí a stále se v určitých etapách vracejí a zase mizí.

Jaké značky patří mezi tvoje nejoblíbenější?

Mám ráda &Other stories, kvalitní Zaru, Celine, nebo nedávno jsem objevila Bevza.

Jakou nejdražší věc máš ve svém šatníku?

Plyšový chlupatý kabát z Pepe Jeans a sněhule UGG.

Kde bereš inspiraci?

Z módních zahraničních časopisů, ze sociálních sítí severských blogerek, filmů a seriálů.

Jaké oblečení by sis ty sama na sebe nikdy nevzala?

Nikdy neříkej nikdy, ale těžko bych si na sobě představila v krátkém topu a džínách s nízkým pasem.

Pokud bys naším čtenářkám měla dát jen jednu jedinou radu, jaká by to byla?

Nebojte se vycházet ze zajetých kolejí, zkoušejte jít přes neoraná pole, kabinka snese všechno. Vyzkoušejte – třeba vaše předsudky byly neoprávněné, třeba vaše pleť už touží po levandulové, a vaše nohy po mírném podpatku a možná uvidíte, že i takové malé krůčky, mají pak velký doběh. 

Julii můžete sledovat a kontaktovat na Instagramu @juliasilaj 

Foto: archiv

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account