Žijeme ve zrychlené době, kdy neustále bojujeme s nedostatkem času a zapomínáme na to nejdůležitější – přirozený pohyb. S tím souvisí řada dalších problémů ať už fyzických či psychických. Tento problém se netýká jen nás dospělých, ale i dětí a mládeže. Wanda Vorlová přišla s revoluční metodou, která vychází z její dlouholeté praxe. Učí děti i dospělé, jak efektivně využít čas a pohyb.
V čem vidíte největší problém u mladých lidí?
Že hledají hloubku na povrchu. Nemají přirozený pohyb, a proto se více bojí a spěchají. Jsou odtrženi od svého vnitřního zdroje energie, nemají ponětí, kde a jak jej spustit. Často mají vypěstovanou různorodou alergii, protože již nedokáží žít s tím/v tom, co cítí. Neznají hranice, které sice mají tendenci omezovat, ale v rozumné míře přinášejí potřebnou jistotu a spokojenost. Je to takový začarovaný kruh, ze kterého nám může pomoci pouze systém. Lehké doplnění školních osnov o efektivní pohyb, který zvládne kdokoli, ať už je jakékoli konzistence, věku, rozměru a výkonnosti.
Věnujete se mimo jiné také očistným terapiím. Co přesně si pod tím můžeme představit?
Umět tělo vyčistit od všeho, co mu brání v pohybu, ať už uvnitř, nebo zvenčí. Někdo potřebuje „očistit“ protažením, protože ztuhlost na těle jej omezuje. Některým stačí vyčistit hlavu od zastaralých stereotypů, které blokují jejich posun k vysněným cílům. U jiných je blok tak velký, že daná osoba ani žádné vize nemá. Dalším se nedaří zhubnout, byť jedí zdravě.
Každý potřebuje jiný přístup a terapii. Procentuálně se však nejvíce jedná o puštění se a srovnání toho něčeho, co nás „zaneřádilo“, ať už na jakékoli úrovni. Tady je třeba do hloubky jít, vyčistit a bez lpění, trpělivě žit dál. Průběžné výsledky se dostaví v podobě méně nesnází.
Věříte na rituály a co pro vás znamenají?
Věřím na zvyky. Jsou životu nezbytné, vypovídají o disciplíně a trpělivosti a obojího není nikdy dosti. Já osobně s nimi s radostí žiji a různě je obměňuji. Mám jich opravdu mnoho. Tyto však praktikuji skoro denně:
Oční a prstovou jógu min. 3x týdně si masíruji své přijímače a vydavače (hlava, ruce, chodidla), – to pro mladiství vzhled a pohyblivou mysl. A když ležím, dávám si nožky do vyšší pozice, než je sedací ústrojí. Dále se snažím chránit od negativních myšlenek a když už přijdou, v mysli je rovnou gumuji, neboť znám jejich sílu.
Jak na správné držení těla? Máte nějaké praktické tipy?
Představit si, jak chci působit, vypadat a napodobovat to skrze odraz v zrcadle. To je nejrychlejší zpětná vazba na světe.
Osvědčený trik, který dělám stále, i když zrcadlo u sebe nemám. Kdekoli jsem, zasouvám bradu nad klíční kost s pohledem ve výšce očí. Díky tomu předcházím bolestem hlavy, šije a zatuhlosti v oblasti trapézových svalů.
K tomu se snažím mít vzpřímené držení těla a při postoji s uvolněnými koleny tlačit palce u nohou do země. Aniž bych cvičila, mám pevné břicho bez ochablého svalstva. Nebolí mě záda a cítím se sebevědoměji.
Pracujete s dětmi více než 15 let a napsala jste o tom také publikaci. O čem přesně je?
O tom nejpotřebnějším v dnešní uspěchané době: je o řádnému pohybu, který srovnává za pochodu tělesnou schránku, duševno i psychické rozpoložení zároveň.
Děti potřebují všestrannou péči. Proto jsem napsala příruční manuál o Efektivním Využití Času a pohybu (E. V. Č. A ….) aneb prevence do školního systému. Šetříme tím čas a zlepšujeme držení těla, které ovlivňuje všechny aspekty života!
Jedná se o jednoduchou sestavu 6 pohybových pozic, které vycházejí ze 2 základních. Nikterak není třeba se na ně speciálně připravovat či převlékat. Můžete je dělat kdykoli, kdekoli a v čemkoli – ať už stojíte ve frontě, sedíte u jídla nebo ležíte na gauči.
Poradíte ženám pár tipů, jak si pomoci při bolestivé menstruaci bez léků?
Ano, hlavní je práce s vlastním tělem a myslí. Možností je více. Někomu zabírá prohřát danou oblast rukama, představou.
Doporučuji nápoj: výluh z libečku (4 lístky) a hřebíčku (1 ks)
A prstovou jógu, někdo zná pod pojmem mudry. Při velmi silných bolestech, až křečích, postačí spojit tři prsty bříšky (palec, ukazováček, prostředníček), tedy bez prsteníčku a malíčku, které se snažíme nechat natažené. Vydržet v této pozici 15 minut, i přes počáteční mravenčení či znecitlivění. Bolest se zmírní a tím pádem tlak uvolní.
Jak vy sama nejraději relaxujete?
Ve svém klidu, kdy naciťuji jen sama sebe, a ne okolí nebo v náručí drahé polovičky. Dále s dětmi, které prošly mou péčí. Poté na golfu, kdy se procházím upravenou přírodou, kde na mě mohou “útočit” pouze mé vlastní myšlenkové pochody. A když se chci vyřádit, jdu si zahrát beach volejbal, tam se vyřvu a zaběhám si.
Lidem chybí přirozený pohyb, míní Wanda. Vymyslela jednoduchou sestavu cviků, kterou zvládnete i na gauči
-
Cesta je cíl, říká Veronika Petrová cestou do meditačního chrámu na druhé straně světa
KristinaGrey||Rozhovory
Veronika Petrová o životních lekcích, osobním růstu a ženské síle Veronika Petrová se vám může zdát jako křehká blondýna,...
-
Moje maminka byla mnoho let osobou se zdravotním postižením. Přesto podnikala a starala se skvěle o celou rodinu. Pro mě byla vzorem. I s překážkami se dá všechno zvládnout, říká Lenka Kohoutová, která se již mnoho let stará o začlenění osob se zdravotním
Lucie Janotová||Rozhovory
Vystudovaná zdravotní sestra Lenka Kohoutová se celý život věnuje pomáhání zdravotně postiženým se začleněním do společnosti. Proto také založila...
-
Někdy se přihodí, že v životě dojdete do bodu, kdy vás najednou vyděsí, že jste single, nemáte vztah a případně ani rodinu. Přesně to se stalo mně, říká Radka Novotná, majitelka seznamovací platformy, která podporuje osobní setkávání
Lucie Janotová||Rozhovory, inspirativní ženy, podnikání, rozhovor, vztahy
S hledáním lásky má svoje vlastní zkušenosti. Zkusila několik seznamek, „chatování“ i rande naslepo. Sice pořád nemohla najít vysněného...
-
Naprostá většina dětí se rodí s téměř einsteinovskou kapacitou mozku, o fascinujícím výzkumu s Drahomírou Raveane
KristinaGrey||Rozhovory
Metody pro rozvoj dětského mozku: Hádanky, příběhy a rodinné hry jako cesta k úspěchu S ředitelkou základní školy Mgr. Drahomírou...
-
Milujte své nedokonalosti, říká Hana Ajasta, která se věnuje terapii duše
MartinaRichterová||Rozhovory
„Posledních dvacet 20 let pracuji jako průvodkyně na vnitřních cestách k sobě. Vytvořila jsem a praktikuji terapii duše,“ říká o...
-
Nedělejte z vysvědčení strašáka. Může to napáchat mnoho škod a šrámů na duši dětí
MartinaRichterová||Rozhovory
Dnes dostanou děti pololetní vysvědčení a nabízí se otázka, jak se zachovat v případě, že vysvědčení nesplňuje očekávání rodičů? Mnohdy...
-
Zdravá intimita je pro každou ženu velmi důležitá, říká zakladatelka projektu I’m Woman Monika
Lucie Janotová||Rozhovory
Monika je maminkou dvou dcer, ale jak sama o sobě říká, v první řadě je hlavně žena. Ženský svět...
-
"Neočekávala jsem tolik krásných ozvěn, kterých se mi dostává," říká Papírová Vlaštovka
IvanaSýkorová||Rozhovory
Papírová Vlaštovka: Jak poesie léčí duši a probouzí srdce Poetické příspěvky, kterými nás na našich stránkách pravidelně obohacuje Papírová...