Fyzioterapie je obor, který se snaží vracet lidi do života, tím, že pečuje o funkčnost a spokojenost těla. „Pro mě se nejzajímavějším odvětvím stalo tělo ženy,“ říká fyzioterapeutka a maminka dvou dětí Radka Tomášková. Zvolila si cestu gynekologie, porodnictví a neplodnosti. „Potkala jsem moudrou a zkušenou školitelku metody Ludmily Mojžíšové, paní Hanu Volejníkovou. Díky ní o sobě dnes mohu říci, že jsem fyzioterapeutka pro ženy,“ pokračuje Radka.
Po více než dvaceti letech fyzioterapeutické praxe se Radka rozhodla sepsat knihu příběhů. Vedla ji k tomu myšlenka, že z příběhů se lidé snadněji učí a mohou se jimi inspirovat pro vlastní život. A tak se zrodila kniha Plodná vize. Nejen o ní, ale o neplodnosti obecně jsme si povídaly v následujícím rozhovoru.
Radko, jak dlouho se věnujete metodě Ludmily Mojžíšové (dále jen MLM). A pro které ženy je určena?
S touto metodou pracuji již 10 a tvoří základ práce s tělem u žen těhotných, po porodu, ale i těch, které mají potíže s otěhotněním. Takové ženy v zásadě tvoří 90 % mých pacientek. Metodu MLM dnes doplňuji o různé jiné nástroje.
Poskytuji poradenství v oblasti sexuality, relaxace a zvládání stresu. Některé ženy si chtějí jen promluvit o svých potížích, jiné potřebují naučit cvičit a poradit s návyky životosprávy. Další si přicházejí pro MLM nebo kombinují vše dostupné, aby se mohly cítit v těle spokojeně. To je základ pro zdravé mateřství.
Neplodnost je v současné době velmi časté téma. Jaký je podle vás hlavní problém neplodnosti ze strany ženy?
Neplodnost je dnes považovaná za civilizační chorobu. Paradoxně způsob života je v léčbě často podceňován nebo úplně přehlížen. Vadí mi, že neplodným párům jsou nabízené možnosti jiných cest k dítěti, které však neřeší příčinu. Často totiž není chyba v těle ženy, ale ve způsobu, jakým žije a myslí. Ve skutečnosti lidské tělo nezapomíná nic ze své prožité zkušenosti. Podle toho, jaké zkušenosti byly, také reaguje. Zjednodušeně řečeno: buď dovolí ženě otěhotnět nebo ne.
V těle se odráží celý kontext života. Je na čase za tento kontext převzít odpovědnost a uvědomit si, že tělo má nejen schopnost vše obsáhnout, ale také regulovat. Tedy klíče k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy. A zde může fyzioterapie velmi pomoci. Především ženám, které chtějí změnit kontext svého života, jsou připravené tvořit změny a nést odpovědnost za budoucí mateřství ve svém těle.
Radko, napsala jste knihu Plodná vize. O čem to přesně je?
Plodná vize je nabitá tématy o mateřství. Nejen že připomíná příběh paní Ludmily Mojžíšové a její metodu, ale ukazuje obsáhlou šířku tohoto námětu. Témata reálných žen se v příbězích prolínají a doplňují. Také je možné vysledovat můj vlastní příběh fyzioterapeutky, která díky různorodým zkušenostem z oblasti neplodnosti, roste.
Dotýkám se mnoha témat, jako jsou například falešná motivace k mateřství, sebevědomí ženy, sebedestrukce, vztahová dynamika, sexualita. Poskytuji otázky k zamyšlení, o kterých jsem přesvědčená, že mohou pomoci každé ženě objevit svou vlastní pravdu o mateřství.
Knihu najdete již nyní na pultech knihkupectví.
Do jaké míry je neplodnost ovlivněna psychikou a jak lze pomoci?
Psychika velmi ovlivňuje schopnost počít dítě. Ať se to děje jakoukoliv cestou. Nemám právo soudit žádnou ženu za to, že zvolila cestu umělého oplodnění. Je to jedna z cest, kterou dnes děti přicházejí na svět. Psychika a tělo rozhodují, zda se vše povede či nikoliv. Denně se setkávám s tím, že žena otěhotní díky tomu, že udělala něco pro svůj dobrý pocit v těle. Všimněte si, že to spojuji. Psyché a tělo je jeden systém. Není to vše jen o MLM, cvičení a zdravé výživě. K mocným nástrojům patří i práce s psychikou.
Co byste tedy ženám doporučila, jak pracovat s psychikou?
Pokud je žena ochotná přijmout fakt, že realita života není pouze materiální a fyzická, má vyhráno. Pochopí, že důležitými kvalitami života jsou sebe-poznání, sebe-vědomí, rovnováha, sebe-regulace, zdraví, přátelské a láskyplné vztahy, klid, pomalost, relaxace, nedělání, odpočinek, radost. Začne se na sebe jinak dívat, jinak se vnímat a z této změny může přijít změna v těle. Většinou ve smyslu uvolnění a otevření se mateřství. Pečovat o svou psychiku, by měly všechny ženy, které se dlouho snaží o miminko.
Není od věci pracovat s psychologem nebo odborníkem, který umí pomoci psychiku regulovat. Skvěle pomáhají různé druhy jógy a velmi doporučuji Somatic experiencing®. Tento propracovaný systém regulace nervové soustavy používám k doplnění MLM a za jeho objevení jsem nesmírně vděčná. Doplňuje mou práci o jemnou a velmi účinnou složku psychiky.
Klíč k mateřství neleží nikde jinde než v těle ženy, říká fyzioterapeutka pro ženy
-
Kancelářské prostředí vyměnila za medové království. Práce je teď pro Lucii zároveň koníčkem
Kristýna Solničková||Rozhovory, inspirativní ženy, podnikání, rozhovor
Obor, který Lucie Hesová studovala, ji předurčoval k typicky kancelářské práci. Tu i nějaký čas vykonávala, ale osud tomu...
-
Když si uvědomíme, že my sami jsme tvůrci svého života, máme vyhráno
VeronikaFojtíková||Rozhovory
Projekt BRAWO LIFE: Naděje pro nemocné díky alternativní cestě k uzdravení Rakovina je slovo, které v nás budí strach a...
-
O Mayském horoskopu a věcech mezi nebem a zemí, které mi zachránily život
KristinaGrey||Rozhovory
S Robertem jsem se poprvé setkala před několik měsíci v jedné kavárně. Chtěl mi ukázat, jakým způsobem pracuje a...
-
Všechno se nám může stát
JanaLeBlanc||Rozhovory
Příběh ženy, která šla za svým snem Říká šéfredaktorka profesního magazínu Best of Michaela Lejsková. Přečtěte si její příběh.Zeptejte...
-
Začneme-li poznávat sebe, začneme chápat i smysl svého života, říká spisovatelka Dagmar Baránková
Lucie Janotová||Rozhovory, inspirativní ženy, knihy, rozhovor
Říká o sobě, že je vypravěčka příběhů a ráda vypráví ty, které diktuje sám život. Píše o tom, co...
-
Chci ostatní motivovat ke zdravému životnímu stylu a ukázat jim, jak bojovat s rakovinou, říká čerstvě plnoletá Stela
KristinaGrey||Rozhovory
Devět mladých lidí z České republiky a Slovenska, kterým životní okolnosti dosud příliš nepřály, dostali díky projektu společnosti Samsung možnost...
-
Když jsem se ocitla daleko za hranicemi komfortní zóny, uvědomila jsem si, že naše limity jsou dál, než si myslíme, míní Jana
MartinaRichterová||Rozhovory
Jak se rozvíjet v po pracovní stránce a cítit se šťastní v tom, co děláme? Jana Jandová působí jako lektorka a...
-
Chceme ukázat, že každé tělo je krásné a může nosit naše spodní prádlo, říká Andrea Kopalová, spoluzakladatelka značky Paon
Lucie Janotová||Rozhovory
Když měla Andrea Kopalová říci nahlas před celou třídou na hodině obchodního práva, v čem by chtěla podnikat, řekla...