Perfektně padnoucí uniforma, upravený vzhled, úsměv… Tak vnímáme práci letušky my pasažéři. Láká nás vidina cestování a objevování cizích zemí, skvělé platové podmínky i parta kolegů. Jaká je ale realita práce v oblacích? Vyzpovídali jsme Jolantu Stryjovou, která se touto profesí živila mnoha let. Nakonec vymyslela aplikaci, která ostatním letuškám a stevardům usnadňuje život.
Když jste byla malá, jaký byl Váš sen? Čím jste chtěla být?
Když jsem byla úplně malé dítě, chtěla jsem být ošetřovatelkou v ZOO. S časem jsem měla možnost působit v našem městském divadle a dostala jsem několik nabídek na studium Divadelní kritiky. Nicméně, jelikož jsem celkem pragmatik, rozhodla jsem se studovat hotelovou školu a věnovat se gastronomii. To se mi nakonec povedlo nádherně skloubit s práci v letectví, a to na pozici letušky na privátních jetech.
Co obnáší stát se letuškou?
Bavme se o tomto v kontextu českého nebo evropského trhu, jelikož trh a pravidla v USA, například, jsou odlišná. Tedy ideální cesta, jak se stát Cabin Crew, kde se bavíme o aerolinkách, je úspěšně absolvovat některé z výběrových řízení, které tyto firmy pravidelně vypisují. Následně je nutné projít výcvikem, který zahrnuje veškeré bezpečnostní postupy, technické informace, základy letecké angličtiny a hlavně zdravotnický výcvik, včetně první pomoci, zaměřený na okolnosti situací na palubě letadel.
A asi v jako každém jiném oboru, vyžaduje to snahu, píli, trpělivost a profesionální přístup při hledání zaměstnání. Dnes už existuje mnoho firem a výcvikových center, která budoucí letušky připravují na výběrová řízení, nabízí tvorbu CV a mnoho dalšího. Mně osobně pomohla jistá dávka štěstí, odvaha nebát se zkusit něco, co se ze začátku jevilo jako velmi nereálné nebo obtížné. Prostě jsem rozeslala svoje CV tam, kde to jen šlo a u těchto firem jsem uspěla.
Jak moc je to konkurenční prostředí?
Z mého pohledu je v oboru letectví konkurence velmi vysoká. Jedná se o prestižní zaměstnání, ve světě velmi dobře finančně ohodnocené, kde je cílem každého z nás si dobrou pozici udržet. Což vytváří zvláštní osobní animozitu mezi kolegy a mnohdy neochotu poradit atd. V průběhu mé kariéry jsem se mohla setkat jak s pozitivními faktory, tak i s negativními. Bohužel, těch negativních je asi více, jelikož se bavíme o silné osobní interakci lidí různých kategorii, což bývá vždy velmi náročné.
Děvčat, která touží být letuškou, je obrovské množství. Je to stejně imponující, jako pro chlapce stát se pilotem.
Co bylo nejtěžší na té práci?
Nejtěžší byl začátek. Bylo mi 19, letadlem jsem před tím letěla asi jednou v životě. Tudíž to pro mě bylo strašně moc nových informací a pravidel, které bylo třeba znát. Zároveň jsou tam taková nepsaná pravidla, která člověk poznává časem. Velmi těžké bylo si zvyknout na to, že posádka nemusí nutně znamenat dobrý kolektiv po osobní stránce a v mnohých případech je to tak, že s těmi lidmi velmi úzce trávíte osobní čas na velmi vzdálených a cizích místech, a to často velmi dlouhou dobu (2-3 týdny bez návratu domů). V průběhu mého prvního výcviku mi tragicky zemřela máma, a to jsem zjistila, že tato práce je a bude vždy na úkor rodinných přátelských vztahů.
A jaká je největší výhoda takové práce, pokud nějaká je.
Výhod naší práce je mnoho. Je to krásné prostředí. Člověk má možnost navštívit mnoho míst, na které by se za normálních okolností mnohdy ani nepodíval. Je to okouzlucící v tom, že se člověku opticky svět zmenší, vzdálenosti se zdají být kratší, všechno se zdá být dostupnější. A samozřejmě odpovídající finanční ohodnocení je taky jednou ze zásadních výhod tohoto životního stylu.
Dostala jste se na soukromé linky, dostane se k takové práci jen zkušená letuška? Nebo i začátečnice, když má štěstí?
Já byla začátečnice, která měla štěstí, čili ano, myslím, že je to reálné. Je samozřejmě velmi dobré znát osobně někoho, kdo se v tomto oboru pohybuje a dokáže člověka nasměrovat, což je v dnešní době snadné, pač takové lidi lze oslovit přes různé sociální sítě.
Proč jste se rozhodla skončit?
S práci letušky jsem skončila kvůli ne zrovna pozitivním okolnostem. Otěhotněla jsem, těhotenství se nevyvíjelo dobře, požadovala jsem tedy více volna, které nebylo ze strany mého šéfa akceptováno. Nakonec jsem bohužel o miminko v rané fázi těhotenství přišla, a to byl signál, který jasně znamenal, že takto to dál nejde.
Uvažujte někdy o návratu?
Částečně, stále mám otevřených pár možností pro případnou freelance spolupráci. Momentálně to ale aktuální není.
Co všechno Vám ta práce dala?
Moje práce mě ujistila v tom, že nemůžu být do konce života něčí podřízený v tom ohledu, že tomu budu obětovat veškeré svoje soukromí. Čili mě motivovala k vytvoření mobilní aplikace zaměřené na usnadnění práce letušek. A hlavně, moje práce mi dala manžela. Poznali jsme se na palubě, letěl s námi jako klient.
Jaké máte sny v podnikání? Kam až to chcete dotáhnout?
Můj sen a cíl je uvést aplikaci do povědomí lidí v našem oboru tak, abychom aplikaci dokázali úspěšně monetizovat, případně získali investici pro další rozvoj a následně produkt prodali se ziskem.
Kdybyste se dneska rozhodovala znovu, šla byste do toho zase? Zopakovala byste své pracovní nasazení?
Rozhodně ano. Já jsem velmi konzistentní člověk a velmi si stojím za svými rozhodnutími. Většinou je taky promyslím, než je realizuji, čili ano, bylo to správné životní rozhodnutí. Člověk, tedy žena, v tomto oboru ale musí vědět, kdy skončit.