Kroky Dany Drnovcové vždy směřovaly do oblasti sociálních služeb. Dnes je ředitelkou sociálního podniku DobroDílo, jehož posláním je návrat lidí s hendikepem do pracovního prostředí. I když cesta to byla mnohdy trnitá, radost a úspěchy zaměstnanců vše mnohonásobně vyváží.
Dana se celý život chtěla věnovat sociální práci, proto již střední školu si vybrala se sociálním zaměřením a nejinak tomu bylo i u školy vysoké. I když už při škole pracovala v sociálních službách, nikdy ji ani ve snu nenapadlo, že bude jednou řídit sociální podnik.  „Pokud jsem si něco takového představovala, tak spíš v sociálních službách. Je to sice hodně podobné, ale ve spoustě ohledů vlastně úplně jiné, takže jsem se musela naučit hodně nových věcí,” říká Dana.
Když se daří dobré dílo
DobroDílo vzešlo z potřeby rozšířit terapeutickou dílnu organizace Dobromysl, která poskytuje sociální služby lidem s mentálním a kombinovaným postižením z Berouna a širokého okolí. V dílně si klienti osvojí základní pracovní návyky a dovednosti a jsou lépe připraveni vstoupit do běžného pracovního života. Produkty si zákazníci natolik oblíbili, že kapacity dílny přestaly stačit a vznikla první myšlenka na založení samostatného sociálního podniku. „Ačkoliv myšlenka DobroDíla vznikla v rámci strategického plánování, mám-li být zcela upřímná, první impulz přišel na tržišti. Právě byla sezóna prodejních trhů a tomu vždy předchází náročná příprava. Musíme mít do zásoby vyrobené velké množství zboží a je nutná i pečlivá organizace. O naše mýdla a další výrobky z chráněné dílny byl vždy velký zájem a za to jsme byli rádi, ale mělo to i svá negativa. Dílna pak nesloužila svému účelu, kterým je hlavně nácvik pracovních dovedností klientů, a to je špatně. A právě tam, u našeho stánku s handmade výrobky, při jednom z prodejů přišla první myšlenka na založení sociálního podniku,” přibližuje Dana první krůčky ke vzniku DobroDíla. Jejich vize byla podpořena i skutečností, že v regionu je nedostatek zaměstnavatelů, kteří by zaměstnávali osoby s postižením.
Dana Drnovcová, která v té době pracovala v Dobromysli jako sociální pracovnice a nadřízená vedoucí sociálních služeb, se projektu hned od začátku chopila. „K DobroDílu jsem se dostala jako slepá k houslím. V Dobromysli jsem byla poměrně krátce jako zástup za mateřskou a v té době jsme procházeli změnami a nastavováním cílů organizace. A při dlouhých diskuzích nám došlo, že nebude jiná cesta než založit sociální podnik. A když se řešilo, kdo ho bude řídit, tak jsem si o to drze řekla a ono mi to vyšlo, protože Kateřina Dvořáková, ředitelka Dobromysli, měla stejný nápad,” směje se Dana při vzpomínce na své začátky. 
Cesta k cíli však trvala téměř rok, neboť zahrnovala spoustu papírování při podávání žádostí, certifikaci jako kosmetický přípravek, testování apod. „Byl to rok změn, rok plný přání, ale také misí a vizí na jehož konci jsme úspěšně založili sociální podnik DobroDílo.” 
Více pracovních příležitostí i nové výrobky
 V současné době pracuje v podniku deset lidí, z toho sedmi osob se zdravotním postižením. Ti zajišťují kompletní výrobu tuhých mýdel, jejich etiketování a balení pro koncové zákazníky a firmy, které mýdla využívají většinou jako reklamní předměty. Výběr tohoto produktu není náhodný. V Dobromysli se mýdla ručně vyráběla již od nepaměti a díky provázanosti služeb má teď DobroDílo ty nejzručnější a nejzkušenější hendikepované mýdlaře v regionu. Také Dana si výrobu mýdel vyzkoušela. „Styděla bych se říct, že ne. Samozřejmě, že jsem mýdla vyráběla, dokonce jsem spoluvytvářela recepturu našich mýdel. A před založením DobroDíla jsem se zúčastnila kurzu na výrobu mýdel za studena a pár jsem si jich udělala i doma. Kurzem jsem prošla z důvodu rozhledu a pochopení, jak se mýdla dělají, abychom mohli co nejlépe nastavit proces výroby v našem sociálním podniku. Přece jenom naši mýdlaři mají svá omezení a my musíme některé postupy přizpůsobit jejich dovednostem,” upřesňuje.
 
DobroDílo umožňuje lidem s hendikepem být více finančně nezávislí na rodině a státu, zvyšuje jejich sociální status a přispívá k jejich lepší integraci do společnosti. Plány do budoucna tedy zahrnují rozšíření podniku. Stávající portfolio, které je dostupné prostřednictvím e-shopu, by mělo být rozšířeno například o tuhé šampony. V rámci rozvoje by mělo dojít i k přidání šicí dílny, která bude nabízet textil pro domácnost a nakupování, čímž podpoří zero waste směřování. Veškeré tyto změny s sebou přinesou právě také vznik nových pracovních míst. 
Má to smysl, to je hlavní
 Při tolika plánech si člověk říká, zda Daně vůbec zbývá nějaký volný čas. „Určitě ano a trávím ho především s rodinou. Mám malého syna, kterému se ve volných chvílích snažím věnovat. Jezdíme do přírody, na výlety na kole, k vodě a lyžovat na hory. A když si vyšetřím chvilku pro sebe, tak se ráda věnuji ručním pracím. Bohužel, těch chvil pro sebe mám pomálu, ale všichni mi slibují, že s přibývajícím věkem dítěte je to lepší a tak mám alespoň trochu naděje a plánů.” 
Pracuje-li člověk v neziskovém sektoru, či sociální oblasti, vnímá většinou své povolání spíše jako poslání. Tuto práci je potřeba dělat hodně srdcem a nacházet v ní něco víc. I Dana má na své práci ráda především to, že co dělá, má smysl. „Vždycky mi udělá radost, když si můžu popovídat s našimi mýdlaři v dílně a těším se z jejich radostí a úspěchů. Jsem doslova nadšená, že si Vašek šetří na dovolenou a Simča na nové bydlení, kdy velmi zapáleně mluví o tom, co si pořídila a jak to má doma krásné. Danča se zase raduje, že si může za vlastní peníze zaplatit tábor a další pobyty, kam tak ráda jezdí. Možná to někomu přijde jako banalita, ale pro naše mýdlaře nebylo vždy samozřejmé, aby měli vlastní příjem a mohli si za své peníze koupit to, co chtějí a co jim dělá radost. Jsem hrdá na to, že díky tomu, co dělám, mají možnost žít svobodným a běžným životem,” uzavírá Dana.
Foto: archiv Sociálního podniku DobroDílo s.r.o.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account